Családja körében ünnepelte 98. születésnapját Fülöp herceg
Különösebb ceremónia nélkül, családja körében ünnepelte hétfőn 98. születésnapját Fülöp edinburghi herceg.
Mindazonáltal az agg herceg születésnapja sem merült feledésbe: a királyi lovas tüzérség a londoni Hyde Parkban 41 díszlövéssel köszöntötte Fülöpöt a jeles évfordulón, és ezzel egy időben az ősi koronázótemplom, a Westminster-apátság harangjai is megszólaltak az uralkodó férjének tiszteletére.
Fülöp nevéhez több rekord is kötődik. Ő az angol-brit monarchia 1200 éves történetének legidősebb királyi családtagja, egyben a leghosszabb ideje "szolgáló" uralkodói hitves: 67 éve számít uralkodói házastársnak, felesége ugyanis 1952-ben lépett az Egyesült Királyság trónjára.
Fülöp herceg és II. Erzsébet királynő novemberben ünnepli 72. házassági évfordulóját, és ez is példa nélküli évforduló a monarchia történetében.
Fülöp már nyolc évvel ezelőtt, a 90. születésnapja alkalmából vele és róla készült BBC-portréműsorban megígérte, hogy a jövőben jóval kevesebb nyilvános megjelenést vállal, mivel szavai szerint ebben a korban "az ember már lefelé tart fizikailag, szellemileg és általában is jobb kiszállni még a szavatossági idő lejárta előtt".
Ennek az ígéretének azonban csak hat évvel később tett eleget: 2017 őszén vonult vissza hivatalosan a közszerepléstől.
Az edinburghi herceg az idén felhagyott egyik nagy szenvedélyével, az autóvezetéssel is, miután januárban meglehetősen súlyos autóbaleset részese volt: a királyi család kelet-angliai téli rezidenciája, Sandringham közelében a helyi főútra próbált kihajtani Land Rover Freelander terepjárójával, és eközben összeütközött egy Kia személyautóval. A Land Rover felborult, és Fülöp herceget a helyszínre érkező többi autós segítette ki a kocsiból.
Fülöp herceg - bár a hatóságok nem marasztalták el - néhány héttel később önként visszaadta jogosítványát.
Az utóbbi időben II. Erzsébet királynő is csökkentette kissé munkatempóját: nem tesz már hivatalos külföldi utazásokat és hazai hivatali kötelezettségei közül is egyre többet átad a királyi család fiatalabb tagjainak.
Emellett férje példáját követve nemrég ő is felhagyott az autóvezetéssel, bár ez az ő esetében semmiféle adminisztratív teendővel nem járt, mivel uralkodói kiváltságai okán a királynő volt az egyetlen az Egyesült Királyságban, akinek nem kellett jogosítvány az autóvezetéshez.