Európában Eszéken halt meg a legtöbb ember a hőség miatt
A gyógyszertár épületének homlokzatán lévő kereszten lévő zöld LED-ek több napon keresztül egymás után 36 vagy 38 fokot mutatnak.
Egy nyári kép, amely a legtöbb európai városban gyakori a déli órákban. Egyre nő azoknak a száma, akik számára a hőség már halálos.
A horvátországi Eszéken a leghalálosabb a forróság - derül ki a The Lancet című orvosi folyóiratban megjelent tanulmányból, amelyben a kutatók az elmúlt két évtizedben 854 városból készítettek statisztikát.
Európában tavaly mintegy 70 000 ember kapott halálos hőgutát a forró időjárás következtében. A The Lancet című szaklap statisztikái szerint a horvátországi Eszék városában volt a legmagasabb a 100 000 lakosra jutó halálesetek száma: 42. Ezzel Horvátország az első helyre került Európában.
Összehasonlításképpen: a Cseh Köztársaságban közel hatszor annyian halnak meg hidegben, mint hőségben - derül ki a Lancet című szaklapban megjelent tanulmányból. A 100 000 lakosra jutó évi 11 hőség okozta halálesettel Csehország a statisztikák végén áll.
Az Osztrák-Magyar Monarchia idejéből származó parkokkal teli Eszék a Dráva folyó partján fekszik, amely mintegy 20 kilométer után a Dunába ömlik. A város a Kopácsi rétre (Kopački Rit), Európa egyik legnagyobb vizes élőhelyére néz.
A kutatók szerint egy másik tényező a táplálkozás lehet és az ebből eredő magas vérnyomás. A tengerparton az emberek a mediterrán étrendet részesítik előnyben, amely halat, zöldségeket és bort tartalmaz, szemben a sertéshússal, burgonyával és sörrel. Eszék azonban nem tengerparti, és konyhája tele van zsíros ételekkel és tejszínnel.
A szúnyogok is hibásak lehetnek, mivel számos olyan betegséget hordozhatnak, amelyek legyengítik az emberi szervezetet, és fogékonyabbá teszik a súlyos hőséggel kapcsolatos problémákra.
Branimir Hackenberger, az Eszéki Egyetem biológusa, aki a rovarpopulációkat tanulmányozza, a lapnak kifejtette, hogy egy ember akár 300 csípést is magával vihet, ha egy órán át a Dráva partján ül.
- magyarázta.
A Lancet című folyóirat tanulmányában közölt figyelmeztetésre reagálva a horvát egészségügyi minisztérium közölte, hogy "korai figyelmeztető rendszerrel és a hőség elleni védekezésre vonatkozó ajánlásokkal rendelkezik".
Ez az El Niño időjárási jelenségnek a La Niña időjárási jelenségbe való átmenetét jelzi - közölte az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szezonális előrejelzésében.
Következzen egy statisztika a Lancet felmérése alapján arról, hogyan alakult a hőség következtében elhunytak száma 100 ezer lakosra számítva egyes európai országokban: