2001. március 25., 12:56

Felmérés: gyengül a férfi családfenntartói szerepe KÉSZ

POZSONY. Bár a családfőnek továbbra is a férfiak számítanak, ám gyengült a családfenntartói szerepük. A szlovákok fele úgy véli, hogy a család jó anyagi helyzetének a megtartásáért valamennyi dolgozó családtagnak felelősséget kell vállalnia, derül ki egy felmérésből.

Csak minden 20. válaszadó szerint fontos az, hogy továbbra is a férfi legyen a család eltartója. Minden második azt gondolja, hogy valamennyi bevétellel rendelkező családtagnak, tehát a felnőtt dolgozó utódoknak is felelősséget kell vállalniuk a család jó anyagi helyzetének a megtartásáért. Ezt a nézetet elsősorban a nők és a havi 1660 eurónál többet kereső személyek vallják az Ipsos ügynökség által a KRUK Èeská a Slovenská republika társaság számára készített felmérés eredményei szerint.

Ellenben a megkérdezett személyek 41 százaléka azt mondja, hogy a család anyagi helyzetéért elsősorban a házastársak, illetve partnerek felelnek. Csupán az egyik partner, tehát a férfi vagy a nő egyszemélyes felelősségéről csak a felmérésben közreműködők 9 százaléka van meggyőződve. A nők a nőknek, a férfiak pedig a férfiaknak tulajdonítanak nagyobb felelősséget.

Szlovákia sok polgára még a hozzá közelálló személyeknek sem számol be a saját anyagi helyzetéről. A bevételeiről, kiadásairól és kötelezettségeiről a házastársát csak a válaszadók 57 százaléka szokta tájékoztatni, míg élettársak esetében ez a szám még kisebb, 26 százalék.

A szülők felnőtt gyermekeikkel sem gyakran tudatják, hogy éppen milyen anyagi helyzetben van a család. Csupán 29 százalékuk szokta ezt megtenni, ellenben az utódok 34 százaléka beszámol a saját anyagi helyzetéről a szüleinek.

„Az emberek jelentős többsége (99 százaléka) általában úgy véli, hogy a rokonoknak kölcsönösen tájékoztatniuk kellene egymást a saját anyagi helyzetükről, s az esetleges problémákat közösen kellene megoldaniuk. A felmérésből azonban az is kiderül, hogy a valóság ennek éppen a fordítottja. Pedig a család az az intézmény, amely leggyakrabban segíthet a problémák megoldásában, nem csupán anyagi, hanem főleg pszichikai jellegű segítséget is nyújthat“ – hangsúlyozta Markéta Fixová, a KRUK társaság munkatársa.

A megkérdezettek többsége azt hiszi, hogy egy közelálló személy rossz anyagi helyzetének a beismerése nem befolyásolná negatívan a köztük levő viszonyokat, hanem az inkább megerősítené azokat. További 39 százalékuk szerint a családi viszonyok az adósság beismerése esetén sem változnának. A közreműködők 33 százaléka szerint a kialakult helyzet erősítené a családi viszonyokat. A tartozások csak a válaszadók 23 százaléka szerint befolyásolnák negatívan a családi viszonyokat.

„Az adósságok önmagunknak és családunknak történő beismerése nagyon nehéz, ám fontos lépés. A kialakuló helyzet az eladósodott személy számára az esetek többségében pszichikailag nagyon megterhelő. Emiatt fontos, hogy a család minél gyorsabban megbékéljen ezzel a helyzettel, az eladósodott személyt pedig támogassa abban, hogy az anyagi jellegű gondjait ne csak anyagilag, hanem főként pszichikailag meg tudja oldani“ – tette hozzá Fixová.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.