magyar7 2024_27
Egy este a mesemondóval, két este a székelyeknél és miképpen nyílik ajkuk a szlovák szóra
Magyar7 - 27. száma
2024. március 3., 15:19

Éjszaka támad a krupp

Sok szülő legalább egyszer az életében átéli, hogy kisgyermeke minden előjel nélkül az éjszaka közepén éles hangú, ugatós köhögéssel fúj ébresztőt. A krupp a gége és a légcső gyulladása, amelynek ijesztő tünetei elsősorban csecsemőknél és kisgyermekeknél alakulnak ki. A gyermekek mintegy 13 százaléka életében legalább egyszer szenved kruppban. Nagyobb gyerekeknél és felnőtteknél is jelentkezhet ez a betegség, de a légcső szélesebb és a gége nagyobb mérete miatt a jellegzetes tünetek náluk sokkal kevésbé észlelhetők.

krupp
Fotó: horizontal photo

A kruppra nagyon jellemző, hogy az ugató, száraz köhögés éjjel kezdődik, időnként légúti fertőzésre utaló jelek előzik meg, mint a vizes orrfolyás, enyhe rekedtség, láz, esetleg torokfájás. Van, hogy a gyermek napközben alig mutat tüneteket, éjszaka azonban hirtelen fellép a köhögés, a nehezített légvétel, és ez ritkán életveszélyes is lehet.

A gyermek ilyenkor nehezebben és szaporán vesz levegőt, a belégzést sípoló hang kíséri, hangja, sírása rekedt, mindeközben éles hangon, ugatva köhög, néha hányás is előfordulhat.

A tünetek annyira jellegzetesek, hogy a rendelőbe érkező gyermeket már az ajtóban diagnosztizálni tudjuk.

Mi okozza a kruppot és hogyan zajlik?

Leggyakrabban vírusfertőzés okozza, esetenként azonban baktériumok, allergia, légúti izgató anyagok is kiválthatják, főleg ősszel és tavasszal, ködös, párás időjárás esetén, valamint enyhébb téli időszakokban. Ilyenkor néhány napig járványszerűen halmozódnak az esetek.

Azoknál a gyermekeknél, akiknél a krupp az első néhány életévben többször is kialakul, valószínűleg alkati tényezőkkel függ össze, például szűkebb gége, légcső.

A betegség lefolyása legtöbbször enyhe, néhány napon belül elmúlik. Az ijesztő, kellemetlen köhögés általában csak egy, legfeljebb két éjszaka jelentkezik. A köhögés néhány óra, nap múltán szárazból hurutossá válik és akár egy hétig, vagy tovább is eltarthat. Bizonyos esetekben azonban a gyermek első kruppos rohamánál mindenképpen orvosi beavatkozásra, kórházi felvételre van szükség. A kórházi kezelés rövid ideig, általában néhány napig tart, a gyermekek állapota gyorsan javul.

Krupp vagy asztma?

A kruppot sok esetben összetévesztik az asztmával, vagy az asztmás rohamhoz hasonlítják. Valóban mindkét betegség légzési problémákat, nehézlégzést okoz. A gyerekek zihálva, sípolva veszik a levegőt, ám ennek más-más a kiváltó oka. Lényeges eltérés, hogy a krupp belégzési, az asztmás roham pedig kilégzési elégtelenséget okoz. A krupp további sajátossága a semmivel össze nem téveszthető, száraz, ugató köhögés és az ehhez társuló rekedtség.

Mit tegyünk kruppos roham esetén?

- A köhögés hangja és fájdalmas volta, valamint a nehezített légzés megijeszti a gyermeket. Az ijedt gyermek sírni kezd, ami fokozza a nyálkahártyák vérbőségét és tovább nehezíti a légzést. Ezért kulcsfontosságú, hogy próbáljunk nyugodtak maradni. Így van esélyünk gyermekünket is megnyugtatni, ezáltal javítani a légzését. Ha a gyermek látja rajtunk, hogy képesek vagyunk megoldani a helyzetet, tudjuk, mit kell tenni, hogy jobban legyen, akkor megnyugszik.

