2024. július 20., 16:26

Egy meghiúsult merénylet

A Donald Trump ellen elkövetett merényletkísérlet napokig a nemzetközi sajtó vezető hírei között szerepelt. Ha sikerült volna, annak a következményeit egyelőre megjósolni sem lehet.

Hős volt
Claus Schenk von Stauffenberg (1907–1944) ezredes
Fotó: Wikipédia

80 évvel ezelőtt ugyancsak történt egy merénylet, amelynek célpontja a náci Németország vezére, Adolf Hitler volt. Ez is kudarcba fulladt, a következményeit azonban jól ismerjük.

Megúszta
Adolf Hitler
Fotó:  Wikipédia
Az 1944. július 20-án elkövetett merénylet egyébként nem az egyetlen volt, amit a Führer ellen megkíséreltek. Már 1938-ban, egy évvel a II. világháború kitörése előtt a német vezérkarban alakult egy ellenzéki csoport, amelynek Hans Oster (1887–1945), Ludwig Beck (1880–1944) és Erwin von Witzleben (1881–1944) tábornokok voltak a vezetői, és azt tervezték, hogy likvidálják Hitlert, mert felismerték, milyen tragédia fenyegeti az országot, ha továbbra is ő marad a vezér. A Szudéta-vidék Németországhoz csatolása és a müncheni tárgyalások kimenetele azonban jelentősen megnövelte a Führer népszerűségét, ezért a merényletet „ad acta” tették. A sztálingrádi fordulatot követően ismét napirendre került a merénylet lehetősége. 1943 márciusában például a keleti frontra induló Hitlert szállító repülőgépen helyeztek el egy bombát, ez azonban nem robbant fel. Később, már 1944 első felében további próbálkozások is voltak, amelyek rendre kudarcba fulladtak.

1943-ban, a Hitler elleni sikertelen bombamerénylet után maga a Führer adott utasítást egy olyan terv kidolgozására, amely valamiképpen lecsillapítaná az elhúzódó és egyre kilátástalannak tűnő háború nyomán kialakult társadalmi feszültséget és növekvő elégedetlenséget.

A műveletet a skandináv mitológia lovagló istennőiről, a valkűrökről nevezték el (Walküre-művelet). Az ő feladatuk az volt, hogy a csatákban elesett legkiválóbb hősöket a Valhallába (Odin főisten és Freya istennő palotájába) kísérjék, hogy majd Odin oldalán harcoljanak a végső nagy összecsapásban. Hitler, aki rajongott a germán mitológiáért, de még inkább az ebből ihletet merítő Richard Wagner operáiért (az egyik címe A walkür volt) természetesen üdvözölte a névválasztást.

Ő volt kitervelő
Henning von Tresckow (1901–1944) tábornok
Fotó:  Wikipédia
A hadműveleti terv kidolgozásával Claus Schenk von Stauffenberg (1907–1944) ezredest, a tartalék haderő vezérkari főnökét és Henning von Tresckow (1901–1944) tábornokot, a Wehrmacht 2. hadseregének vezérkari főnökét bízta meg. A további fejlemények ismeretében kijelenthetjük, hogy a Führer kecské(k)re bízta a káposztát. Stauffenberg már az 1938-as szervezkedés idején is a titokban lázadó tisztek egyike volt, Tresckow pedig már a megbízatás előtt javában munkálkodott egy tervezeten, csak éppen a végcélja volt más.

A német katonai vezetés józanul gondolkodó csoportja a keleti fronton kialakult helyzetet, valamint a szövetségesek észak-afrikai, olaszországi és földközi-tengeri műveleteinek sikereit elemezve tisztában volt a háború várható kimenetelével, ezért a még nagyobb katasztrófa megelőzése érdekében fontosnak tartotta, hogy minél előbb „eltakarítsák” az útból Adolf Hitlert, mert ezzel kedvezőbb tárgyalási helyzetet alakíthatnak ki az elkerülhetetlen német vereség esetén. Az idő valóban sürgetett, hiszen 1944. június 6-án Normandiában partra szálltak a szövetséges csapatok és ezzel a keleti front után nyugaton is komoly támadással kellett szembesülniük a németeknek.

A Walküre-hadművelet célja így nem a Hitler elleni merénylet megakadályozása, hanem annak sikeres megvalósítása lett. Sokan közreműködtek az előkészítésben, de az idő rövidsége és különösen a megfelelő alkalom megválasztásával kapcsolatos nehézségek miatt mindez eléggé felemás módon történt. Az is bonyolította a feladat végrehajtását, hogy eredetileg nemcsak Hitlert, hanem Göringet és Himmlert is szerették volna eltenni láb alól, de a három „célszemélyt” valahogy nem sikerült egy helyre terelni.

Az 1944. július 20-án történt eseményeket elég részletesen feldolgozták. Itt csupán a legfontosabb momentumokat foglalnám össze. Az előző napokban több alkalommal is megbeszéléseket tartottak Németország keleti térségében, ahol Hitler személyesen jelen volt, de mire valaki elszánta volna magát a merényletre, a Führer eltávozott a helyszínről.

