2019. október 20., 13:16

Az elnyűhetetlen farmer - KÉPEKKEL

A filmek révén vált az egész világon sikerré, s ma már el sem tudjuk képzelni a mindennapokat a farmer nélkül.

farmer viselet
Galéria
+5 kép a galériában

Kortalan viselet, de mint annyi minden, a divat jócskán átformálta a szerepét. Ennek ellenére tovább hódít.

Az 1800-as évek elején kezdtek egyre konkrétabban beszélni a farmerről, mint anyagtípusról.

A megnevezéssel a sávolykötésű pamutszövetre (denim) utaltak, de nagyon gyorsan összekapcsolódott az anyagból készült darabok megnevezésével, amelyek kezdetben kizárólag nadrágok voltak. Így a farmer szót egy idő után már magukra a nadrágokra használták.

A ma is ismert kék farmer-anyagot eredetileg egy kis francia faluban, Nîmes-ben gyártották, ahonnan az egész világot gyorsan meghódította.

Kevesen ismerik a farmer pontos történetét, de azok a darabok, amelyek Levi Strauss nevéhez fűződnek, igencsak ismertek az egész világon. A Levis´s pedig a mai napig jó minőségű farmermárkának számít.

A klasszikus

A kék, indigóval színezett, zsebes, erős varrásokkal ellátott nadrágokat 1873-ban szabadalmaztatta Jacob Davis szabó és Levi Strauss, egy San Franciscó-i szövetgyár tulajdonosa. Ebben a korszakban munkaruhaként használták, főleg a nehéz fizikai munkát végző munkások, a farmerek, a bányászok vagy a favágók. A strapabíró anyag télen-nyáron praktikusnak bizonyult, és a zsebek, amelyeket sarkaiknál szegecsekkel rögzítettek, helyet biztosítottak a szerszámoknak. Ezután sok gyár kezdte készíteni a farmert, amely munkaruhából fokozatosan utcai viseletté alakult át.

A hollywoodi filmgyártás is besegített az elterjedésébe, hiszen a híres cowboyok, John Wayne és Gary Cooper is azt viselték.

Az 1930-as években, amikor olyan nagynevű színésznők, mint Ginger Rogers és Carole Lombard is farmerben pózoltak, a nők rájöttek, hogy ez nemcsak a férfiaknak áll jól. Ekkor azonban még úgy vélték, ez a viselet lázadó, kicsapongó életstílust tükröz, így nem volt meglepő, hogy az első reklámokban olyan sztárok szerepeltek, mint Marlon Brando.

A lázadó vénát még inkább alátámasztotta, hogy a farmer legfőképp a háborúellenes tüntetők és a hippik viselete volt.

Ettől függetlenül egyre több fazon és ruhadarab készült az ikonikussá vált anyagból. A woodstocki fesztivál idején a hippik kreativitásának köszönhetően kezdődött a farmer díszítése virágokkal, színes hímzésekkel. Az 1960-as évekre a farmernadrág már elfogadott hétköznapi, szabadidős viseletnek számított egész Európában.

Ezt követően a nagy divatházak is incselkedni kezdtek az anyaggal.

Az 1970-es évek végén Fiorucci kollekciójában már szerepeltek sötét színű, szűk szabású farmerek, amelyek teljes ellentétei voltak az eredeti, munkások által viselt Strauss-daraboknak. Nem számítottak luxuscikkeknek, így a kifutón viszonylag későn jelentek meg. Pontosabban 1976-ban Calvin Klein bemutatóján, ahol már nem féltek attól, hogy olcsó hatást keltenek, és visszatértek a farmer eredeti, kék színéhez.

A dizájnerdarabok új szintre emelték a farmert, és innentől kezdve a divatvilágban is méltó helyet kapott.

Sorra születtek az emlékezetesebbnél emlékezetesebb farmerkampányok. Az egyik legprovokatívabbnak a mai napig Brooke Shields Calvin Klein kampányát tartják, de a nők közül Claudia Schiffer is kitett magáért a Guess kampányában. Az 1990-es években a legnagyobb divatházat, mint a Dior, a Dolce & Gabbana és Versace is beálltak a sorba.

A nadrágtól elindulva, az ingen keresztül a ruhákig és a kiegészítőkig minden téren hódított. Ma már elképzelhetetlen, hogy a gardróbunkban ne lenne legalább egy denim anyagból készült darab.

Szerencsés korban élünk, a divatvilág ugyanis talán még sosem volt ennyire szabad és sokoldalú. Bár pár évvel ezelőtt kizárólag a feszes csípőnadrágok számítottak trendinek, és el sem tudtuk volna képzelni, hogy valaha trapéznadrágot viseljünk, az idén ismét első számú trendnek számítanak a trapéz, egyenes szárú és magas derekú darabok.

Farmert farmerrel, minden alkalomra

Talán túlzásnak tűnhet, hogy tetőtől talpig farmerbe öltözzünk, de ezzel soha nem lehet melléfogni.

Legyen szó bármilyen fazonú farmernadrágról, válasszunk hozzá egy farmeringet és egy farmerdzsekit. Ha kicsit nőiesebbre szeretnénk venni a figurát, kiegészítőnek válasszunk egy színes selyemsálat és magas sarkú cipőt. Vagy egyszerűen cseréljük le a nadrágot egy farmerszoknyára. Ha a kényelem a fő szempont, sportcipővel is tökéletes lesz az összhatás.

Egy jó farmer ráadásul kifizetődő befektetés, hiszen nem túlzás azt mondani, hogy elnyűhetetlen.

Ha nem elégszünk meg a farmernadrággal, és szeretnénk más formában is viselni az anyagot, válasszunk farmerruhát. Ha a kantáros, vagy az ujjatlan verziót választjuk, egész évben viselhetjük. Nyáron egy laza felsővel, ősszel és télen harisnyával és meleg pulóverrel.

Megjelent a Magyar7 2019/42. számában.

farmer viselet
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.