2019. október 13., 10:03

Eladni vagy elajándékozni?

Gyakori jelenség, hogy gazdát váltanak az ingatlanok. Ám nem mindegy, hogy a lakás, a ház, a telek stb. milyen módon vált gazdát. Az alábbi cikkben megpróbálok rávilágítani az ingatlanok adásvétele és ajándékozása közti lényeges különbségekre.

jogi tanácsadás
Fotó: Archívum

Kezdjük viszont azzal, ami mindkét esetben megegyezik.

Ingatlanátruházás esetén az adásvételi és ajándékozási szerződést is írásban kell megkötni. Az eladó, illetve ajándékozó aláírását hitelesíteni kell; erre közjegyzőnél vagy az anyakönyvi hivatalban van lehetőség.

Mindkét esetben pontosan meg kell határozni a szerződő feleket és a szerződés tárgyát – az ingatlant. Az előbbi a személyes adatok felsorolásával, az utóbbi pedig a tulajdoni lap segítségével történik.

Az első nagy különbség a vételár, amelyről csak az eladásnál beszélhetünk. A vételár meghatározása tehát az adásvételi szerződés egyik alapfeltétele. A vételárnál ügyelni kell arra, hogy az reális legyen. A szerződő felek ugyanis megállapodhatnak szimbolikus vagy rendkívül alacsony vételárban is, ezt viszont a jog megkerülésének is tekinthetjük (főleg az adózás szempontjából). Továbbá a természetes (nem vállalkozó) személyek készpénzben legfeljebb 15 000 eurót fizethetnek ki. Magasabb összeget banki átutalással kell fizetni.

A vételár tehát nem lehet része az ajándékozásnak. Az ajándékozást ugyanis nem lehet semmilyen ellenértékhez vagy feltételhez kötni. Az adásvétellel ellentétben viszont az ajándékot vissza lehet kérni.

A Polgári Törvénykönyv 630. §-a  értelmében: „Az ajándékozó követelheti az ajándék visszaadását, ha a megajándékozott úgy viselkedik vele és családtagjaival szemben, hogy azzal durván megsérti a jó erkölcsöt.” A törvény itt egy durva viselkedést feltételez, tehát nem elég például egy születésnapi köszöntés elmulasztása.

Egy fontos kérdés maradt a végére: az adózás. Az ajándékozás esetén nem keletkezik adókötelezettség. Az adásvételnél ez már nem olyan egyértelmű.

Amennyiben az eladó maga is adásvétellel szerezte az ingatlant, és az már több mint 5 éve a tulajdonában van, akkor az ingatlanátruházás adótól mentes lesz. Ellenkező esetben a régi vételár és az adásvételnél megegyezett vételár közti különbözet lesz megadózva. A törvény továbbá különbséget tesz, hogy az ingatlant az eladó adásvétellel, örökléssel vagy más módon szerezte. Az adókötelezettség ennek vonatkoztatásában változó. 

Ezek lennének tehát az alapok. Habár ez a cikk nem minősül tanácsadásnak, teszek egy kivételt: amennyiben az ingatlanátruházás bármely módját választaná a tisztelt olvasó, forduljon szakemberhez. Az interneten található szerződésminták sajnos gyakran pontatlanok és nem alkalmazhatók egyformán minden esetre.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/41. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.