lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. október 31., 16:53

Digitalizált temetők, avagy QR-kód a sírhelyen

Nem is olyan régen felkerekedtünk a családdal, hogy meglátogassuk a pelsőci temetőben (halálának évfordulóján) nagyapám, nagyanyám, s a velük együtt nyugvó felmenőink sírját. (Ebbe a sírba már anyám nagyapja is „bekívánkozott”. Édesanyám elmondása szerint kiment legidősebb unokájával, anyám azóta fiatalon, balesetben elhunyt unokatestvérével a temetőbe, s megmutatta neki, mely sírba helyezzék el őket, ha majd eljön az idő. Ezt a sírt jelölte meg végső nyughelyül nagyapám és nagyanyám is, mondván, két urna még befér oda, és legalább együtt leszünk, Otthon.)

in-memoroam-qr
Galéria
+2 kép a galériában
QR-kód a sírhelyen
Fotó: In Memoriam facebook oldal

Elindultunk hát a gyerekekkel azzal a szándékkal is, hogy a Csallóközből a nem kis utat megtéve, a rendelkezésre álló pár nap alatt egy kicsit „megmártózzunk” a vadregényes Gömör szépségeiben. A domboldalon fekvő temetőből olyan kilátás nyílik a tájra, hogy az ember csak „csodálkozik”, erre a szépségre hogy nem támadnak fel naponta többször is a sírokban nyugvók... Dehát ez már csak így van elrendezve.

A pelsőci temetőben számos régi sír is található, és csak sajnálni tudom, hogy éppen akkor, véletlenül, nem volt ott a község helytörténésze, Kardos László, aki mindent tud Pelsőcről (is), és annak volt illetve mai temetőiről. Így is körülnéztem egy kicsit... Voltak ismerős nevek is a fejfákon, de hogy kik voltak ők? Nem tudhatom...

Ahol ismerős és ismeretlen rokonaim nyugszanak, messze van tőlünk. A lakóhelyem temetője pedig a „gyüttmentnek” nem sokat árul el… Pedig, mint ahogy Kosztolányi írta közismert versében:

„Akárki is volt ő, de fény, de hő volt. / Mindenki tudta és hirdette: ő volt. (...) a homlokán feltündökölt a jegy, / hogy milliók közt az egyetlenegy. // Nem kelti föl se könny, se szó, se vegyszer. / Hol volt, hol nem volt a világon egyszer. ”
rozsdamentes-qr-koddal-ellatva-marvanyon-emlekmegorzo.hu_
Rozsdamentes QR-kóddal ellátott márványlap
Fotó:  ertekmegorzo.hu

Mert ez így van elrendelve, mióta világ a világ. De mégis, talán valami „változás” történik ezen a téren is… Egy kis digitális, virtuális „feltámadás”, ami lehetőséget ad különleges, vagy különös találkozásokra. Úgy olvastam, hogy Kínában pattant ki valakinek az agyából az ötlet, s a megvalósítására óriási az igény. S már nem lesznek száz százalékig igazak Kosztolányi szavai: „Nem kelti föl se könny, se szó, se vegyszer…” Állítólag a különös „feltámadás” ötletével egy Liaoning tartománybeli város, Senjang egyik temetője „rukkolt” elő. Hogy ez mikor volt, azt eddig nem tudtam kideríteni a világhálón, de az ötlet lényege, hogy elhunyt szeretteinkről bárki bármi fontosat megtudjon egy okostelefon segítségével. Akár még a halott saját tolmácsolásában is bemutatkozhat. Elegendő egy QR-kód a sírkőre és már is látjuk, esetleg halljuk az előttünk nyugvó »életrajzát« a túlvilágról.” A hozzátartozók nyilván megrendelhetik ezt a szolgáltatást, s ha nagyban terjedni fog az applikáció (s ez bizonyára bekövetkezik tájainkon is), a temető nem lesz többé csak a halottak birodalma, talán egy kicsit közösségi térré is változik, s az emlékezés sem lesz annyira szertartásos, inkább emberi, mindennapi. A világhálóról megtudtam azt is egy, még 2018-ból származó cikkből, hogy

(...) a QR-kód egy digitális emlékoldalra mutat, ahol az elhunytról a hozzátartozók által megírt életrajza, képek és videók láthatók. A magyar Emlékmegőrző szolgáltatás lehetővé teszi magánszemélyek számára is, hogy olyan leszármazottaink is megismerhessék szeretteinket, akikkel életükben sohasem találkoztak. Az Emlékmegőrző ötlete egy családi megemlékezés alkalmával vetődött fel. »Nagyapám halálának évfordulóján összegyűlt a család és rá emlékeztünk. Rádöbbentem, hogy 16 évvel a halála után az emlékeink erősen megkoptak.« – Ádám Tamás, Ötletgazda.”

Mint kiderült, lehetőség nyílik arra is, hogy a világhálón, vagy a Facebookon megosszuk a tartalmakat szeretteinkkel, ismerőseinkkel. Magyarországon már 5 éve rákerült az első QR kód egy magánszemély sírjára. Tudtommal tájainkon ez még újdonságként sincs jelen. (Vagy tévednék?) Mindenesetre érdekes lenne (lesz) végigsétálni egy-egy temetőben, és ismerkedni azokkal, akikkel majd egyszer, remélhetően minél később, „megosztozunk” a végtelen időn, ha majd… Mindenesetre előre megfogalmazhatjuk, kiválogathatjuk és összeállíthatjuk „portfóliónkat”, amelyet majd QR-kód őriz. Hiszen az emlékezet csorbít, az idő elhomályosítja a ma még erős kontúrokat… Olvasom egy cikkben a neten azt is, hogy például a szegedi zsidó temetőben már folyik az életrajzi adatokat és képeket tartalmazó QR-kódok elhelyezése a sírokon, hiszen a sírkertben 150 év történelme nyugszik.

Lassan tehát elérkezik a virtuális temetők ideje, s a történelem „alulnézetből”, mind az egyén, mind a helyi közösség története révén fog feltárulkozni (akár oktatási céllal is), lehetőséget adva ezzel az önmegismerésre.

in-memoroam-qr
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.