2019. július 28., 09:50

Az „alvó oroszlán“ és társai

2004-től azzal a céllal rendezik meg világszerte a hepatitis világnapját, hogy felhívják a figyelmet a vírusok okozta krónikus májgyulladásra, azaz kialakulásának okaira és korai felismerésének jelentőségére. Öt vírustípust különböztetünk meg/ A, B, C, D, E /, közülük  a B és a C típus  fertőzése azért is veszélyes, mert hordozója akár évtizedekig / 20-50 év/ tünetmentes maradhat, miközben a fertőzés ma mintegy félmilliárd embert érint a világon.

hepb-main.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Google.hu

Azért épp július 28-a a világnap időpontja, mert ez az amerikai Nobel-díjas orvos, Baruch Blumberg születésének évfordulója. Ő fedezte fel a hepatitis B vírust. A hepatitis A vírus a tápcsatornán keresztül, azaz szájon át kerül a szervezetbe, míg a hepatitis B vírussal szexuális úton, vérrel és testnedvek által fertőződhetünk meg.

A  hepatitis C-vírusfertőzést a WHO sokáig alvó oroszlánnak nevezte, hiszen az ebben szenvedők többsége nem sejti, hogy vírushordozó,

pedig a világon 200 millióra tehető a krónikus hepatitis C vírus által fertőzöttek száma. A vírus a véráramba kerülve okozhat fertőzést, ezért komoly kockázati tényezőnek számít az intravénás droghasználat, a tetoválás, a piercing, és az 1992-ig alkalmazott vérátömlesztések.

Fotó:  Google

A  betegség kezelés nélkül egyre súlyosbodik.

Kezelés mellett viszont gyógyítható, míg a krónikus hepatitisz B tartósan jól kezelhető. A hepatitis D vírus csak akkor tudja megfertőzni a szervezetet, ha egyidejűleg vagy korábban az egyén hepatitis B vírussal is megfertőződött, mert az csak a B vírus segítségével képes szaporodni, annak fehérjeburkában megbújva. A krónikus hepatitis D-fertőzés gyakran májcirrózis kialakulásához vezet.

A hepatitis E-fertőzés elsősorban fekáliával szennyezett élelmiszer fogyasztása útján kerül a szervezetbe, vagy a trópusokon a  szennyezett ivóvíz fogyasztásával. Az ipari országokban viszont nyers vagy nem eléggé átsütött  fertőzött állat húsának elfogyasztásával  kerülhet a szervezetbe. Hepatitis E vírushordozó az ember mellett néhány emlősállat is lehet.

A krónikus májbetegséget Magyarországon  a vezető halálozási okok között említik,  évente  6–8000 ember hal meg májzsugorban, amely vagy a hepatitis fertőzések, vagy  az alkoholos májkárosodás következménye. A fertőzések a lakosság egy százalékát érintik.

Fotó:  Google

Az  Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezéséhez, amelynek az a célja, hogy olyan mértékben szorítsa vissza a krónikus vírushepatitiszek elterjedését, hogy legkésőbb 2030-ra már ne jelentsenek népegészségügyi problémát, már több mint 160 ország csatlakozott.

Magyarországon mintegy 100 000 ember él hepatitisz B és C vírusfertőzéssel. Tünetek hiányában kb. 75%-uk nem is tud betegségéről. A tünetek jelentkezése és a betegség késői diagnosztizálása esetén a kezelés már sokkal költségesebb, a gyógyulás esélye pedig jelentősen csökken.

hepb-main.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.