A cukorbetegek sebgyógyulását segítő készítményt fejlesztettek ki Szegeden
A cukorbetegség szövődményeként kialakuló fekélyek és sebek gyorsabb gyógyulását segítő készítményt fejlesztettek ki a Szegedi Tudományegyetem bőrgyógyászati klinikáján - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága hétfőn az MTI-t.
Erős Gábor és munkatársai a dantrolen nevű - egy jelenleg Magyarországon csak egy viszonylag ritka, altatás közben fellépő szövődmény kezelésére használt - hatóanyagról ismerték föl, hogy alkalmas a sebgyógyulás támogatására. A sejtkultúrákon és egészséges állatokon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a dantrolen helyileg oldat vagy krém formájában alkalmazva gyorsítja a sebek gyógyulását.
A hatóanyag alkalmazására az egyetem 2013-ban ideiglenes szabadalmi oltalmat kapott Magyarországon, majd elindították a folyamatot az USA-ban és az Európai Unióban is. Amerikában már korábban megkapta a védelmet a megoldás, a közelmúltban pedig az Európai Szabadalmi Hivatal is az oltalom megadási szándékáról tájékoztatta az intézményt.
A gyógyszerfejlesztésben véget ért az úgynevezett pre-klinikai fázis, jelenleg a készítmény technológiai fejlesztése zajlik. Olyan félszilárd készítményt, krémet hoznak létre, amely hosszabb távon is stabil, megmarad a kezelési felületen. A következő lépés - a megfelelő hatósági engedélyeket megszerezése után - a diabéteszes betegek egy csoportján a klinikai vizsgálatok elindítása lesz.