lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. február 8., 20:30

Döntő csaták: Hannibal Róma ellen

Itália elfoglalása után Róma szembe találta magát Karthágóval, a mai Tunézia területén található, a Földközi-tenger partvidékének jelentős részét uraló állammal. Tarentum elfoglalását megelőző évszázadokban nem sok dolga akadt egymással a két városállamnak.

John Trumbull festménye 1773-ból: Paulus Aemilius halála Cannae-nál
Fotó: Wikimedia Commons

Időnként kereskedelmi szerződéseket kötöttek, biztosították egymás a kölcsönös jóindulatról és hasonlók. Ezt az idilli kapcsolatot változtatta meg Róma itáliai terjeszkedése, pontosabban a félsziget elfoglalása, melynek szimbolikus pillanata volt a Tarentum kövein végig csattogó légiósok lábainak dobogása. A két város vetélkedése a Földközi-tengerért három háborúhoz vezetett. Mindhármat Róma nyerte meg, a harmadik befejezése után Karthágó a jelentéktelenségbe süllyedt. Azonban a Kr. e. 218-201 között zajló második pun háború kezdeti szakaszában a punok alaposan ráijesztettek a büszke rómaiakra.

Mindez köszönhető volt Hannibalnak, a legendás karthágói hadvezérnek. Még az első pun háború idején született, édesapja, Hamilkar Barkasz volt a háborút lezáró békeszerződés aláírója. Hadvezéri tehetségén kívül fiára hagyta még az olthatatlan bosszúvágyát is. A történetírók szerint fiát kilenc évesen megeskette, hogy sohasem fog megbékélni a rómaiakkal. Hannibal elkísérte apját Hispánia meghódítására, ahol rengeteg tanult az ibér törzsekkel folytatott harcokból.  Apja halála után a sógora lett a hispániai pun hadak parancsnoka, aki megegyezett Rómával, hogy a két fél között határ a mai Spanyolország területén található Ebro folyó lesz.

Hannibal azonban bosszúra szomjazott. Nem nagyon búslakodott tehát, amikor Haszdrubal, a sógora orvgyilkosság áldozata lett, a karthagói seregek főparancsnokaként hamar háborút provokált Rómával.

Livius, római történetíró így jellemezte Hannibalt: 

A fáradtság nem tudta kimeríteni testét vagy lelkierejét. A lovasok és gyalogosok közt egyaránt legkiválóbb volt; elsőnek indult harcba, s ő hagyta el legutolsónak a csatát. E férfi ily kiváló erényeit igen nagy hibák ellensúlyozták: embertelen kegyetlenség, még a punoknál is szokatlan álnokság, az igazságérzetnek, a jámborságnak, az istenek félelmének, az adott szó hűségének s a vallásos érzésnek a teljes hiánya.”

A két fél különböző stratégiai elképzelésekkel rendelkezett. A rómaiak Itálián kívül akarták tartani a punokat, Hannibal ezzel szemben pontosan fordítva gondolkodott, úgy döntött Itáliába viszi csapatait, hazai pályán győzi le a római sast. A kérdés csak az volt hogyan?

Tengeren a római flotta volt az úr, az Itália körüli szigeteken római légiók állomásoztak. Maradt a szárazföldi út, ahol egy irányban indulhatott csak – át az Alpokon. Lehetetlen vállalkozásnak tűnt, hogy 60 ezer emberével és harci elefántjaival átkel az Alpokon és behatol Itália szívébe. Öt és fél hónap alatt, hatalmas áldozatok árán, de a karthágói sereg átküzdötte magát a hófödte csúcsokon. Mikor a mai Torino közelében leereszkedtek a hegyekből, serege fele és elefántjai többsége már elpusztult. Ott volt azonban a lába előtt Itália minden gazdagsága, és a távolban valahol Róma városa.

Az út majdnem végig nyaktörő, szűk és síkos volt, ezért nem tudták elkerülni, hogy el ne csússzanak, aki pedig megingott, az sem bírt egyhelyben megállni, hanem az emberek egymásra, a jószágok pedig őrájuk zuhantak”

– tudósított a hihetetlen vonulásról Titus Livius.

Napóleon majdnem kétezer évvel később, ezt írta Hannibal teljesítményéről: „Krisztus előtt 218-ban Hannibal elindult… átkelt az Ebrón és a karthágói hadsereg által mindaddig nem ismert Pireneusokon. Átkelt a Rhône-on, majd az Alpokon és első hadjáratában berendezkedett a cisalpin gallok között, akik mindig ellenségei voltak a rómaiaknak… Semmilyen összeköttetése sem volt Spanyolországgal (Hispánia a szerk. megj.), sem Karthágóval. Ez utóbbival csak a Trasimenus-tónál vívott csata után állította helyre az összeköttetést az Adrián keresztül. Soha nagyobb, szerteágazóbb tervet ember nem hajtott végre. Nagy Sándor vállalkozása sem volt ilyen merész, és sokkal könnyebb volt; sokkal nagyobb esélyei voltak.”

térkép hannibal
Hannibal hadjárata.
Fotó:  Wikimedia Commons

Hannibal tehát mintegy 1600 kilométeres „túra” után megérkezett a Pó folyó völgyébe. A környékbeli gall törzsek csatlakoztak hozzá, főleg az első győzelme után, amit a Ticinus folyó partján aratott. Majd a Trasimenus-tónál is tönkreverte az ellene küldött légiókat. A csatában Gaius Flaminius consul is elesett, ezért a rómaiak, amint azt rendkívüli veszély esetén szokták, Fabius Maximus személyében – fél évre – egy dictatort állítottak az állam élére. Maximus a felperzselt föld taktikájával próbálta meg demoralizálni a punokat.

