2020. december 7., 18:00

Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselő a romániai választásról: Meghatározó erő leszünk a parlamentben!

Vincze Lorántot, az RMDSZ EP-képviselőjét, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnökét kerestük meg, hogy értékelje velünk a vasárnapi romániai parlamenti választásokat. Vincze azt mondja, az alacsony részvétel ellenére elégedettek lehetnek az eredménnyel, a magyarság arányának megfelelő képviselethez jutott a román parlamentben. Sőt, ha a koalíciós tárgyalások jól alakulnak, az RMDSZ eredményénél nagyobb súllyal is beleszólhat majd a döntéshozatalba.

Fotó: Christian Creutz/EP

Kezdjük egy kicsit lazább kérdéssel képviselő úr! Mennyit aludt az éjjel? Meddig követte az eseményeket?

Már vasárnap délután vissza kellett utaznom Brüsszelbe, ugyanis mióta ennyire kevés járat van, másképp nem tudtam volna időben visszaérni. A kollégákkal éjszakába nyúlóan követtük az eseményeket, de közben fél szemmel már egy másik eseményre is koncentráltunk. A héten kezdődik egy újabb fejezet, az EP következő plenáris ülésén a Minority SafePack is terítékre kerül.

Az MTI legutolsó közleménye szerint nagyjából hat százalékos eredménnyel zár az RMDSZ, 80% körüli feldolgozottságnál.

Azóta előrébb tartunk, 95%-os feldolgozottságnál is hat százalék körül állunk. Azt gondolom, ez már érdemben nem változik. Ez megfelel a magyarság számarányának Romániában, ez egy jó eredmény. Ezt a járványhelyzet ellenére sikerült az összefogás listájának elérnie, hiszen az RMDSZ listáján a két kisebb magyar párt képviselői is helyet kaptak. Megmutattuk a közösségünk erejét, köszönettel tartozunk a romániai magyarságnak, akik az országos átlagnál valamivel nagyobb arányban mentek el szavazni.

Ezzel meghatározó erő leszünk a parlamentben, és az eredmények ismeretében, minden jel szerint a választási eredményünknél nagyobb befolyásra is szert tehetünk.

Egy anyaországi politikai elemző szerint ezzel az eredményével kormánypárt lehet az RMDSZ-ből. Ön mit gondol erről?

Egy megfontolt politikai alakulat ilyenkor azt mondja, várjuk meg, mi lesz a pontos eredmény. Én is ezt mondanám most Önnek, várjuk meg a mandátumok kiosztását. Nagyon fontos látni azt, hogy a megoldás kulcsa most az államfő kezében van. Romániában az államelnök az, aki kijelöli a miniszterelnököt, ha egyetlen párt vagy pártkoalíció sem szerezte meg legalább a szavazatok felét.

Ez most nem történt meg!

Pontosan! Éppen ezért most az elnök kezében van annak a joga, hogy miniszterelnököt nevezzen ki. Az eddigi tapasztalatok alapján azért elég szűk a politikai mozgástere az elnöknek, mégis mindenképp érdemes megvárni, mit lép az elnök.

Az RMDSZ-nek is várnia kell most, hogy beérkezzenek a koalíciós egyeztetésekről szóló első meghívások.

Pártunknak továbbra is a magyarság jogainak megőrzése és bővítése a legfontosabb téma, de hozzájárulnánk az ország fejlődési témáihoz is, és így állunk hozzá a politikai egyeztetésekhez is. Mindenképpen a leginkább logikus megoldás a Nemzeti Liberális Párt (EPP tag), az USR-PLUS (Renew tag) és az RMDSZ (EPP tag) szövetsége volna. Minden más koalíció torzszülött lenne. De várjuk ki a végét.

Romániában máskor 38-40% körül van a részvételi arány a parlamenti választásokon, most alig érte el a 32%-ot. Ez a koronavírus számlájára írható?

Részben igen, de nagy szerepe van ebben a lassan egy évtizede eldurvult politikai közbeszédnek is. A politikusokat rendre igyekeznek megbélyegezni, a teljes politikai osztályt rossz fényben feltüntetni. Ez azt eredményezte, hogy a választók egy jelentős része elfordult a politikától. Ráadásul van itt még valami. Rengetegen dolgoznak külföldön, a választói névjegyzékeket pedig csak lassacskán frissítik. Olyanok is szerepelnek benne, akik már rég ki is települtek, nem számítanak romániai állampolgárnak, vagy ha mégis, akkor nem az otthoni névjegyzékben lenne a helyük.

A külföldön élő romániai állampolgárok ráadásul most kevesebben szavaztak, mint a legutóbbi elnökválasztáson, vagy a tavalyi EP-választáson.

A járványhelyzet gondolom, a kampányukat is új kihívások elé állította. Nem voltak kitelepülések, elmaradtak a lakossági fórumok. Miként tudták kezelni ezt a szituációt?

Azt hiszem, szerencsés egybeesés volt, hogy alig két hónappal ezelőtt voltak az önkormányzati választások. Az RMDSZ Erdély-szerte jó eredményeket ért el, közel 200 polgármesterünk van. A településeken most is jól mozgósítottunk, viszont a kisebb-nagyobb városokban sokkal nehezebb dolgunk volt, mint az önkormányzati választások idején. Ennek ellenére úgy vélem, ez egy jó kampány volt. Jelen voltunk a közösségi médiában, találkoztunk a meghatározó csoportokkal, partnerekkel, szövetségesekkel. Meg is lett az eredménye!

Mi a választás nagy negatívuma?

Szomorú, hogy a szélsőségesen nacionalista AUR, a Románok Egyesüléséért Szövetség bejutott a törvényhozásba, ráadásul kilenc százalékkal. Ez azt jelenti, hogy szinte minden tizedik szavazó rájuk voksolt. Érdekes egy pártkonglomerátum ez, ultrakonzervatív, ultraortodox, kifejezetten magyarellenes, vírustagadó párt. Külön figyelemreméltó, hogy a román diaszpórában szinte ugyanannyi szavazatot kaptak, mint a kormányzó Nemzeti Liberális Párt.

Az AUR-nek alig voltak médiafelületei, gyakorlatilag csak a szociális hálón kampányoltak, másutt nem is volt csatornájuk. Furcsa dolog ez, bár nem meglepő. Az elmúlt négy választás során egy-egy ilyen rendszerellenes párt mindig bejutott a parlamentbe.

Zárásul beszéljünk még a Minority SafePack-ről! Hol tart most az ügy?

Jövő héten kerül sor az EP plenáris ülésén a kezdeményezésről szóló vitára, és a határozati javaslatról szóló szavazás is akkor lesz. Ez utóbbi az EP szemszögéből gyakorlatilag lezárja a témát. Bízom abban, hogy egy kellőképpen pozitív hangvételű határozatot fogadnak el, ami arra kéri majd az Európai Bizottságot, hogy fogjon hozzá a jogalkotáshoz. Az ezzel kapcsolatos döntésre január 15-ig van ideje az EB-nek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.