Alkesz patkányok és környezettudatos terroristák, avagy az óév méltatlanul elhanyagolt hírei
Hálás nap december 31-e egy újságíró számára. A hónap utolsó pár napja általában eseménytelenül telik, politikusaink pihennek, az igazán nagy hatású riportoknak sem ilyenkor van itt az ideje, sőt a világmegváltó nagy vállalások is már a következő évre maradnak.
Viszont remek alkalom kínálkozik ilyenkor arra, hogy elővegyük azokat a rövid, rendkívül szórakoztató, de a nagy hajtásban önálló cikket nem érdemlő híreket, eseményeket, amelyeket önmagukban, év közben nem tartottunk megjelenésre méltónak, de 2018 utolsó napját bizonyára feldobják. Figyelem! A következő hírek (legyenek akármennyire is mulatságosak vagy meghökkentőek) élet írta történetek, a fake news tehát kizárva!
Bizonyára Olvasóink is ismerik azt a jelenséget, mikor céltalan netezés közben néha egészen különleges sztorikba fut bele az ember. Ilyen sztori az indiai alkoholista patkányok esete, amely egy angol nyelvű indiai híroldalon bukkant fel még valamikor októberben, azóta a böngészőm könyvjelzői között pihent, várva, hogy eljusson a ma7.sk olvasóihoz. S lőn!
A beszámoló szerint Patna városának rendőrei megdöbbenve tapasztalták, hogy az őrs pincéjében őrzött 200 doboz lefoglalt sörnek lába kélt, méghozzá négy apró tappancskán. Ráadásul a szőrös kis elkövetők még a dobozokat is otthagyták. A helyi rendőrkapitány zseniális érveléssel kente a patkányokra az akciót.
Szerinte a dobozokon található lyukakat csak patkányok okozhatták, hiszen emberei biztosan a könnyebb utat választották volna, és simán felpattintják azokat. Az az aprócska tény, hogy a lyuk szintje alatt található sör is eltűnt a dobozokból, nem zavarta meg a rend éber őrének korántsem eredeti narratíváját.
Egy rövid googlezés után ugyanis kiderült, bevett dolog arrafelé patkányokra kenni a hasonló eseteket. Akadt, ahol 1000 liter vodka eltűnését varrták a nyakukba. A világ másik felén meg, néhány, azóta pályaelhagyásra kényszerített argentin rendőr féltonnányi lefoglalt marihuána felszívódását kente az egerekre.
Szintén 2018-ban történt, hogy a hétvégéket általában tömeggyilkosságokkal és a szabin nők elrablásának újrajátszásával elütő nigériai terrorszervezet, az Al-Shabaab megnyugtatta a fejlett világot, hamarosan betiltják az egyszer használatos, eldobható műanyagokat. Az örömhírt saját rádiócsatornájukon jelentették be még júliusban, ráadásul közölték, az általuk ellenőrzés alatt tartott területeken betiltják az őshonos fák kitermelését is. A Greenpeace a kanyarban nincs!
Januárban fegyveres rablás áldozata lett egy texasi tinédzser. Az első hallásra finoman szólva is érdektelen hírt ugyanakkor más megvilágításba helyezi az a tény, hogy az áldozat éppen készült kirabolni a későbbi elkövetőt. Előbbi ugyanis füvet akart eladni iskolatársának, a terv szerint miután elvette a pénzt, elszaladt volna a rendőrségi beszámolók szerint „alacsony és kövérkés” későbbi elkövető elől. A vásárló azonban egy pisztollyal érkezett a helyszínre, hogy aztán az eladó mobiltelefonjával távozzon onnan.
A beszámolóból egyetlen lényeges dologra nem derült fény. Mégpedig arra, hogy mi a csudának vallotta be a rendőrségnek a szerencsétlenül járt fiatal, hogy éppen ő maga is rablásra készült, ráadásul drogeladás közben.
Oroszország egyik legnagyobb bankja, a VTB Bank háromnegyed éves jelentéséből derült ki, hogy az állami tulajdonú bank 12 milliárd dolláros kölcsönt adott a Közép-Afrikai Köztársaságnak, az ország éves gazdasági termelésének majd hatszorosát.
A nyugati hírügynökségek azonnal ráharaptak a hírre, és rögtön az egyre erősödő orosz befolyás biztos jelét látták az akció mögött. Tévesen. Az afrikai köztársaság kormánya semmit sem tudott az egészről, sőt a Nemzetközi Valutaalap illetékesei sem értesültek a tranzakcióról. Mint kiderült, egy excel táblázat egyik rubrikáját sikerült egy sorral arrébb csúsztatni egy szerencsétlen banki alkalmazottnak.
Egy belga dohánybolt tulajdonosa októberben volt kénytelen rádöbbenni az emberi butaság határtalanságára. Üzletébe hat fiatal fegyveres hatolt be, hogy elvigye az aznapi bevételt. A sokat látott boltosnak sikerült meggyőznie őket, hogy jöjjenek vissza zárásra, addigra több pénz lesz a kasszában, nagyobb lesz a zsákmány.
A rablók balra el, a rendőrség pedig közölte az eladóval, biztosan nem térnek már vissza. Tévedtek, egy órával a zárás előtt újra megjelentek, de a tulajdonosnak megint sikerült meggyőznie őket, nincs még itt az ideje a rablásnak. A rendőrség ezúttal már komolyan vette a bejelentést, és amikor a banda harmadszorra (!!!) is visszatért, már civilruhás rendőrök várták őket az üzletben. Ötüket elfogták, de a hatodiknak még így is sikerült valahogy elfutnia.
A végére egy igazán kedves, szívmelengető történet! A közbiztonsággal nem kifejezetten agyonterhelt Rio de Janeiro egyik közismert drogdílere két kórházi ápolót raboltatott el még januárban. Váltságdíj helyett azonban valami mást követelt. A fogyasztói egészsége iránt elkötelezett kereskedő, a főhadiszállásának számító nyomornegyed egyik kocsmájába vitette őket, ahol azok kénytelen voltak rendelést tartani. A híradások szerint százak álltak sorba, hogy a két elrabolt szerencsétlen beoltsa őket sárgaláz ellen. A nap végén a gengszterek aztán visszavitték az ápolókat a munkahelyükre. A rendőrség nem indított nyomozást.