2019. október 9., 12:49

A lítiumion-akkumulátor kifejlesztéséért hárman kapják a kémiai Nobel-díjat

A 2019. évi kémiai Nobel-díjat a  Svéd Királyi Tudományos Akadémia a litiumion-akkumulátorok kifejlesztésében és kereskedelmi célú alkalmazásában játszott szerepükért három tudósnak: az amerikai  John Goodenoughnak, a brit Stanley Whittinghamnek és a japán Josino Akirának ítélte oda.

 

kemiai-nobeldij-litiumakku.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: archívum

Az akkumulátor kereskedelmi bevezetését a John Goodenough által vezetett kutatócsoport munkája tette lehetővé, amely a katódot többrétegű lítium-kobalt-oxid (LiCoO2) anyaggal valósította meg. Erre alapozva az első lítiumion-akkumulátorokat a Sony jelentette meg 1991-ben.

Fotó:  archívum

Goodenough az egyik legidősebb tudós, aki Nobel-díjat kap - az idén töltötte be 97. életévét.

 

kemiai-nobeldij-litiumakku.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék