2024. augusztus 25., 14:10

Babával a családi ágyban

Minden családban előbb vagy utóbb felmerülnek a kisgyermek alvása körüli kérdések. A szülők magatartását, döntéseit gyakran befolyásolják a vélt vagy valós társadalmi elvárások; mást tanácsol a barátnő, az anyacsoport, a gyermekorvos vagy a nővérke. Tovább bonyolíthatja a szülők helyzetét, hogy a csecsemők alvásával foglalkozó szakmai vélemények sem mindig egybecsengők.

csecsemőhalál
Fotó: Pixabay

Miért ébred fel gyakran a kicsi? Mikor alussza már át az éjszakát? Már jól aludtunk, most megint gyakran felébred! Milyen a csecsemők alvási mintázata? Jó ötlet-e az alvástréning? Fontos lenne ezekkel a kérdésekkel foglalkozni, de ez bőven meghaladná írásom terjedelmét. Alkalomadtán visszatérünk rá. Jelen esetben összpontosítsuk figyelmünket kizárólag a csecsemők biztonságos alvási környezetének bemutatására.

Biztonságos alvás
Talán nincs is kisgyermekes szülő, aki előbb vagy utóbb ne találkozna a bölcsőhalál fogalmával. A hirtelen, illetve váratlan csecsemőhalál (angolul: Sudden Infant Death Syndrome; SIDS) a baba egyéves koráig bekövetkező váratlan, előzmények nélküli elhalálozást jelenti. A bölcsőhalál pontos okát a tudomány a mai napig nem ismeri, így ide soroljuk azokat az eseteket, amikor nincs semmi olyan kórelőzmény, ami a halálesetet indokolná, nincs külsérelmi nyom és a halál pontos oka utólag sem állapítható meg.

Közép-Európában 10 000 babára körülbelül 2,7 eset jut, amelyek többsége a baba 2 és 4 hónapos kora között következik be. Az eddigi vizsgálatok alapján kirajzolódik néhány tényező, amely valószínűleg növelheti a bölcsőhalál esélyét. 

  • Az agy légzésért felelős központjának éretlensége, amelynek következtében zavar támadhat az alvás-ébrenlét szabályozásában.
  • Hason vagy oldalára fektetve alvó baba.
  • Az édesanya terhessége, valamint a szoptatás alatti dohányzása, alkohol, drog használata, a baba passzív dohányzása a táplálás módjától függetlenül.
  • Túlöltöztetés, puha matrac, illetve a baba paplanba csavarása.
  • A baba együtt alvása a szülőkkel. Az éjszaka véletlenül betakart vagy agyonnyomott babák esetét általában a bölcsőhalálhoz sorolják, bár a biztonságos együtt alvás szabályainak betartásával ezek az esetek nagy eséllyel megelőzhetők lennének.
  • Iker- és koraszülés, valamint alacsony születési súly.
  • Túl fiatal vagy idős anya.
  • Szegénység vagy gondatlanság miatti elhanyagoltság.
  • Ismeretlen genetikai tényezők vagy testi elváltozások.
  • A családban korábbi bölcsőhalál eset.
Mit tehetünk?
Mit tehetünk azért, hogy gyermekünket a lehető legnagyobb biztonságban tudhassuk alvás közben? Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) ajánlásai számunkra is mérvadóak. Ez a szakmai szervezet így foglalja össze a csecsemők biztonságos alvásának szabályait.
  • A biztonságos csecsemőalvás az egészséges várandóssággal kezdődik, különös tekintettel arra, hogy az anya ne dohányozzon.
  • A szoptatásnak jelentős védő szerepe van a csecsemőkorban bekövetkező halállal szemben.
  • A csecsemő a hátára fektetve aludjon!  Egyes szülők attól tartanak, hogy a baba megfulladhat a büfizéstől, ha a hátán fekszik, de az öklendezési reflex és a légutak anatómiája megvédi a csecsemőt ettől. Még a gastroesophagealis refluxbetegségben (GERD) szenvedő csecsemőknek is a hátukon kell aludniuk.
  • A csecsemő alvófelülete legyen szilárd! A szilárd felület azt jelenti, nem szabad, hogy behorpadjon, amikor a baba rajta fekszik. Vízágy használata veszélyes. Bármilyen felület, amely 10 foknál jobban megdől, nem biztonságos a baba számára.
  • A kisdednek könnyű takarója legyen, de jó szolgálatot tehet a babahálózsák is, feje alá párnát ne tegyünk, a lepedő feszesre legyen igazítva, az ágyban ne legyenek plüssállatok vagy párnák.
  • A matrac szorosan illeszkedjen az ágykeretbe. A csecsemő soha ne aludjon heverőn vagy kanapén, ahol arca a résekbe csúszhat, vagy a kanapé támlájához szorulhat.
  • Az AAP semmilyen körülmények között nem javasolja az ágy megosztását a babával. Ha mégis fennáll annak a lehetősége, hogy az édesanya elalszik, miközben a baba az ágyában van, meg kell győződni róla, hogy nincsenek párnák, takarók vagy más tárgy a közelben, amelyek eltakarhatják a baba arcát, fejét, vagy túlmelegíthetik őt. Ébredés után javasolják mindenképpen áthelyezni a babát a saját ágyába. Kiemelten tilos olyan személynek aludni a babával, aki alkoholt vagy drogot fogyasztott, vagy bódító hatású gyógyszert szed! Nem javasolt kis születési súlyú és koraszülött babákkal való együttalvás.
  • Az AAP kifejezetten ajánlja, hogy a csecsemő legalább hat hónapos koráig egy szobában aludjon szüleivel. A megfigyelések szerint ez 50 százalékkal csökkenti a bölcsőhalál előfordulását. Praktikus lehet az olyan kiságy, melynek egyik oldala leengedhető. Ha így rögzítjük szorosan a szülői ágyhoz a kisded külön ágyfelületen, de mégis karnyújtásnyira lesz az édesanyától. Ez megkönnyíti az éjszakai gondoskodást, szoptatást.
  • A cuminak védő hatást tulajdonítanak, de használatával érdemes várni, míg a szoptatási gyakorlat jól kialakul. A cumit sose erősítsük a baba nyakához!

