2024. március 7., 19:01

A világ egyik leghalálosabb betegsége szedi áldozatait

A krónikus vesebetegséget ugyan könnyű kiszűrni és gyógyíteni, felismerni annál nehezbb, könnyen rejtve maradhat. Emellett az egyik legdrágábban gyógyítható betegségne is számít. 

Kórház
Fotó: Pexels

A krónikus vesebetegség a világ felnőtt lakosságának közel 15-20%-át érinti, és a 21. század egyik legjelentősebb halálozási okának számít. Leggyakrabban a 65 év felettiek körében jelentkezik, azonban szinte bármely életkorban jelentkezhet.

A betegek száma évről évre drasztikusan növekedik, míg 2017-ben ez volt a 12. vezető halálokozási ok globálisan, előrejelzések szerint 2040-re ezen a listán már 5. helyre kerül. 

A halálozást nem közvetlenül a vesebetegség okozza, hanem az, hogy annak krónikus formája növelheti a növelheti a magas vérnyomás, a szívbetegség vagy a stroke és ezek miatt a halálozás kockázatát. Tehát ugyanazok az állapotok, amelyek megbetegítik a vesét, a veseproblémák következményei is lehetnek. Vagyis a cukorbetegség következtében kialakulhat idült vesebetegség, amely azután szív-érrendszeri elváltozást okoz, vagy fordítva. A halálozás kockázatát összességében 14-szeresére növeli.

Ezért is megdöbbentő, hogy miközben becslések szerint Magyarországon 1,5 millióan lehetnek érintettek krónikus vesebetegségben, a többségük még csak nem is tud róla.

Egyszerű laborvizsgálattal, amely egyszerű és olcsó módszer, kimutatható a betegségre utaló egyik fontos paraméter. A vese működésének károsodását a laborleleten bGFR-ként szereplő vizsgálat segítségével lehet megbízhatóan megítélni. Ha a vesebetegséget időben felfedezik, az elérhető korszerű terápiák alkalmazásával elkerülhető az életminőséget jelentősen rontó dialízis, illetve a veseátültetés. 

A betegség tünetei már csak előrehakadott állapotban jelentkeznek, mikor már károsultak a vesék. A beteg fáradékonynak, gyengének érezheti magát. További tünetként jelentkezhet izomgörcs, fejfájás, viszketés, csontfájdalom, illetve gyakori éjszakai vizelés.

Egészséges életmóddal és rendszeres orvosi vizsgálatokkal elkerülhetjük a betegség kialakulását. 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.