- A gyulladt, kiszáradt és beszűkült légutak állapotán hideg, párás levegővel tudunk javítani. Kruppos roham esetén az elsősegély abban rejlik, hogy a gyermekre kabátot, sapkát adunk, vagy csak gyorsan pokrócba csavarjuk és ölünkbe véve együtt kiülünk a teraszra vagy az erkélyre, ahol egyenletesen, lassan, mélyeket lélegzünk a hideg-párás levegőből. Ha erre nincs mód, a kitárt ablak, vagy a nyitott hűtő elé menjünk vele. Megoldás lehet, hogy a fürdőszobában hideg folyóvízzel gyártunk párás levegőt. A meleg párás levegő, gőzölés kifejezetten ronthat a helyzeten! A szoba fűtését is érdemes lejjebb venni. Segíthet továbbá a hideg ital kortyoltatása is.

- Szükség esetén adjunk lázcsillapítót (paracetamol, ibuprofén) amely a köhögés fájdalmának enyhítését is szolgálja. A köhögés, a nehezített légzés miatt ebben az esetben praktikusabb lehet a gyógyszert kúp formájában bejuttatni a szervezetbe.

- Ha a gyermeknél korábban már előfordult kruppos roham és a kezelőorvos szteroidos kúpot, vagy gyulladáscsökkentő spray használatát javasolta, akkor bátran vessük be ezeket a szereket. A szteroid tartalmú gyógyszerek csökkentik a gyulladás tüneteit, lohasztják a duzzadt nyálkahártyát és így megkönnyítik a légzést.

- Ha a megnyugtatás, a hideg párás levegő, vagy az előírás szerint alkalmazott gyulladáscsökkentő készítmények mellett a gyermek állapota javul, nem szükséges azonnal orvoshoz fordulni, de a nap folyamán legalább telefonon kérjünk tanácsot.

Mikor forduljunk orvoshoz?

- Ha minél fiatalabb a gyermek és egyéb kísérőbetegsége is van, vagy az állapota a hideg párás levegő ellenére nem javul, tehát a köhögés, nehézlégzés nem szűnik, vigyük orvoshoz.

- Hívjuk az ügyeletet vagy a mentőszolgálatot, ha nem tudunk dönteni arról, hogy orvoshoz kell-e fordulunk.

- Ha nem tudunk magunkra nyugalmat erőltetni és fokozottan aggódunk gyermekünkért, forduljunk orvoshoz.

- Hívjunk mentőt, ha a gyermek légzése nagyon szapora, sípoló, ha nagyon nyugtalan, ha folyik a nyála és nem tud nyelni, esetleg ha a bőre színe sápadt, vagy ajkai kékesek. Ilyen esetekben a gyermeket sürgősen kórházba kell szállítani.
Megelőzhető-e a krupp?

A kruppos roham leggyakrabban vírusfertőzés következménye, így nem igazán előzhető meg. Több mint 200 féle náthavírust ismerünk, a vírusfertőzések gyakorlatilag elkerülhetetlenek.

Segíthet, ha kerüljük a túlzsúfolt üzletközpontokat, a játszósarkakat ebben az őszi és tavaszi időszakban. Amennyiben gyermekünk hajlamos a kruppra, érdemes beszerezni otthoni használatra egy hideg párásító készüléket.

Az inhalátort élettani sóoldat vagy más gyógyvíz porlasztására használjuk, a hideg pára a készüléknek köszönhetően nem a szoba levegőjét párásítja, hanem közvetlen a légutakba jut. Ezt nemcsak rohamok, de más köhögős nyavalyák esetén is érdemes használni. Lényeges a dohányzás mellőzése a kruppra hajlamos gyermekek környezetében.

Megjelent a Magyar7 hetilap 8. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.