2022. július 24., 12:01

A kékmoszatok gyomorpanaszokat és bőrkiütéseket is okozhatnak

Az állóvizek, de a lassú folyású folyók egyik gyakori kellemetlen mikroorganizmusai a kékmoszatok vagy újabb elnevezéssel cianobaktériumok.

 

Vigyázni kell az ilyen lényekre

Anabaena spiroides - egy kékmoszatfaj
Fotó: Wikipédia/ma7

Ezek a legegyszerűbb egysejtűek közé tartozó élőlények különösen a rendkívüli meleg időben hajlamosak felszaporodni,

Mivel a legtöbb fajuk toxikus anyagokat is termel, azok, akik kékmoszatokat tartalmazó vízben fürödve vizet nyelnek számoljanak azzal, hogy esetleg gyomorpanaszaik lehetnek. Kivált, ha gyakrabban megmártóznak az ilyen vízben. 

A méreganyagok irritálhatják a bőrt is, ezért az érzékenyebbek esetében számolni lehet bőrkiütésekkel és egyéb kellemetlen reakciókkal.

A sok kékmoszat jelenlétét szabad szemmel is észlelhetjük. Többnyire kék vagy kékeszöld  kolóniáit vízvirágzásnak is nevezik.

A szakemberek nem ajánlják az ilyen vizekben való fürdést, különösen a gyeremekek vannak kitéve a kékmoszatok támadásának. A más moszatoktól gyorstesztek segítségével különböztethetők meg.

Általában a lehullott fenyőtű kupacokra emlékeztető zöld csomók körül a víz nem zavaros. Ebből is következtetni lehet, hogy kékmoszatokkal van dolgunk.

Ezek a mikróbák időnként azokban a medencékben is felszaporodhatnak, amelyeket ritkábban tisztítanak vagy a vizüket nem cserélik rendszeresen. Általában a nyálkás csempéjű vagy oldalfalú medencékben ugyancsak nem ajánlott a fürdés.

A szakemberek azt ajánlják, hogy olyan helyeken fürödjünk, amelyeket a hatóságok folyamatosan ellenőriznek. Kerülni kell az olyan vizeket is, amelyek közelében állatok mozognak, esetleg döglött tetemeik is előfordulhatnak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.