magyar7 2024_27
Egy este a mesemondóval, két este a székelyeknél és miképpen nyílik ajkuk a szlovák szóra
Magyar7 - 27. száma
2024. június 2., 17:07

A szamárköhögés valóban csúnya köhögés

Az elmúlt hónapokban több európai országban megszaporodott a szamárköhögéssel küzdő betegek száma. Ezt tapasztalják a szomszédos Csehországban, Horvátországban, de Dániában és Belgiumban is. A korábbinál jóval több esetet jelentettek nálunk is, a tavalyi év dupláját. Most az a helyzet Szlovákiában, hogy a szamárköhögés minden megyében terjed, minden korosztályt érint, és a legveszélyeztetettebbek az egy év alatti csecsemők és az immungyengeséggel küzdők.  

köhögés

A gyerekorvosi rendelőben szinte végtelen a légúti, köhögős tünetekkel érkező gyerekek száma. Az édesanyák gyakran panaszkodnak: doktornő, nagyon csúnyán köhög a gyerek! Rövid idő alatt tisztázzuk, hogy egyébként felszakadó, hurutos köhögésről van szó. Ekkor jöhet a megnyugtatás, hogy ez igazából szép, jótékony köhögés. Hála Istennek, a legtöbb szülő még egyáltalán nem hallott csúnya köhögést! A szamárköhögés betegség valóban igen csúnya, kimerítő köhögő rohamokat okoz. 

A szamárköhögés egy baktérium (Bordetella pertussis) által okozott, rendkívül fertőző megbetegedés, amely a tüdőt és a légutakat érinti. Cseppfertőzéssel terjed, újszülöttekre és csecsemőkre nézve életveszélyes lehet, de serdülőknél és felnőtteknél is előfordul.

Mikor fertőz?

A tünetek általában 7-10, de legfeljebb 21 nappal a fertőzést követően jelennek meg. Kezdetben a betegség szokványos megfázásra hasonlít: tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz és enyhe köhögés jellemzi. Ez az időszak két hétig is tarthat, ekkor a legfertőzőbb, majd fokozatosan súlyosbodik a köhögés. A baktérium toxinja a légutak köhögésért felelős receptoraiban fejti ki a hatását.  Jellegzetes, az akár egy percen át tartó köhögési roham, sok, gyors ütemű köhögéssel, amelyeket húzó, jellegzetes éles hangú belégzés követ (mint a szamárbőgés). 

A rohamok száma a napi 30-40-et is elérheti. A kínzó rohamok végén néha sűrű, színtelen nyálkát köhög ki a beteg, de hányás is előfordulhat. A rohamok eleinte éjszaka fordulnak elő, majd egyre gyakoribbá válnak napközben is. A köhögő rohamok között a beteg általános állapota viszonylag jónak mondható.

Újszülötteknél, fiatal csecsemőknél előfordulhat, hogy egyáltalán nem jelentkezik a húzó, hangos belégzés, hanem rövid légzésleállás követi a köhögési rohamot, ezért az esetükben indokolt a kórházi kezelés. A gyógyulás során egyre ritkábbá és enyhébbé válnak a köhögési rohamok, de a betegség hosszú lefolyású, hetekig, sőt hónapokig is eltarthat. 

Serdülők, felnőttek vagy részlegesen oltott gyermekek esetében a tünetek enyhébbek, némileg eltérőek lehetnek. Ezekben az esetekben, valamint a nagyon fiatal csecsemőknél nehezebb a szamárköhögést felismerni.

Antibiotikumos kezelés

A betegség korai szakaszában orr-garat kenetből állapítható meg a pontos diagnózis, néhány hét elteltével vérből mutatható ki az ellenanyagok jelenléte. A szamárköhögés kezelésére és a betegség további terjedésének megakadályozására antibiotikumok alkalmazhatók. Az antibiotikum szedését időben meg kell kezdeni, mivel csak az első két hétben tudja elpusztítani a baktériumokat, és ezzel lerövidíteni a betegség időtartamát. Ha már kitörtek a köhögésrohamok, az antibiotikumok nem segítenek, mivel csak a baktériumokat pusztítják el. A köhögést azonban a baktériumok anyagcsere-termékei okozzák, ami ellen eddig még nem született orvosság.

