lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. május 30., 11:19

Újabb ok, hogy legyen magyar püspökség

Lehet, hogy néhány olvasónkban felmerül a kérdés: miért foglalkozunk szinte folyamatosan egyházi, hitéleti, elsősorban katolikus témákkal. Az elmúlt néhány év történései azonban azt mutatják, sok a beszámolni- és utánajárnivaló ezen a téren. A napnál világosabb, hogy a nagy egyházak központi vezetése szívós aknamunkával hoz olyan döntéseket, amelyek a szlovákiai magyar hitélet visszaszorítását és a fejlődéstől való elzárását célozzák.

Hardics György
Herdics György, a Remény főszerkesztője: Gyarapítjuk a katolikusok számát, de nem számolnak velünk!
Fotó: Somogyi Szilárd

Gondoljunk csak a katolikus egyház új területi átrendezésére, a magyar papnevelés problémáira, vagy a hitoktatói képzés égbekiáltó elhanyagolására. Ha ezekhez hozzávesszük az olyan konkrét eseteket, mint a magyar misék húsvéti kiűzését a kassai magyar templomból, vagy a Trianon utáni impériumváltás kötelező megünnepeltetését a magyar hívekkel, az Esterházy Jánoshoz való hozzáállást,

már szinte fel sem tűnik az a mostoha megkülönböztetés, amely a felvidéki magyar katolikus hetilapot, a Reményt éri immár két évtizede.

Magyar hívek támogatják a szlovák sajtót

Idézzünk a katolikus hetilap május eleji vezércikkéből:

Az elmúlt harmincegy évben még sosem támogatták lapunkat a szlovák egyház képviselői (…) abból sem kapunk, amit a magyar katolikus hívek gyűjtenek össze, amikor országos gyűjtést rendeznek a tömegtájékoztató eszközökre. E gyűjtés a jövő héten lesz. A szlovák katolikus sajtóra. Minden bizonnyal most is ők kapják meg a magyar hívek adományait is, ahogyan ez szokás.

Bár attól tartok, többé-kevésbé érthető a fenti sorok üzenete, a konkrét helyzet rövid ismertetésére Herdics György címzetes apátot, a Remény hetilap főszerkesztőjét kértük meg. Herdics olvasóinknak elmondta, hogy

a katolikus egyház világszerte húsvét 7. vasárnapján a katolikus tömegtájékoztatás megsegítésére szervez gyűjtést a templomokban.

Nincs ez másképp Szlovákiában sem.

A templomokban ilyenkor külön adakoznak a hívek erre a célra, majd az összegyűlt pénz a pozsonyi egyházi központba kerül, ahonnan az arra érdemes médiumokat támogatják belőle. A Remény a sikertelenek közé tartozik. Így az a helyzet áll elő, hangsúlyozza Herdics, hogy a szlovákiai magyarok kizárólag a szlovák médiumokat támogatják a pénzükből.

A címzetes apát hozzáteszi, nem a szlovák katolikus médiumokat kritizálja, a katolikusok fogyatkozó számát tekintve azokra nagyon is szükség van. A kritika a kritikátlanul részrehajló támogatási rendszert célozza.

A főszerkesztő nem szeretne többletjogokat, csak azt, hogy ugyanolyan támogatási lehetőségük legyen, mint a szlovák sajtónak.

Húsz év alatt egy centet sem kaptak

A Szlovák Püspöki Kartól megkaptuk 2002-től napjainkig a támogatások kimutatását.

Egy-egy évi gyűjtés során mostanában mintegy 200 ezer eurónyi összeget adnak össze a hívek. Megdöbbenéssel olvastuk az adakozás hivatalos statútumát, amelyben az szerepel, hogy a mindenkori befolyt összeg 50%-át a TV Lux, 20%-át a Rádio Lumen, 10%-át pedig a Püspöki Kar sajtóirodája kapja. Alanyi jogon.

Az összeg nyolcvan százaléka így előre el van osztva. A fennmaradó húsz százalékot oszthatják el a döntnökök más igénylők között.

A gyűjtés összegéből közel húsz év alatt egyetlen magyar sajtóterméket sem támogattak!

