2018. január 14., 09:16

Férfi kézilabda Eb - Hétgólos magyar vereség a dánoktól

VARASD. A magyar válogatott 32-25-re kikapott az olimpiai címvédő Dánia csapatától a horvátországi férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában szombaton Varasdon.
Galéria
+3 kép a galériában

A két csapat 38. alkalommal találkozott egymással, 19 magyar győzelem és három döntetlen mellett ez volt a 16. dán siker.

Eredmény, csoportkör, 1. forduló, D csoport:
Dánia-Magyarország 32-25 (14-12)
--------------------------------
Varasd, 5000 néző, v.: Milosevic, Gubica (horvátok)
    lövések/gólok: 46/32 (70 százalék), illetve 43/25 (58 százalék)
    gólok hétméteresből: 4/4, illetve 2/1
    kiállítások: 10, illetve 10 perc

Magyarország:
    -------------
Mikler - Juhász Á., Bodó 3, Schuch 3, Bánhidi, Ancsin 2, Lékai 5. Cserék: Balogh Zs. 3, Ligetvári 1, Jamali 2, Császár 2, Bartók 4, Borbély.

A szurkolók már a kora esti spanyol-cseh mérkőzés előtt többtucatnyi magyar zászlót helyeztek a lelátók korlátjára, majd üdvrivalgással köszöntötték a bemelegítésre érkező játékosokat, a magyar himnusz elhangzása után pedig hátborzongató hangulatot teremtettek a csarnokban.

A kontinenstorna szervezői által a játéknap mérkőzésének választott találkozót támadásban és védekezésben is nagyszerűen kezdték a magyarok, akik 3-2-nél vezettek először. Két jobbátlövő, Balogh Zsolt és Ancsin Gábor egyszerre volt a pályán, de utóbbi rendhagyó módon szélsőt játszott.

Mikler Roland a 11. percben mutatta be első bravúros védését, ám a másik oldalon a skandinávok védekezése egyre hatékonyabbá vált. A felállt védőfal ellen tanácstalannak tűntek a magyar támadók, gyors ellenakciókra pedig nem volt lehetőségük, ezért Ljubomir Vranjes szövetségi kapitány időt kért (7-8).

A folytatásban csapata kétszer is eredményes volt emberelőnyből - másodszor Lékai Máté az üres kapuba talált -, így ismét vezetett. A dánok is kihasználtak egy létszámfölényes időszakot, és újra két találattal vezettek, miután Balogh Zsolt kihagyott egy büntetőt.

Eleinte a magyar cserejátékosok is hozzá tudtak tenni a csapat teljesítményéhez, így 11-11-nél Nikolaj Jacobsen dán kapitány is időt kért. A hajrában, Lékai lecserélése után a magyar együttes több pontatlanságot is elkövetett, ezért csak egy gólra volt képes és 14-12-es hátránnyal mehetett az öltözőbe.

Rendkívül kemény, olykor szabálytalan védekezéssel kezdték a második felvonást a skandinávok, ezért egy rövid ideig kettős emberelőnyben játszhatott a magyar együttes, amely ismét egyenlített (16-16).

Mivel ezt követően ismét visszaesett a válogatott hatékonysága, Vranjes időt kért (17-20). A követően támadás során a dánok legnagyobb sztárját, Mikkel Hansent harmadszor állították ki, ezért piros lapot kapott, és már nem térhetett vissza a pályára. A túloldalon Schuch Timuzsin vált ki egy időre, mert felrepedt és erősen vérzett a szemöldöke.

Támadásban továbbra is gyengélkedtek a magyarok, tíz perc alatt csak egyszer voltak eredményesek, és hiába küzdöttek változatlanul, ebben a periódusban eldőlt a meccs (22-17). Vranjes kapitány már 14 perccel a vége előtt kikérte utolsó idejét is, hogy együttese elkerülje a súlyos vereséget, és ez végül sikerült is.

A dánok - és egyben a mezőny - legeredményesebb játékosa Rasmus Lauge Schmidt volt hét találattal.

A magyar együttes hétfőn - az előző kontinenstornán ezüstérmes - Spanyolországgal, szerdán pedig Csehországgal találkozik. A csoportból az első három helyezett jut a középdöntőbe.

