2018. július 31., 12:32

A Komáromi kisleány lett Magyarország tortája

A Komáromi kisleány lett idén Magyarország tortája, míg a Magyarország cukormentes tortája verseny nyertesének a Három kívánság elnevezésű tortát választották - jelentették be kedden Budapesten.

Komáromi kisleány
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: zetapress.hu

Selmeczi László, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének társelnöke elmondta: céljuk, hogy újításra ösztönözzék a cukrászokat, így mindig csak új recepteket várnak. Fontos, hogy a torta egészséges alapanyagokból készüljön, és hogy valamilyen módon köthető legyen Magyarországhoz.

A Komáromi kisleány elnevezésű tortát a Jánoska Cukrászda cukrásza, Sztaracsek Ádám készítette. A torta mézes-diós tészta alapú, van benne körte, csokoládé, vaníliás krém, fahéj és gyömbér.

Fotó:  Blikk.hu

Bechmann György, a Magyarország cukormentes tortája verseny zsűrijének elnöke hozzátette: az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete által idén hetedik alkalommal meghirdetett versennyel azt szeretnék ösztönözni, hogy azok számára is készüljön jó minőségű sütemény, akik nem fogyaszthatnak cukrot. A cukormentes tortánál kiemelt szempont a szénhidráttartalom és a kalóriaérték is.

A Magyarország cukormentes tortája verseny élén végzett tortát a Nándori Cukrászda készítette. A Három kívánság nem tartalmaz hozzáadott cukrot és fehér lisztet. Három domináns összetevője a chia magos-diós mandulapiskóta, a meggy és a darabos túró. A torta frissességét a pikáns citromlé fokozza, míg a tetejét édes hab borítja.

Fotó:  Blikk.hu

A sajtótájékoztatón a Szent István-napi kenyeret is bemutatták. Mint Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke elmondta, a Magyar Pékszövetség termékversenyén a szakmai zsűri döntése alapján a fehérkenyér kategória nyertese, egyben 2018. Szent István-napi kenyere a Várhegyi Deres lett. A Kurdi Familia Pék Kft. fejlesztése friss kovásszal készül, 12 órás érlelelési folyamat eredménye, cipó formájú, ropogós búzakenyér, egy csipet kukoricával és egyedi metszéssel.

Augusztus 20. alkalmából idén is három - a legjobb búza-, rozs- és innovatív kenyér - kategóriában hirdettek versenyt. A másik két kategória nyertesei a Magyar Ízek Utcája rendezvénysorozat megnyitóján, a Várkert Bazárban debütálnak augusztus 7-én.

A két tortát és a Szent István-napi kenyeret először augusztus 18-án, 19-én és 20-án a Magyar Ízek Utcáján lehet megkóstolni.  

Magyarország születésnapi tortáját minden évben a magyar államiság megszületésének ünnepe, augusztus 20. alkalmából mutatják be a fővárosban a Magyar Ízek Utcája elnevezésű rendezvényen, majd az ország több száz cukrászdájában is megvásárolhatja a nagyközönség.
A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete a kormány felkérésére a 2007. augusztus 20-i ünnepségre alkotta meg első ízben az ország tortáját. Azóta a Miniszterelnöki Hivatal és az Ipartestület minden évben közösen írja ki a pályázatot, amelyre az ország cukrászatai saját alkotásaikkal nevezhetnek. A kiválasztást neves szakmai zsűri végzi, 2016-ban például négyfordulós értékelés után született meg a döntés, akkor éppen az Őrség zöld aranya vitte el a pálmát.


2012 óta a cukorbetegség terjedése ellen küzdő nonprofit szervezet, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete közösen írja ki a pályázatot a Magyarország cukormentes tortája cím elnyeréséért. Az induló versenyzőknek fehér liszt, hozzáadott cukor, mesterséges adalékanyag és tartósítószer nélkül kell elkészíteniük tortájukat, hogy egyúttal az egészséges táplálkozásra is ráirányítsák a figyelmet. Szintén 2012 óta a cukormentes változatra már háziversenyt is kiírnak az otthon sütőknek, hobbi cukrászoknak. A versenyeken a legötletesebb készítményeknek járó díjat is kiosztják.

Az ország tortája korábbi győztesei:
2007 - Madártejtorta, Zila László (Zila Kávéház, Budapest): a baracklekvárral összetapasztott két tortalapra vaníliakrémet töltenek.
2008 - Szatmári szilvatorta, Zila László: a torta alapja aszalt szilvával és rummal készül.
2009 - Pándi meggytorta, Zila László: a friss meggy a tésztába és a töltelékbe is belekerül.
2010 - Szilvagombóc torta, Sulyán Pál és Sulyánné Benkő Katalin (Sulyán Cukrászda, Veresegyháza): a tortát a közkedvelt szilvás gombóc íze ihlette.
2011 - Kecskeméti barackos kölestorta, Zila László.
2012 - Szabolcsi almás máktorta, Pintér Zsolt (Koko Cukrásza, Veszprém).
2013 - Milotai mézes grillázstora, Bacskó Szilárd (Major Cukrászda, Budapest): kétféle krémmel és dióval készült torta.
2014 - Somlói revolúció, Damniczki Gyula Balázs (Damniczki Cukrászda, Székesfehérvár): mousse-tortaként újragondolt somlói galuska.
2015 - Pannonhalmi sárgabarack-pálinkás karamelltorta, Szó Gellért (G&D Kézműves Cukrászda, Salgótarján): az elnevezés az ízek ígéretes összhangjára utal.
2016 - Az Őrség zöld aranya, Szó Gellért: hagyományos eljárással készített tökmagolajjal, mandulaliszt, málnazselé, fehércsokoládés párizsi krém, hántolt ostya és tökmagpraliné felhasználásával készül.
2017 - Balatoni habos mogyoró, Vaslóczky Orsolya (Sugar! Design Cukrászda, Budapest): az elnevezés a balatoni térség jellegzetes gyümölcsére, a mogyoróra utal.
A cukormentes verseny győztesei:
2012 - Almatorta egressel, Zila László.
2013 - Ribizlihabos-almás réteges, Nándori László (Nándori Cukrászda, Budapest).
2014 - Csokis kaland, Nándori László.
2015 - Barackos buboréktorta, Vaslóczky Orsolya (Horváth Cukrászda, Budapest).
2016 - Áfonya hercegné tortája, Pechtol Zsolt (Tortavár Cukrászda, Budapest).
2017 - Pöttyös Panni, Varga Margit és Puszta Laura (Zazzi Cukrászda, Budapest).

    

Komáromi kisleány
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.