Hannibal Kr. e. 216-ban feldúlta szinte egész Itáliát, előbb a mai Toszkána területét, majd Campaniát, végül pedig a félsziget déli részét fosztogatta.

Nem gondolhatott Róma ostromára, hiszen nem voltak hozzá eszközei, sem pedig elég embere. Igyekezett Rómát gyengíteni, mégpedig azzal, hogy a dél-itáliai törzseket maga mellé állítja. Sőt ravaszságát Fabius Maximus befeketítésére is használta, a dictator birtokait békén hagyták a karthágói csapatok, azt a látszatot keltve, hogy megvesztegették őt.

 Maximus taktikáját, ami a nyílt csaták kerülését, de a punok állandó zaklatását jelentette, nem nézték jó szemmel Rómában. Hamarosan a dictator gyávaságáról, ügyetlenségéről suttogtak, gyorsan meglett a gúnyneve is Cunctator, vagyis Késlekedő. A senatusnak lépnie kellett, hiszen a frissen meghódított népek azt látták, hogy Róma nem tesz semmit, tétlenül nézi a pusztítást, nem képes megvédeni őket az afrikai fenevadtól. Mikor letelt a dictator fél éve, Rómában újra két consult választottak, akik aztán megütköztek végre Hannibal hadaival.

Az összecsapásra Kr.e. 216. augusztus 2-án került sor Cannae mellett. Lucius Aemilius Paullus és Gaius Terentius Varro a két consul hatalmas haderővel rendelkezett, 8 római és ugyanennyi szövetséges légió mintegy 80 ezer embere várta, hogy eltiporhassa a jóval kisebb létszámú karthágóiakat. Paullus nem akart megütközni az ellenséggel a Cannae melletti síkságon, mert úgy vélte a terep Hannibal lovasságának kedvező.

Augusztus második napján Varro consulra esett a fővezérség, aki csatázni akart. Csapataival átkelt az Aufidus folyón, és csatarendbe állt. Önbizalmát a létszámfölénye mellett az is növelte, hogy a jól belátható terepen Hannibal nem alkalmazhatta egyik kedvelt cselét, hogy elrejtett csapataival dönti el az ütközetet. A folyó ráadásul akadályozta a karthágói lovasokat a manőverezésben. A derékhadban lévő gyalogsági fölényét kihasználva tervezte megnyerni a csatát Varro. Két szárnyára a lovasságát állította, viszont elkövette azt a hibát, hogy a gyalogos alakzat két szélére állította fel a frissen toborzott, kevés harci tapasztalattal rendelkező légióit. Varro változtatott a centrum felállásán is, a manipulusokat szorosabbra vonta, mintegy falanxként álltak fel, hogy puszta tömegükkel, létszámfölényükkel áttörjék a pun vonalak közepét.

cannae
Így néz ki a csata helyszíne ma. Előtérben a csatának emléket állító oszlop.
Fotó:  Wikimedia Commons
Mik is azok a manipulusok? A légió manipulusokra oszlott, ezek 8-16 sor mélységű csatanégyszögek voltak. Ezek a falanx részekre tagolása után jöttek létre. A Kr. e. 4. században került sor erre a katonai reformra, hogy a falanxot manipulusokra – négyszögekre osztottá. A hastatusok és a princepsek 120, a triariusok 60 fős négyszögekben harcoltak. Ezek sakktáblaszerűen álltak fel, hogy egy-egy négyszög az előtte lévő négyszögek réseit fedezte, annyi különbséggel, hogy a négyszögek sarkai nem érintkeztek egymással, mint a sakkban. Tehát a négyszögek között mélységben is volt távolság. Az így harcoló gyalogság szinte már legyőzhetetlen volt.

Ez játék volt az idővel. Ha hamarább sikerül közepén áttörni a pun vonalakat, minthogy a szárnyakon, a nagyobb harcértékű karthágói lovasok legyőzzék a rómaiakat, akkor a légiók győztek. Hannibal ezt rögtön a csata elején kiszúrta és hadvezéri zsenialitása ismét megmutatkozott.

Úgy állította fel csapatait, hogy a kelet felől fújó szél – és a küzdelem során kavargó töméntelen mennyiségű por – ellenfeleit zavarja majd a látásban.

Haditerve a következő volt: a derékhadának addig fel kell tartóztatnia az ellenség gyalogságát, amíg a szárnyakon a lovassága győzedelmeskedik, majd pedig hátba támadja a római gyalogságot. Ezért gyalogosait félkörben állította fel, hogy azok felfogják a rómaiak rohamát. A vonal „behorpadása” után a rómaiak kelepcébe sétáltak volna, hiszen a Hannibal tervei szerint a pun csapatok mögékerültek volna az előrenyomuló légióknak, a szárnyakon addigra győző, majd a derékhadhoz visszatérő lovasság adta volna meg a kegyelemdöfést..

Hannibal elképzelése fényesen bevált, a rómaiak irtózatos vereséget szenvedtek. Körülbelül 50 ezer római maradt holtan a csatatéren, köztük Paullus consullal, ezzel szemben Hannibal mintegy 6 ezer emberét veszítette el csupán. Hannibal legnagyobb győzelme a bekerítés iskolapéldája lett. Fényes diadala után Dél-Itália nagy része átpártolt hozzá, V. Philipposz makedón király is szövetségre lépett vele, Szicília legnagyobb városa Szürakusza is mellé állt. A háború azonban nem ért véget, Róma továbbra is harcolni akart, illetve rémülten várta Hannibal ostromló hadait.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.