A július 20-án, a kelet-poroszországi Wolfsschanzéban tartandó megbeszélésre Stauffenberget is meghívták és ő, látva a meghiúsult korábbi próbálkozásokat, arra az elhatározásra jutott, hogy személyesen hajtja végre a merényletet. A sűrű erdőben kialakított, áram alatt tartott szögesdróttal körbekerített főhadiszállást nemcsak járőrök felügyelték, de a környéken még egy aknamezőt is telepítettek. Eredetileg a földalatti betonbunkerben tartották volna a megbeszélést, de végül úgy döntöttek, hogy az egyik barakkban elhelyezett tárgyaló asztalt ülik körbe, a fő helyet Hitler foglalta el.

Stauffenberg a pokolgépet az utazó táskájában helyezte el. Három szerkezetet kellett volna beélesítenie, de sürgetett az idő, ráadásul többször is megzavarták, így csak az egyiket élesítette. A táskát az asztal alatt helyezte el, és mielőtt a szerkezet felrobbant volna ő egy megbeszélt jelre elhagyta a helyiséget. A robbanás után azonnal az előre megszervezett módon távozott és Berlinbe repült. Nem is sejtette, hogy a merénylet nem úgy sikerült, ahogy eltervezte. Ha a robbanás a földalatti bunkerban történt volna, akkor valószínűleg minden ott tartózkodó meghal, a fabarakkban azonban a robbanás hatása jóval kisebb volt, bár így is négyen életüket vesztették, de Hitler kisebb sérülésekkel megúszta.

Stauffenberg Berlinbe érkezve a társait úgy tájékoztatta, hogy a Führer is meghalt és ahogy előre megbeszélték, belefogtak Hitler fő támogatóinak lefogásába. A különböző titkosított parancsok azonban nem mindenhova érkeztek meg időben, ráadásul nem mindenki értette pontosan, hogy mi a teendője.

A fabarak nem volt jó hely
A merénylet helyszíne a robbanás után
Fotó:  Wikipédia

Közben kiderült, hogy Hitler életben maradt, ez az összeesküvők közül többeket is sokkolt, a Gestapo és a titkosszolgálat pedig fokozatosan úrrá lett a helyzeten. Az összeesküvés vezetőit letartóztatták, többüket azonnal ki is végezték – így Stauffenberget is –, mások öngyilkosságot követtek el. Néhány héttel később „népbíróságokat” állítottak fel, ahol a civil ruhába öltöztetett, nadrágszíjuktól megfosztott tiszteket megalázó helyzetben vonták felelősségre, akik folyton a lecsúszó nadrágjukat kellett, hogy felhúzzák, közben mindezt a Gestapo filmre vette, majd a kivégzésüket is. Legtöbbjüket pucérra vetkőztetve egy kampóra akasztották fel. Hitler később kéjelegve vetíttette le a felvételeket az őt meglátogató vendégeinek, de a katonáknak is, számukra valószínűleg elrettentésül.

A nyomozás során gyanúba keveredett a Deutsche Afrika Korps legendás parancsnoka, Erwin Rommel (1891–1944) tábornagy is, aki nem vett részt ugyan az összeesküvésben, de tudott róla, viszont ezt nem jelentette. Mivel nagyon népszerű volt, nyilvánosan nem ítélték el, de értésére adták, hogy mit kellene tennie. 1944. október 14-én beszállt az érte küldött gépkocsiba, majd negyed órával később ciánnal megmérgezte magát. Halálát hivatalosan szívrohamként könyvelték el, nagy temetést is rendeztek számára.
Pilátus a credóban
Erwin Rommel (1891–1944) tábornagy
Fotó:  Wikipédia

Wilhelm Canaris (1887–1945) tengernagy, a német katonai hírszerző és kémelhárító szervezet, az Abwehr vezetője is áldozata lett a sikertelen puccsnak. Noha aktívan nem vett részt benne, a korábbi kísérletekről volt tudomása, ezért 1944. július 20-a után letartóztatták és egy koncentrációs táborba vitték, ahol 1945. április 9-én kivégezték.

Katonai hírszerzés
Wilhelm Canaris (1887–1945) tengernagy
Fotó:  Wikipédia

Mintegy 180 személyt ítéltek halálra és végeztek ki a merénylet kapcsán, sok embert koncentrációs táborba küldtek és később tervezték a kivégzésüket. Köztük volt Stauffenberg várandós felesége is, aki 1945 januárjában szülte meg ötödik gyermekét és végül néhány tisztességes tisztnek köszönhetően élve megúszta a megtorlást és 92 éves korában, 2006-ban hunyt el.

A Walküre-hadműveletről a 2000-es években két filmet is forgattak. A 2008-ban készült amerikai Valkűr (Valkyrie) főszereplőjét, Stauffenberg ezredest Tom Cruise alakította.

Mivel az olyan típusú kérdésnek, hogy „mi lett volna, ha…?” nincs igazából értelme, mégis érdemes eljátszani egy sikeresen végződő Hitler elleni merénylet gondolatával. Nagy valószínűséggel hamarabb véget ért volna a II. világháború és emberek – civilek és katonák – milliói nem pusztultak volna el.

Egy ilyen értelmetlen háború dúl napjainkban is, és már régen ideje lenne befejezni és legalább tűzszünetet kötni. Ez talán az egyik legnagyobb tanulsága a 80 évvel ezelőtt történt sikertelen merényletnek.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.