2026. június 23., 12:49

Az emberek továbbra is előszeretettel kirándulnának, de nincs rá pénzük

2025-ben összesen 2,9 millió szlovákiai állampolgár vett részt belföldi vagy külföldi, legalább egy éjszakás szabadidős utazáson. Ez a 15 évnél idősebb szlovákiai lakosság 64,5%-át jelenti. Az utazók száma az előző évhez képest 1,3%-kal csökkent, és még mindig közel 14%-kal elmaradt a járvány előtti szinttől. Ennek ellenére a koronavírus-járvány kitörése óta eltelt hat év második legjobb eredményéről van szó. A 2016–2019 közötti időszakban évente rendszeresen több mint hárommillió szlovákiai lakos utazott. Ez derül ki a Statisztikai Hivatalának belföldi és külföldi turizmusról szóló éves felméréséből.

kirándulás
Fotó: unsplash.com

A korcsoportok közül továbbra is a 25–44 év közötti lakosok alkották a legnagyobb utazó réteget, összesen 1,12 millió fővel. Az utazók számának éves csökkenése szinte teljes egészében az idősebb korosztályhoz köthető. A 65 év felettiekközül csupán 362 ezer fő utazott, ami 8%-kal (32 ezer fővel) kevesebb az előző évhez képest. A járvány előtti időszakhoz viszonyítva ez a szám több mint 26%-kal alacsonyabb volt.

2025-ben összesen 2,4 millió szlovákiai lakos kirándult legalább egyszer az országban – akár kizárólag belföldön, akár külföldi utazással kombinálva. Ez a csoport az összes, 15 év feletti szabadidős utazó több mint 80%-át tette ki. Az előző évhez képest csupán minimális, 0,6%-os csökkenés figyelhető meg, ugyanakkor 2019-hez viszonyítva már 483 ezer fővel kevesebben utaztak belföldön, ami 17%-os visszaesést jelent.

Azok száma viszont, akik kizárólag Szlovákián belül utaztak, közel 90 ezer fővel nőtt, és elérte az 1,31 millió főt. Ez 2024-hez képest 7,3%-os növekedést jelentett. Ennek ellenére még mindig több mint 8%-kal elmaradtak a 2019-es adatoktól. A csak belföldön nyaralók tavaly az összes utazó közel 45%-át tették ki.

Külföldre – akár kizárólagosan, akár belföldi utazással kombinálva – 1,6 millió 15 év feletti szlovákiai lakos utazott 2025-ben. Ez több mint 7%-os csökkenést jelentett az előző évhez képest. A 2019-es évhez viszonyítva 350 ezer fővel kevesebben utaztak külföldre, ami közel 18%-os visszaesésnek felel meg. 

Azoknak a száma, akik kizárólag külföldre utaztak, 577 ezer fő volt. Számuk éves összevetésben 4,2%-kal csökkent, ugyanakkor a 2019-es, turisztikai szempontból kiemelkedően sikeres évhez képest közel 12 ezer fővel magasabb, vagyis több mint 2%-os növekedést mutatott.

A múlt évben 1,6 millió ember, azaz a 15 év feletti lakosság 36%-a, egyáltalán nem vett részt turisztikai célú utazásban. Az utazást mellőzők száma éves szinten 3%-kal emelkedett, és egyúttal 45%-kal meghaladta a járvány előtti, 2019-es szintet.

Az utazásról lemondók fele anyagi okokat jelölt meg fő indokként. A válaszadók mintegy egyharmada egészségügyi okokra hivatkozott, számuk pedig éves szinten 3%-kal nőtt. Jelentős, 40%-os növekedést mutatott azoknak a száma is, akik családi okok miatt nem utaztak.

Megosztás
Címkék