2019. március 31., 16:12

Április bolondja

Még néhány óra, és beköszönt április elseje, a bolondok napja. Ilyenkor felborul a világ rendje: diák vizsgáztatja a tanárt, bolondját járatja –aki csak tudja– gyerekkel, felnőttel, a sajtóban álhírek jelennek meg. Aztán mindenki április bolondján nevet.  Az ember évente egyszer áthághatja a  normákat, tudatosan és büntetlenül manipulálhat, miközben még örömet is szerez magának. Ezen a napon nehéz a tréfa és a valóság között különbséget tenni, így megesik, hogy az április 1-jei tréfának szánt hírek pánikot keltenek, a valós híreket pedig tréfaként fogják fel.

bolond.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Google

A XVII. században például megtörtént, hogy a  bebörtönzött lotaringiai herceg április 1-jén próbált börtönéből álruhában menekülni. Egy cselédlány felismerte, de amikor az őrségnek jelenteni akarta a szökést, a katonák megnyugtatták: tudják, a bolondok napja van. Amikor aztán kiderült, hogy a rab tényleg kereket oldott, már túl késő volt.

De vajon ismerjük-e az „ünnep” eredetét?  A legvalószínűbb magyarázat egy kelta tavaszköszöntő ünnepet sejt a háttérben. Ám azt nem tudjuk, hogyan és mikor szivárgott be hozzánk. Valószínűleg a bolondok napja sokgyökerű ünnep.

Az első, hiteles, bolondos áprilisi esemény egy 1538-as, pénzügyi akcióhoz fűződik. Abban az évben az augsburgi országgyűlés – a pénzromlás miatt –április elsejét jelölte meg a régi fizetőeszköz új, értékesebbre cserélésére A spekulánsok óriási összegeket fektettek az üzletbe, ám a pénzreform becsődölt, így  mindenki ráfizetett, s nevetségessé, a nap bolondjává vált. Azóta emlegetik német nyelvterületen április elsejét a megtréfálás  napjaként.

Bizonyára másutt is voltak hasonló események, hiszen  április elsejét a britek bolondok napjaként  emlegetik, a franciák és az olaszok pedig áprilisi halnak nevezik azt, akit sikerült beugratni. Franciaországban 1564-ig  április elsején kezdődött az újév, amikor az emberek kisebb ajándékokkal lepték meg egymást.

Aztán a dátum január 1-jére változott, de maradt az ajándékozás: hamis évkezdetre tréfás ajándék dukált. Vannak, akik az ókori Saturnaliák folytatásának tekintik április elsejét, amikor a féktelen vidámsággal megült ünnepen úr és szolga egy napra szerepet cserélt.

Több országban többször elhitték, hogy az időszámítás /óra és perc, hónap és év /tízes alapú lesz. 1878-ban sok amerikai készpénznek vette, hogy Edison a fonográf után olyan készülékkel áll elő, amely a földet gabonává, a vizet borrá változtatja, így megoldja az éhezés kérdését.

A XX. század elején egy francia lapban az jelent meg, hogy lebontják az Eiffel-tornyot. Ócskavas kereskedők tömege gyűlt össze, hogy licitáljon Párizs jelképére.

A BBC 1957. április 1-jén a rendkívül bőséges svédországi spagetti-termésről adott hírt, ezután többen érdeklődtek arról, hogyan lehetne saját spagetti-fájuk.

1962-ben az egyik svéd tévéállomás  április 1-jén  bejelentette:  valamennyi TV-néző villámgyorsan átválthatja az adást színesre. Ehhez csupán annyit kell tenniük, hogy húzzanak egy nylon harisnyát a képernyőre. A bejelentés hatására több százezren próbálták egy-egy női harisnyájával bebugyolálni  képernyőjüket.

Hasonló átverést indítottak útjára a világhálón 1997-ben, amely szerint március 31. éjféltől április 1. éjfélig nagytakarítás miatt az internet zárva tart. A tréfát egy telefontársaság is megismételte, de ők már azt is kérték, hogy mivel a vonaltisztogatás miatt nagy mennyiségű por távozhat a kagylón, április elsején mindenki helyezzen műanyagzacskót készülékére…

1997-ben meg egy kínai újság április 1-jén arról írt, hogy Peking és London megállapodott: Hongkong a briteké maradhat, ha Kína cserében megkapja Észak-Írországot vagy Gibraltárt.

Magyarországon elsősorban a gyerekek váltak a nap kárvallottjaivá. Őket például játékból megvesszőzték, vagy nem létező dolgokért küldték a boltba (pl.esernyőmag, trombitahúr, hegedűbillentyű, szunyogzsír, szárított hó), ahol aztán az eladó kinevette őket.  A beugrottakat így csúfolták:”Április bolondja, május szamara...!”, de ezzel a mondókával is kergették őket:“Áprilisnak bolondja, felmászott a toronyba, azt kérdezte hány óra, féltizenkettő, bolond mind a kettő.”
Milyen alapon szokás beugratni az embereket?

Az  embernek a megszokott, jól ismert tárgyaira nem jut eszébe gyanakodni, s másutt keresi a hibát.  Egy alkalommal XIV. Lajos  fia éjjel kilopatta Gramont  márki ruháit. Odakinn minden egyes darabot felfejtettek, majd újra összevarrtak, de jóval szűkebbre, azután visszalopták. Reggel a márki fel akarta húzni a nadrágját: nem fért bele. Nyúlt az inge után, azt meg nem tudta begombolni.  A kabátjának is szűk volt az ujja.  Ekkor lépett be az egyik beavatott gróf, és  rögtön hátra is hőkölt:

Az istenért, mi történt önnel? Egészen meg van dagadva!

A márki orvosért szalasztott, aki szintén részese volt az „összeesküvésnek”. Gondterhelt arccal receptet írt. Valaki gyorsan szaladjon el a patikushoz – adta ki az utasítást. Ám a gyógyszerész azt üzente: Nem értem,  tessék új receptet hozni. A recepten az áll latinul:

Végy egy ollót, és vágd fel a mellényedet!

Fotó:  Google

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bolond.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.