Lékai: nem eshetünk szét ennyire

Lékai Máté, a magyar férfi kézilabda-válogatott irányítója szerint csapatként nem szabad annyira szétesniük, ahogyan az olimpiai címvédő Dánia elleni vesztes mérkőzés második félidejében tették szombaton az Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában Varasdon.

"A szoros első félidő után a másodikat is jól kezdtük, feljöttünk döntetlenre, de utána érthetetlen hibákat vétettünk, legfőképpen én. Azután még a védekezésünk is szétesett, mindenből gólt kaptunk, mi viszont nem tudtunk betalálni, kiállításokat kaptunk" - elemezte a 32-25-re elveszített találkozót Lékai.

Hangsúlyozta, nagyon sajnálja a meccs utolsó húsz percét, illetve a kilátogató magyar szurkolókat, akik remek hangulatot teremtettek a telt házas csarnokban.

"Nem eshetünk szét csapatként ennyire. Hatvan percből áll egy meccs, tehát hiába nézzük az első negyvenet, inkább az utolsó húszról kell beszélni, mert az nem történt meg még egyszer, ami akkor" - szögezte le rendkívül kritikusan a tavalyi év legjobb magyar kézilabdázójának választott irányító.

Lékai úgy fogalmazott, a dánok voltak a meccs esélyesei, de az első negyven perc alapján szorosabb lehetett volna a végeredmény. Hozzáfűzte, elemezni fogják a történteket, Ljubomir Vranjes szövetségi kapitány is elmondja majd a tanulságokat, a játékosok is megbeszélik egymás között a tapasztalataikat, és készülnek a spanyolok elleni, hétfői mérkőzésre.

"A dánok is küszködtek, mindennel megpróbálkoztak, de a végén már bármilyen figurát játszottak, minden összejött nekik. Most kell megmutatnunk, mennyire vagyunk csapat, össze tudunk-e állni, és felpörögni egy ilyen vereség után" - mondta Lékai, aki öt gólig jutott.

Veszprémi csapattársa, a jobbátlövő Ancsin Gábor ezúttal - némi meglepetésre - szélsőt játszott, de mint elárulta, ilyesmire már volt példa korábban. Már a pénteki edzésen is ezt gyakorolták, és próbálgatták, hogy felkanyarodásból több átlövésgólt tudjon lőni, de ez végül nem sikerült. "Nyilván nem megszokott, de megpróbálom a tőlem telhető legjobbat kihozni magamból, hogy segítsek a csapatnak. A védekezés miatt is szükség volt erre, hogy a hosszú oldalon ne kelljen cserélgetni" - nyilatkozta.

Úgy vélekedett, az első félidőben jól működött a magyarok támadása, lendületesen játszottak, de a második felvonásban ez megtört, bizonytalanná váltak, könnyű gólokat kaptak, és nem tudták tartani a tempót. "Nem így készültünk, nem ezt szerettük volna, de a bizonytalan támadásaink miatt szétesett a védelmünk is. Jól küzdöttünk, bár talán a végeredmény nem ezt mutatja" - magyarázta a két gólt dobó Ancsin.

Leszögezte, muszáj kritikusnak lenniük önmagunkkal szemben, és ő is megemlítette, hogy most kell igazán összeállniuk, és megmutatniuk, hogy igazi csapatot alkotnak. "Képesek vagyunk rá! Semmi nem dőlt el, de a spanyol csapat hasonló erősségű mint a dán" - vélekedett.

Ljubomir Vranjes szövetségi kapitány némileg pozitívabban értékelt, ugyanis emlékeztetett, hogy negyven percen keresztül jól játszott csapat, azzal az időszakkal kimondottan elégedett. "A dánok rendkívül nagy nyomást gyakoroltak ránk, amivel meggyűlt a bajunk. Nagyszerű játékosaik vannak, akik ezúttal is gyorsan kézilabdáztak, és sajnos nem tudtuk tartani őket. A fiatal játékosaink jól teljesítettek, és a többiek is a lehető legtöbbet kihozták magukból, de tudom, hogy képesek még ennél is jobban játszani" - nyilatkozta.

A svéd edző kiemelte, hogy a hangulat csodálatos volt, a fantasztikus szurkolók sokat segítettek a csapatnak.