Pedig a skála nagyon sokszínű.

Ebből a gyűjtésből támogatták például a Lundu számítógépes játék fejlesztését, a Ciprusra kiküldött katonai misszió bemutatását, valamit egy Honduras című filmalkotást is.

A szabályzat tehát eleve elrendeli, hogy a támogatások döntő része olyan intézményekbe kerüljön, amelyeknek nincs semmilyen magyar vonatkozása.

A TV Luxban a szlovákiai magyarság egyáltalán nem jelenik meg, se témaként, se az egyes műsorok nyelvében. A katolikus csatorna vezetése úgy érzi, néhány magyar nyelvű mise közvetítésével mindent megtettek azért, hogy a szlovákiai magyar híveket kiszolgálják. A Rádió Lumen még ennyit sem tesz a szlovákiai magyar katolikusokért. A Szlovák Püspöki Kar sajtóirodája pedig annak a püspöki karnak a munkásságáról tájékoztat (természetesen csak szlovák nyelven), amelynek egyetlen magyar tagja sincs. 
Morzsák a Kult Minortól

Lehet ezt fokozni? Igen.

A Remény c. hetilap az állam által létrehozott Nemzeti Kisebbségek Kultúráját Támogató Alapból (Kult Minor) az idén 2 (két) ezer euró támogatást kapott az egész éves működésére.

Vélhetően azért ilyen keveset, mert a Kult Minor döntnökei úgy gondolhatták, hogy a lap megjelenését a központi egyház támogatja.

Mi a megoldás, hogy a lap egyáltalán meg tudjon jelenni? Az egyik út a személyes példa és az operatív megoldás. Ezt Ďurčo Zoltán Nyitra megyei püspöki helynök ismertette velünk.

Ha valaki elhalálozik a plébániáján a Remény előfizetői közül, az illető előfizetését nem mondják le, hanem tovább viszik. Jelenleg 7-8 ilyen szabadon felhasználható példányuk van, amelynek az előfizetését fenntartják. Ezt a módszert elmondása szerint más plébániákon is alkalmazzák.

Remény hetilap
A Remény immár 31. éve jelenik meg egyházközponti támogatás nélkül
Cselezni kényszerülünk?

Ilyen állásfoglalás jelent meg Herdics apát közösségi oldalán is két, névtelenségben maradó pap részéről. Ami magát a sajtónapi gyűjtést illeti, azzal kapcsolatban

Ďurčo helynök személyes vállalásként úgy jár el, hogy amennyi adomány a központi gyűjtésben összegyűlik a saját plébániáján (Érsekújvár és Andód), ugyanannyit biztosít önmaga kimondottan a szlovákiai magyar katolikus média (ez esetben a Mirjam Rádió) céljára.

Mindkét módszerről a szószékről hirdetve tájékoztatja a helyi magyar híveket. Ezzel fenn tudja tartani a hívek adakozókészségét a központi gyűjtéssel kapcsolatosan is, bár tudják, hogy az nem magyar célokra megy.

Kérdésünkre, hogy az ilyen partizánkodás megoldás lehet-e, a gyakorlatias helynök elmondta, tisztában kell lenni azzal, hogy a központi gyűjtés felhasználását nehéz befolyásolni. Kiemelte azt is, hogy

Magyarország segít, ahol csak tud, és a magyar kormány erős támasza az itteni magyar katolikus közösségnek.

Két tényt hangsúlyozzunk újra. Az egyik, hogy

a szlovákiai magyarság körében a katolikusság aránya nagyobb, mint a szlovákság körében. Ezen kívül a felvidéki magyarságnak, már csak a számarányánál fogva is (több mint 300 ezer fő!) járna a magyar püspökség.

Akár úgy is, hogy nem önálló egyházmegye kialakításával, hanem személyi alapon, ún. magyarok püspökeként. Így legalább egy személy helyet kaphatna a Szlovák Püspöki Karban, ahol ezáltal megkerülhetetlenné válna a szlovák sajtó mellett a magyar támogatása is.

Akkor talán eszükbe jutna, hogy élnek itt magyarok is!

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/21. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.