2011. július 13., 11:37

Cigaretta receptre?

REYKJAVIK. Hogy a kánikula vagy a pöfögő vulkánok okozzák-e, még nem világos, de a volt izlandi egészségügyi miniszter vénykötelessé tenné a cigarettát. Siv Fridleifsdottir ex-miniszter asszony javaslata a parlament asztalán hever.

A dohányos is függő, ebből indult ki a politikus asszony, ezért tiltatná be a dohány ellenőrizetlen bolti árusítását. Szerinte ilyen intézkedéssel leszokásra lehet ösztönözni az embereket. A dohányosokat tanfolyamokra, egészségkúrákra és leszoktató terápiákra küldené, s ha mindez nem segítene, akkor jöhetne az orvos, a recept és a patika a megrögzött bagósoknak.

A brit The Guardian szerint – amely a javaslatról elmélkedik – Izlandon dohányoznak a legkevesebben az Európai Unió tagországai közül. Csupán a 15 éven felüli lakosság 15 százaléka szokott rágyújtani. Jelentősen csökkent a füstölgők száma, amikor 25 százalékra emeltét a dohány jövedéki adóját, majd beütött a nagy bankcsőd. Most újabb 10 százalékos áremelés készül a cigarettapiacon.

A volt egészségügyi miniszter a fiatalokat nem pusztán védeni akarja, hanem lehetetlenné tenné számukra a dohányzást. Az izlandi kardiológiai társaság szerint az intézkedés nyomán kevesebb lenne a szívinfarktus, csökkenne a tüdőrákos és légúti megbetegedések száma. Ezek miatt hal meg ugyanis az országban minden ötödik ember.

Birgitta Jonsdóttir képviselő asszony viszont a Sme napilap munkatársának azt nyilatkozta, a javaslat álszent, túl messzire megy, ezért meg fog bukni. Erkölcstelennek tartja, hogy a cigarettát az állam árulja, súlyosan megadóztatja, de a dohányzókat leprásként kezeli. Szerinte a létező tiltások elegendőek. Van persze más vélemény is. Az izlandi népjóléti minisztérium a javaslatot remeknek tartja, de nem sok sikert jósol neki.

A dohányt a XV. században még gyógyszernek tartották, azóta azonban sok víz folyt le a világóceánokon. Ma az első számú multinacionális közellenség. Bár minden ország hatalmas adóbevételeket zsebel be utána, világszervezet, a WHO koordinálja az ellene vívott harcot, mert évi 8 millió földlakó halálokaként a dohányzást adják meg. Élharcos az Európai Unió is a dohányzás elleni közdelemben. Franciaországban, Nagy-Britanniában és Olaszországban az éttermekben és bárokban egyáltalán nem lehet rágyújtani, Finnország 2040-ben teljesen be akarja tiltani a dohányzást, Ausztráliában a jövő évtől névtelenné válnak a cigaretták, de a legmesszebb Bhután ment el: ebben az országban 2005 óta tilos rágyújtani.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.