Nagyon elterjedt az otthoni légzésfigyelő monitorok használata, ezzel kapcsolatban azonban nincs egyértelmű ajánlás. Önmagában a légzésfigyelő használata nem csökkenti a SIDS előfordulását. Koraszülött, beteg babáknál indokolt lehet a légzésfigyelő, de ha a szülő nem ismeri a csecsemő újraélesztésének módját, mit sem ér.

Az együtt alvás
Az együtt alvás nem az egyetlen, de jó módszer a szoptatás és a kötődés elősegítésére. A csecsemőjével együtt alvó édesanya általában több és minőségibb alváshoz jut. Sok kultúrában általános, például az olyan fejlett országokban is, mint Japán vagy Svédország. Egyes kutatások szerint az Egyesült Államokban a szülők 44-75 százaléka alszik együtt a gyermekével.

Ha jobban belegondolunk a kiságy egy ipari termék, nem létezett mindig, sok kultúrában ma sem használják. Ajánlás ide vagy oda, a szülők egy része mindig is együtt aludt gyermekével és mindig lesznek, akik ezt a gondozási formát választják. Ezért tiltás helyett talán hasznosabb lenne tájékoztatni a biztonságos együtt alvás körülményeiről, amelyek kiegészítik az eddig leírt szabályokat.

Amennyiben együtt alszunk csecsemőnkkel, fontos, hogy mindkét szülő egyetértsen a döntéssel. Az ágy legyen megfelelően nagy, a matrac ne legyen süppedős. A matrac és az ágykeret, vagy az ágy és a fal között ne legyen olyan rés, ahova a baba becsúszhat.

A tápszerrel táplált kisbaba inkább aludjon az édesanya mellett külön felületen, ne az anya ágyában.

Egyévesnél fiatalabb csecsemő ne aludjon együtt más gyermekekkel, illetve a testvérek ne kerüljenek közvetlenül a baba mellé. Nyugtató gyógyszerek, drogok, alkohol hatása alatt álló személy, dohányzó szülő, vagy aki szélsőségesen nehezen ébreszthető, például a nagyon kimerült szülő ne aludjon egy felületen a csecsemővel!

Ha az anyának hosszú haja van, kösse össze, hálóruháján ne legyenek zsinegek! Túlzottan kövér édesanyának – főleg, ha a várandósság alatt hízott nagyon sokat – nem javasolt együtt aludni a babájával. Előfordulhat, hogy nem érzékeli biztonsággal testének határait. Figyelni kell a túlmelegedésre is, mert együtt alvásnál az anya teste is melegíti a babát. Háziállat ne aludjon a babával egy ágyban!

A tragikus esetek kapcsán mindig kiderül, hogy a fenti biztonsági elvárások közül egy vagy több nem teljesült. A szoptató édesanya egész lényével ráhangolódik a babájára, alvás közben is tudatosítja és óvja gyermekét. A kisgyermek természetes igénye a testközelség, vágyik szülei biztonságot adó jelenlétére, hiszen éjszaka kötődési igénye még fokozottabb.

Gyermekünkkel aludni nem kóros vagy káros, ha a családnak megfelel, de mindig szem előtt kell tartani a biztonságos együtt alvás szabályait. Igazán felesleges az aggodalom, hogy kamasz gyermekünk „kitoloncol” majd fekhelyünkről, a kisgyermek idővel magától elhagyja a szülői ágyat.

Megjelent a Magyar7 2024/33. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.