A gyógyszeres köhögéscsillapítók alig segítenek. A csecsemőkorú, vagy más alapbetegségben is szenvedő gyerekek gyakran kórházi felvételre szorulnak légzéstámogatás, infúziós folyadékpótlás céljából. 

A szamárköhögés szövődményes lefolyása leginkább az egy év alatti oltatlan, vagy csak részben oltott csecsemőket fenyegeti. Ebben az életkorban a szamárköhögés súlyos következményekkel járhat, tüdőgyulladást, agyvelőgyulladást okozhat, ritka esetben halálhoz vezethet. 

Megelőzés és oltás

A szamárköhögés megelőzésének általános módja, hogy kerüljük a beteg emberekkel való találkozást, elkerüljük a zsúfolt, kevéssé szellőztetett zárt tereket, ügyelünk a gyakori kézmosásra és otthonainkat alaposan szellőztetjük.

A szamárköhögést leghatékonyabban védőoltással előzhetjük meg. Szlovákiában a szamárköhögés elleni védőoltás már hosszú ideje, 1958-tól az állami immunizációs program része, mindhárom egészségügyi biztosító téríti.

A gyermekek 3, 5 és 11 hónapos korban kapnak védőoltást, majd 6 és 13 éves korban emlékeztető oltást. A védettség kialakítása a betegség ellen tehát alapimmunizálásból és emlékeztető oltásokból áll. Csecsemőkorban a szamárköhögés elleni immunizálás kombinált oltóanyaggal történik, mely további 5 betegség, így a tetanus, vagyis a merevgörcs, a diphteria, vagyis a torokgyík, a B típusú májgyulladás, a haemophilus influenzae baktériumok és a fertőző gyermekbénulás ellen véd egyszerre. 

Az egy év alatti gyermekek védelme érdekében ajánlott a várandós kismamák oltása. Ez az egész várandósság alatt lehetséges, de legelőnyösebb a 3. trimeszter alatt. A méhben átadott anyai ellenanyagok védelmet biztosítanak a kisdednek amíg nem kapja meg a saját védőoltásait.  

A felnőttek védettsége idővel gyengül, így előfordulhat, hogy az idősebb családtagok fertőzik meg a legifjabbat. Javasolt ezért felnőttkorban a rendszeresen, 10 évente beadott tetanusz oltás alkalmával a kombinált vakcinát kérni, mely egyúttal a szamárköhögés és a torokgyík ellen is véd. Az oltóanyaghoz néhány euróval kell hozzájárulni, a védettségből származó haszon viszont megfizethetetlen. Az oltás védi az egyént, de jelentősége ezen túlmutat, biztosítja a nyájimmunitás fennmaradását. Ez azt jelenti, hogy a magas átoltottságnak köszönhetően a betegség nem, vagy csak elenyészően terjed a populációban, védelmet nyújtva az immungyengeségben szenvedőknek és a még nem beoltott csecsemőknek is. 

Egyes védőoltás-ellenes vélemények káros hatása már megfigyelhető Szlovákiában is. A legutóbbi kimutatás szerint a 6 éves korú gyermekek átoltottsága aggodalomra ad okot. A megyék többségében az átlagos átoltottság már a nyájimmunitást biztosító 95 százalék alá süllyedt, pozitív kivételt jelent Nagyszombat, Nyitra és Eperjes megye. Ha önként dobjuk el az oltások által biztosított védelmet, olyan rég nem látott betegségek lobbanhatnak fel, mint a kanyaró, a gyermekbénulás vagy a szamárköhögés.  

Megjelent a Magyar7 2024/21.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.