2023. január 6., 19:10

Fennmaradni, több lábon állva

A karcsú, ám sportos alkatú Csótó Rita az X generáció azon ritka tagja, aki az anyaországban megszerzett diplomái után visszatért szülővárosába, Királyhelmecre, hogy itt válthassa valóra régi álmát. Több mint egy évtizede annak, hogy lefedte a Bodrogköz szívében a mozgáskultúra terén meglévő piaci rést.

Akár személyi edző segítsége is igénybe vehető
Akár személyi edző segítsége is igénybe vehető
Fotó: Molnár Gabriella

Mióta van lehetőségük a királyhelmecieknek hozzád járni edzésekre? 

A város központjában 2014-ben egy körülbelül 70 négyzetméteres, emeleti helyiségben volt az első fitnesztermem, ami pár éven belül kicsinek bizonyult. Erre a helyre, ahol most beszélgetünk 2017-ben költöztem. Igaz, a város végén van, szinte senki nem jár ide gyalog, de ettől eltekintve, maga a hely ideális volt arra, hogy itt megvalósíthassam a régi álmom. Több, egymástól elkülönített teremben lehet itt akár egyidőben is foglalkozásokat tartani. Ez nagyon praktikus és kényelmes.

Kik és milyen motivációval járnak hozzád?

Jó ideje már nem csak a férfiak igénylik az erős izomzatot. A nők is sokkal jobban érzik magukat, ha rendszeresen erősítik az izomzatukat, ami szebb tartást ad nekik. A nők sokszor a tánc valamelyik formáját gyakorolva tudatosítják ezt.

Ha nem tévedek, a te életedben is meghatározó szerepe volt, illetve van is a tánc különböző formáinak. Elárulnád, pontosan hogyan és mikor szólított meg ez a világ?

Szép emlékeim vannak a helyi művészeti iskoláról, a gyerekkori balett- és gimnasztika órákról. Sárospataki gimnazistaként megnyíltak számomra a lehetőségek, volt dzsesszbalett, akrobatikus rock and roll, verseny aerobic, szinte minden nap jártam valamire. Debreceni egyetemistaként már tartottam órákat, saját testsúlyos edzéseket, illetve magam is eljártam rendszeresen különböző edzésekre. Párhuzamosan, levelező tagozaton végeztem el az akkor még Magyar Testnevelési Főiskola (ma már Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem) aerobik, testépítés-fitnesz edzői szakát. Az egyetem utolsó két éve alatt már szülővárosomban is tartottam órákat. Akkoriban még működött a város által fenntartott ifjúsági ház, ennek egyik termében voltak az aerobik órák, gyerekek és felnőttek számára egyaránt.  Az egyetem elvégzése után pár éven át a királyhelmeci angoltanári állásom mellett a környék több városában vezettem hastánc tanfolyamokat. Könnyűnek tűnik ugyan, de ez egyidőben, több izomcsoportra koncentráló komoly agymunkát is igénylő mozgás. Miután Szlovákia is bekapcsolódott a nemzetközi hastáncversenybe, a csoportjaim éveken át az első három között végeztek a különböző kategóriákban. Sajnos a járvány miatt elmaradtak a versenyek, de falunapokon, rendezvényeken láthatták a koreo-gráfiáinkat. Elmondhatom, hogy a fitnesz mellett mind a mai napig a tánc is szerves része az életemnek. A hastáncon kívül zumba órákat, valamint alakformáló tornát, jógát is tartok. Pár éve rúdtáncra is járnak hozzám néhányan, és személyi edzőként is felkeresnek, ha egyénre szabott mozgásformára vágynak. 

Hihetetlen munkabírásodért nyilván sokan csodálnak. Elárulod, hogyan sikerül vállakozóként éveken át felvenned a versenyt a konkurenciával és emellett még mással is foglalkozni? 

Évtizedek céltudatos, kitartó munkájával értem el azt, ahol ma tartok. Ahogy fokozatosan kirajzolódni látszott a mozgás különböző formáival összefonódó utam, úgy döntöttem, megvalósítom régi álmom, és saját fitneszszalont nyitok. Az ehhez szükséges tőke előteremtésén kezdtem el dolgozni. A biztos nyelvtanári állást feladva vállalkozó lettem. Rájöttem, hogy célszerű több lábon állnom. Miután nagybátyám elköltözött Kassára, megvettem a kis kávéházát és élelmiszerboltot is igazgatok évek óta. Amikor láttam, hogy szoláriumos napbarnításra sincs lehetőségük a királyhelmecieknek, ezt az üzleti rést is lefedtem. Az említett vállalkozásaimat megbízható alkalmazottaimnak köszönhetően tudom évek óta üzemeltetni, természetesen mindegyiket felügyelem. Ezeknek köszönhetően sikerült egyről a kettőre jutnom. Persze, kölcsönt is igényelnem kellett, mert egy fitneszterem alap gépparkja bizony elég nagy beruházást igényel. Az unalmat nem ismerem, mindig jár az agyam, szüntelen van valami ügyintézés, de egyelőre még bírom a tempót. Különösebb titkom nincs, megtanultam, hogy be kell osztanom az időm. Néha tényleg patikamérlegen kell kimérnem, mert a két kiskamasz gyerekem sem szeretném elhanyagolni. Fegyelemmel és figyelemmel, türelemmel próbálom élni az életem.

Jól sejtem, hogy ez a több lábon állás hasznodra vált a járvány utáni talpon maradásban? Hogyan vészelted át ezt a nehéz időszakot?

Miután végre egyenesbe jöttem a jóval kisebb teremből a mai szép, tágas helyre költözéssel járó többletkölségekkel terhes bő másfél év után, itt volt az újabb probléma, a járvány. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy ekkor nem fordult meg a fejemben, hogy feladom, szögre akasztok mindent, és nem pedálozok tovább. Lényegében a semmiből kellett volna előteremtenem a bérleti díjat, mert a fitnesztermek a lezárások egyik nagy vesztesei voltak. Ha összeadom, egy teljes év bevétele esett ki.  Azokat a csoportos órákat, amelyek nem igényeltek eszközöket, természetesen én is megoldottam online videók formájában. A bérleti díj felét jelentő állami támogatást fél-éves késéssel ugyan, de megkaptam, persze a kérdés az, mi lett volna, ha nincs a többi vállalkozásom, Amit még az egész elmúlt időszak óriási mínuszaként éltem meg, hogy rengeteg energiánkba került visszaszoktatni a klienseinket. Elkényelmesedtek az emberek. Sajnos, a csoportos foglalkozásokra csak a korábbi létszám kétharmada jár, és nagyjából a többi edzést is mintegy harmadával kevesebben látogatják, mint a járványt megelőzően. Nagy öröm, hogy karácsony előtt sikerült megszerveznem az első közös kis összejövetelünket, vagyis végre megtarthattuk a régen tervezett fitneszpartit. 

Hogyan kezded a 2023-as évet? Mennyire érzékeled az energiaválságot?

A bérleti díjam januártól megemelkedett. Ennek nem része az energia ára, a szolgáltató még sem az áram, sem a gáz esetében nem közölte, vajon mekkora lesz a többletköltségem, így egyelőre tényleg művészet tervezni. Veszem az akadályokat és próbálok nem idegeskedni, ez a pillanatnyi stratégiám. A túlélésért és a fennmaradásért küzdök nap mint nap, csakúgy, mint sok más magánvállalkozó. 

Megjelent a MAGYAR7 idei első számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.