2017. július 25., 21:56

Elődöntős a magyar pólóválogatott, simán verték az oroszokat

BUDAPEST. Bejutott az elődöntőbe a magyar férfi vízilabda-válogatott a hazai rendezésű vizes világbajnokságon, miután a keddi negyeddöntőben 14-5-re legyőzte az orosz csapatot a Margitszigeten.
201707252158460.101.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A Märcz Tamás irányította gárda csütörtökön 20.30-tól a görögökkel mérkőzik meg a fináléba kerülésért.   

Eredmény, negyeddöntő:
Magyarország-Oroszország 14-5 (5-0, 3-1, 3-3, 3-1)
--------------------------------------------------
góldobók: Varga, Hosnyánszky 4-4, Manhercz 3, Vámos 2, Hárai 1, illetve Bugajcsuk 2, Nagajev, Gyerevjankin, Liszunov 1-1

Az erőviszonyok egyértelműen magyar sikert ígértek az esti összecsapáson, azzal együtt is, hogy az oroszok - utóbbi pólós évtizedük legjobb eredményét elérve - az esélyesebb spanyolok elleni jó játékkal jutottak a nyolc közé. A magyar csapat elleni mérlegüket tekintve azonban az utóbbi esztendőkben nem sok babér termett számukra. A tavaly januári Európa-bajnokság csoportmeccsén, Belgrádban például 12-6-os, a múlt év áprilisában lezajlott trieszti olimpiai selejtező tornán pedig 18-8-as magyar siker született.   

A Hajós uszodában telt ház, hétezer néző előtt indult mérkőzésen az első hazai akció góllal zárult az olimpiai és világbajnok Hosnyánszky Norbert jóvoltából. A nyitónegyed közepéig kellett várni a következő találatra, ekkor a csapatkapitány, a válogatott másik olimpiai és vb-aranyérmese, Varga Dénes volt eredményes. A harmadik magyar gólt Manhercz Krisztián szerezte, majd Hosnyánszky villant megint. És még nem volt vége: Vámos Márton jóvoltából 5-0-val ért véget az első nyolc perc.   

A második negyed első találatát Varga lőtte, s csak 6-0 után született meg az oroszok szépítő találata. Az addigi kísérleteiket többnyire Nagy Viktor hárította pazar védéseket bemutatva, s a kapufa is rendre vele volt. Ezt követően Vámos lépett be a duplázó magyarok sorába, majd Varga lett az első triplázó, parádés lövéssel véve be a kaput. Ekkor 8-1 volt az állás, azaz gyakorlatilag már a nagyszünetre eldőlt a meccs. A félidő statisztikájához tartozik, hogy a magyar kapus 91 (!) százalékkal védett.   

A harmadik játékrészt Hárai Balázs centergólja nyitotta, majd Manhercz növelte 10-1-re a vezetést. Az oroszok ekkor kissé összeszedték magukat, s egymás után három helyzetet is értékesítettek, az újabb szünet előtt azonban Hosnyánszky vetett véget a magyar gólszünetnek (11-4).   

A befejező negyedben Varga negyedik góljával nyolcra változott a különbség, orosz válasz után pedig Manhercz módosította 13-5-re az állást. A folytatásban Hosnyánszky is négygólossá lépett elő, beállítva a 14-5-ös végeredményt.

A magyar férfiválogatott 2013 után újra vb-elődöntős, és 17. világbajnokságán 12. alkalommal került be a legjobb négy közé. A tizenkettőből csak kétszer nem jutott döntőbe, s mindössze egyszer nem lett érmes.

Hosszú, Cseh és Kenderesi is döntős, három világcsúcs

Nem született újabb magyar érem a Duna Arénában zajló úszó-világbajnokság keddi napján.

Női 1500 méter gyorson előzetesen Kapás Boglárkának volt esélye az éremszerzésre, s körülbelül 1200 méterig úgy tűnt, ez összejöhet neki, ekkor azonban spanyol, illetve olasz riválisa ellépett tőle, és be kellett érnie a negyedik hellyel. Kapás 16:06.27-tel ért célba, míg a szám másik magyar indulója, a mindössze 15 éves Késely Ajna 16.22.87-tel nyolcadikként végzett. A számot 15:31.82-vel az amerikaiak szupersztárja, Katie Ledecky nyerte, akinek ez volt a 12. világbajnoki aranyérme, amivel hazája női örökrangsorának élére ugrott.   

"A legjobb időmmel meglett volna az ezüst, és tudom, hogy tudok jobbat, mint a legjobb időm. Emiatt kis hiányérzet van bennem, de mindent kiadtam, így büszke is vagyok magamra. Ez most világbajnoki negyedik helyre volt jó" - mondta Kapás, majd hozzátette, 800-on legjobbja környékén szeretne úszni, s addig "rendbe tenni" magát, bár mint megjegyezte, jelenleg nem tudja, mi a gond.   

