2012. február 6., 06:45

Csökkenhet a cukor ára

BUDAPEST. A világ cukortermelése az idén is meghaladhatja a keresletet, ami szakértők szerint a cukor árának csökkenését eredményezheti.
Nemzetközi élelmiszeripari elemzők szerint az októberben kezdődő 2012-2013-as idényben 6-8 millió tonnával haladhatja meg a kínálat a keresletet, miután már a 2011-12-es idényben is 9 millió tonnás többlet mutatkozik.

Két egymást követő évben tapasztalt csökkenés lenyomja az árakat a szakemberek szerint. Tavaly 27 százalékkal esett a cukor ára a New York-i árutőzsdén - a legnagyobb mértékben az elmúlt dekádban, miután jelentősen nőtt a kínálat azt követően, hogy az előző három évben hiány volt, és emiatt az árak 30 éves csúcsra szöktek fel.

"Amikor az árak 30 éves csúcson vannak, akkor az visszaveti a keresletet" - mondták a szakemberek. Hozzátették: az idei többletkínálat a második félévben jelenhet meg a piacon.







Megosztás