2022. december 4., 12:22

Barangoló: Oberammergau – a világ legismertebb passiójátéka - KÉPGALÉRIÁVAL

Oberammergau, világszerte ismert, alig ötezer lakosú falu Németországban, pontosabban Bajorország déli részén, a Bajor-Alpokban. Hírnevét passiójátéka hozta meg, amelyet több mint 350 éven át, majdnem minden évtizedben megtartottak, több százezer látogató előtt. 

Oberammergau
Galéria
+5 kép a galériában
A falu látképe
Fotó: Protics János

A falu az Ammer folyó partján, mintegy 837 méter tengerszint feletti magasságban, Münchentől 90, Augsburgtól 106 km-re fekszik Bajorország tartományban. Mi a müncheni főpályaudvarról kétszeres átszállással jutottunk el ide, elhaladva a bajor főváros déli részét övező népszerű üdülőtavak mellett. Május elején már nagy lázban élt az egész község, készült a 42. passiójáték május 14-ei hivatalos megnyitójára. A Covid miatt két évet késett a bemutató, az eredeti időpont 2020-ban lett volna, a hagyomány szerint ugyanis a játékokat tízévente, minden kerek évtized végén megrendezik.  

Az ősök fogadalma

Az oberammergaui passiójáték története tanulságos és érdekes történet, amely hiteles dokumentumokon alapszik. A 17. század első felében a katolikusok és protestánsok közötti vallási ellentétek kegyetlen háborúba sodorták Európát, amelynek következménye az éhínség mellett a példátlan pusztítással járó pestisjárvány lett. A katolikus Bajorországban 1627-ben kezdődött a szörnyű járvány. A veszély közeledtének hírére Oberammergau elöljárói körülzárták a községet, őröket állítottak, akik éjszaka a tüzek mellett virrasztottak, hogy senki se jusson be a faluba. Egy valakinek azonban sikerült kijátszania a védelmet: a közeli Eschenlohéban dolgozó Kaspar Schissler az évenkénti egyházi ünnepségre mindenáron haza akart menni szülőfalujába. Családja és az egész falu szerencsétlenségére behurcolta a járványt. 1632. október végére már 84 felnőtt és sok gyermek halálát okozta. A túlélők 1633-ban egybegyűltek a helyi plébániatemplomban, és ünnepélyesen fogadalmat tettek: ha Isten megszabadítja a falut a vésztől, tízévenként előadják a passiójátékot. Az 1621–1660-ig terjedő időszak halotti anyakönyve, az úgynevezett „pestis anyakönyv” leírása szerint „a vészhelyzetben az egyházközség tagjai fogadalmat tettek, miszerint a járvány elmúltával passiójátékot fognak rendezni, és ezt a jövőben minden tizedik évben megismétlik”. A csodával határos módon a halál nem szedett több áldozatot, és Oberammmergau lakói és leszármazottai a mai napig betartják az ősök fogadalmát. 

Már 1634-ben megtartották a falu népének közreműködésével az első előadást, amelyet 1644-ben a második, és 1654-ben a harmadik követett. A legkorábbi szövegkönyv 1662-ből maradt fenn. 1680 óta az előadásokat mindig a kerek, „tízes” években tartják mind a mai napig, megszakítás nélkül, kivéve a háborús időszakokat. Több mint 350 éven át, majd minden évtizedben megtartották az előadást, dacolva a hivatalos tilalmakkal, elszenvedve a nehézségeket és bírálatokat. 

Liszt Ferenc is látta

Néhány érdekes momentumot érdemes kiemelni a játékok történetéből. 1770-ben betiltottak minden passiójáték-előadást, kivéve az oberammergauit. 1815-ben külön előadást tartottak, amikor a napóleoni háborúk véget értek, és ekkor új szövegkönyv és új színpad is készült. 1870-ben Liszt Ferenc is az ünnepi események résztvevője volt. 1900-ban hivatalos szövegkönyvet jelentettek meg nyomtatásban, 1934-ben, a 300. évfordulóról külön előadással emlékeztek meg.

Az 1940-es passiójáték természetesen elmaradt, majd az 1950-es újrakezdés az amerikai megszálló hadsereg magas rangú képviselőinek jelenlétében zajlott.

A helyszín kezdetben csak a kis templom volt, ám 1930 óta félig fedett színpad áll a faluban. A csaknem ötezer fős nézőtér fedett, a hatalmas színpad nyitott. Manapság a passiójáték reggel 9-től délután 5 óráig tart, ebédszünettel. Mindenki részt vehet benne, akár gyerekek is. Érdemes helyet foglalni jóval az előadás kezdete előtt. Mi a főpróbán csak egy alig egyórás részletet láthattunk a több mint ötórás előadásból, amelynek kétezer, szinte kizárólag a helyi lakosságból verbuválódott szereplője van, és élő állatok is megjelennek a színpadon.  A játék rendezője, aki immár negyedszer vezényelte le az előadásokat elmondta, hogy október másodikáig több mint 100 előadást tartanak, mindössze heti két szünnappal. Az egész falu jól felkészült a látogatók tömegére, hiszen az egész világból érkeztek nézők.

Mesevilág a falakon

A passiójáték mellett érdemes mást is megnézni a festői szépségű bajor faluban. Oberammergau művészete ugyanis messze földön ismert. A házak feltűnően színesek, gyönyörű freskók díszítik őket, a barokkos minták mellett több homlokzaton Krisztus életéből láthatunk jeleneteket, de sok helyen az ismert mesék figurái is láthatók. Itt tevékenykedett a 18. század híres bajor vakolatfestő mestere, Franz Zwick. A város épületfestményei közül több is az ő keze munkája. 

A településen a 16. század óta virágzik a fafaragó művészet, betlehemeket, szentek szobrait, kálváriákat készítenek a mesterek. 1878 óta működik a fafaragó iskola, épületében 300 alakos Golgota látható. 

Az utcákon fafaragók boltjai sorakoznak, portékáikon általában vallási témákat örökítenek meg. A sok turistának köszönhetően ezek az ajándéktárgyak az egész világba eljutnak.

Oberammergau
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.