"A mellettem lévő lánnyal szerettem volna menni, de sajnos már korán elhúzott. Remélem, a váltóban jobban fogok teljesíteni, úgy érzem, rövidebb távon most jobban megy" - összegzett Késely.   

Férfi 200 méter gyorson Kozma Dominik úgy állt rajtkőre a döntőben, hogy ezzel már mindenképpen pályafutása legjobb eredményét érte el ebben a számban, de még erre is rá akart tenni egy lapáttal, elképesztően erősen kezdett, 50 méternél világcsúcs részidőn belül fordult. Az utolsó hosszon végül rutinosabb ellenfelei megelőzték, azonban 1:45.54 perces országos csúcsot állított fel, Cseh László 2009-es 1:45.78-as idejét adta át a múltnak.   

"Elvitt a szívem, ajándékot akartam, már csak a közönségnek is. Megtréfáltam a többieket, de ez lett a vége, ők rutinosabbak voltak. Legközelebb is ugyanezt fogom csinálni, csak be is fejezem" - mondta Kozma, majd hozzátette, azért kezdett nagy tempóban, mert félt, hogy nem tudja kiúszni magát, ha később kapcsol rá.   

Hosszú Katinka ezúttal a 200 méter gyors elődöntőjében volt érdekelt. A háromszoros olimpiai bajnok klasszis tovább közelített 2015-ös országos rekordjához, 1:55.98-as ideje összesítésben az ötödik helyet jelentette.   

"Lassan kezdtem, de az a lényeg, hogy döntőben vagyok. Nagyon szeretnék odaérni a dobogóra, de egyéni csúcsnak is örülnék már" - mondta Hosszú, majd megjegyezte, szeretné kiélvezni a világbajnokság minden pillanatát, amelyek hiányozni fognak neki a versenyek után. A bajai klasszis kitért rá, ebben a számban vb-n vagy olimpián egy ötödik hely a legjobbja, ezen szeretne javítani.   

Férfi 200 méter pillangón a címvédő Cseh László és a szám olimpiai bronzérmese, Kenderesi Tamás fantasztikus hangulatú elődöntős futamban első és második helyen zárt, s összesítésben csak a japán Szeto Daija előze meg őket.   

"Nagy tempót diktált az elején Chad (Le Clos), nekem az volt az ukáz, hogy vele kell menni. Rendben volt ez az úszás, de a döntőben sokkal jobb idő kell majd az éremhez, mert mindenkivel számolni kell" - nyilatkozott Cseh László.   

"Érzékeltem, hogy a verseny első felében mentek a többiek rendesen, de ha jobban megúszom az első százat, az nem lett volna olyan jó érzés, mint így. Jó pályám van a döntőben, a 3-ason leszek, látni fogok mindenkit, aki számít" - értékelt Kenderesi.   

A Duna Aréna közönsége öt percen belül két világcsúcsnak is tapsolhatott: a brit Adam Peaty 50 méter mellen tovább javította a délelőtti előfutamban úszott idejét, s áttörte a 26 másodperces álomhatárt: 25.95 másodperc az új rekord. Ezt követően a kanadai Kylie Jacqueline Masse női 100 méter háton a legrégebb óta fennállt női rekordot, a brit Gemma Spofforth 2009-es 58.12 másodperces, "cáparuhás" csúcsát adta át a múltnak 58.10-zel.   

A versenynapot stílszerűen egy újabb világcsúcs, kedden már a negyedik zárta le: az amerikai Lilly King női 100 méter mellen két tizedet faragott a litván Ruta Meilutyte 2013-as 1:04.35-ös idejéből, az új csúcs: 1:04.13

Az éremtáblázat 42 szám után

A keddi versenynap után is Kína vezeti a Magyarországon zajló vizes világbajnokság éremtáblázatát, amelyen a magyarok egy-egy arannyal és bronzzal a 11. helyen állnak.

A vb éremtáblázata 75-ből 42 szám után:
                    arany   ezüst   bronz   összesen
Kína                 12       9       3       24
Oroszország           8       3       6       17
Egyesült Államok      6       8       6       20
Franciaország         5       1       1        7
Nagy-Britannia        3       2       1        6
Olaszország           1       3       7       11
Ausztrália            1       3       1        5
Brazília              1       2       2        5
Kanada                1       1       2        4
Hollandia             1       1       1        3
MAGYARORSZÁG          1       -       1        2
Malajzia              1       -       1        2
Svédország            1       -       -        1
Spanyolország         -       3       -        3
Ukrajna               -       1       7        8
Japán                 -       1       2        3
Koreai NDK            -       1       1        2
Németország           -       1       1        2
Ecuador               -       1       -        1
Mexikó                -       1       -        1

    Nyíltvízi úszásban, a nők 10 kilométeres versenyében két bronzérmes volt.

201707252158460.101.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás