2020. február 6., 17:23

A hormon-szmog állhat a férfiak csökkenő termékenységének hátterében

Ha a szmog szót hallja az ember, még mindig leginkább a fosszilis üzemanyagokból származó környezetszennyezésre gondol, de a fény- és a reklám-szmog kifejezések mellett a hormon-szmog is egyre ismertebb fogalommá kezd válni. Sajnos, nem ok nélkül.

A hormonalapú női fogamzásgátlók tömeges használatának következtében napi szinten óriási mennyiségű lebomlatlan ösztrogén hormon jut a környezetbe világszerte. Ennek a szennyeződésnek rengeteg lehetséges negatív hatása van, de talán az egyik legveszélyesebb, hogy csökkenti a férfiak termékenységét.

A hormon-szmog kialakulásához ugyan hozzájárulnak más hormonkészítmények is, annak megjelenéséért legnagyobb mértékben a nő fogamzásgátlók a felelősek.

Bár a jelenlegi nő hormonális fogamzásgátlók már kisebb mennyiségű ösztrogént tartalmaznak, mint a huszadik században megjelent első ilyen készítmények, mégsem beszélhetünk arról, hogy az általuk kiváltott hormon-szmog kevésbé jelentős, ugyanis a készítmények használóik száma ebben az időszakban gyakorlatilag folyamatosan nőtt.

Több szakértői tanulmány, köztük a CHEM Trust környezetvédelmi szervezet, a témában kiadott publikációja is azt mutatja, hogy éppen a hormon-szmog okozza a férfiak nemi jellegének mind gyakrabban megfigyelhető elhomályosulását, és termékenységük csökkenését is.

A természetbe jutott ösztrogén-szennyezés, amely legkönnyebben az ivóvízen keresztül kerülhet vissza az emberek szervezetébe, más negatív hatások kiváltója is lehet, mint a nemi vágy csökkenése vagy az elhízás.

Dr. Czeizel Endre, elismert genetikus kutatások eredményeire hivatkozva rámutatott: a férfiak spermiumszáma a huszadik század hatvanas éveihez képest - vagyis az első női hormon alapú fogamzásgátlók piacra kerülése óta - drasztikusan csökkent.

Míg 1960-ban egy átlagos, egészséges férfi spermiumszáma 1 ml ondóban 73 millió volt, addig a spermium mennyisége ma már alig 31 millió és csökkenő tendenciát mutat.

Az ellopott jövő című kutatásban Theo Colborn, zoológus és John Peter Myers ökológus azt állítják, hogy a női hormonok bevitele az ellenkező nem szervezetébe nem kizárólag közvetlen negatív hatásokkal jár. A szülőknél is káros hatást fejt ki, mivel az utódok reprodukciós képességét csökkenti. Az állatvilágban az utódok másodlagos nemi jellege nem alakul ki, vagy helytelenül fejlődik - állítják. Külsőleg és viselkedésükben is a hímek nőiessé, vagy hermafroditává (kétneművé) válnak.

A vizeinkben leggyakrabban előforduló hormon a fogamzásgátlót szedő nők vizeletével a környezetbe távozó ösztrogén. A Pittsburghi Egyetem kutatói kimutatták, hogy az ösztrogén jelenléte a vízben a rákra hajlamos embereknél növeli a betegség kialakulásának kockázatát.Az ösztrogén szintén befolyásolja a halak fiziológiáját, és a szaporodást mind a házi, mind pedig a vadállatoknál.

Bár a hormon-szmog szennyezettség jelenleg értelemszerűen ott a legmagasabb, ahol legkorábban és a legnagyobb mennyiségben kezdett a környezetbe áramlani a női fogamzásgátlókból származó ösztrogén - vagyis az amerikai kontinens északi részén, illetve Európa nyugati részén - de a jelenséggel együtt járó negatív trendek begyűrűzésére nálunk is mind nagyobb mértékben lehet számítani.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.