2022. február 1., 18:51
Frissítve: 2022. feb. 2. 12:54

Orbán Moszkvában: Békemisszión vettünk részt!

Közös sajtótájékoztatót tartott Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő Moszkvában. Az egyeztetés hosszú volt, majdnem öt óráig tartottak a tárgyalások - írja a Magyar Nemzet.

orbán putyin
A kép csupán Illusztráció
Fotó: MTI

Először az orosz elnök beszélt aki elmondta; új tervekről és regionális kérdésekről is szó volt a megbeszélésen, kiemelte, Moszkva fontos partnerként tekint Budapestre. 

Mostanra 5,5 milliárdra nőtt az árucsere, eredményes az orosz-magyar kormánybizottság is

− fogalmazott. 

A tárgyalások fontos részét képezték az energiaügyek is. Putyin leszögezte, az orosz gázszállítás 2036-ig biztosított Magyarország számára a piaci ár alatt. Hozzátette; Budapest megbízható partner gáztranzit ügyekben, valamint méltatta a Mol szerepvállalását az orosz kőolajkitermelésben. 

2021 első fele a koronavírus elleni vakcinák beszerzése és elfogadtatása körüli felfordulásról szólt. Az orosz elnök megköszönte Magyarországnak, hogy elsőként ismerték el az orosz gyártású Szputnyik vakcinát, majd elmondta, tervben van a védőanyag magyarországi előállítása is. Az egészségügy területén folytatott együttműködés is jövedelmező, a Richter Gedeon több orosz céggel dolgozik együtt − tette hozzá Putyin.

Az ukrán válság kapcsán arról beszélt az orosz elnök, hogy a nemzeti kisebbségek jogait sok esetben megsértik, ami sajnálatos, emellett újra megismételte Oroszország biztonsági garanciaigényeit, melyeket szerinte az Egyesült Államok figyelmen kívül hagyott. 

Senki nem erősítheti biztonságát más országok biztonságának rovására

− tette hozzá.

Ez után Orbán Viktor következett, aki elmondta, ez a tizenkettedik találkozója az orosz elnökkel.

A mostani volt a legfontosabb, mert ez egy békemisszió volt

− fogalmazott a magyar kormányfő.

'Az unió egységes, és nincs olyan vezető, aki konfliktust akarna Oroszországgal, és ez különösen igaz a közép-európaiakra" − mondta Orbán, aki rámutatott; amikor a Nyugat és Kelet között konfliktusra került sor, mindig Közép-Európa járt rosszul. A kormányfő a „magyar modellt” ajánlja a nyugati országok számára a feszültségek csillapításának érdekében, miszerint Magyarország NATO és uniós tagállam, mégis megadja a tiszteletet Moszkvának. 

Orbán a két ország együttműködése kapcsán kiemelte; 2021 volt az eddigi legsikeresebb év a kooperáció története során. 

"Kilencszáz ezer vakcinát beadtunk és meghosszabbodott a magyar-orosz gázszerződés" − emelte ki, majd hozzátette; egy milliárd köbméterrel nőhet az országba szállított éves gáz mennyisége.

Putyin ennek kapcsán hangsúlyozta, Moszkva számára nem jelent gondot a pluszszállítás, az európai partnerek esetében lehet gond, de Magyarországnál nem. 

Az energetikai ügyekkel kapcsolatban a magyar kormányfő elmondta, hamarosan megindulhat a létesítési szakasz a paksi atomerőmű bővítésében, ennek köszönhetően a magyar villanyáram-termelés klímasemleges lehet 2030-ra. Putyin újságírói kérdésre válaszolva elmondta; Magyarország lehet az első, ahol alkalmazzák a Szputnyik Light vakcinát, Orbán pedig hozzátette, hat vizsgálat már sikeres volt, a hetedik után lehet elkezdeni a védőoltás használatát. 

A szankciós politika kudarcra ítélt eszköz

− mondta a magyar kormányfő, akit arról kérdeztek, mi a véleménye a nyugati hatalmak által Oroszországra kivetett regulációkról. Orbán elmondta, Oroszország jól viselte a szankciókat, Magyarország viszont piacot vesztett miattuk, így lényegesen megviselte. 

A két vezető a sajtótájékoztató végén bizakodását fejezte ki, hogy az ukrán válságot sikerül békés úton megoldani. 

"A helyzet komoly, a különbségek jelentősek. Oroszország igényeit az egész világ ismeri, de az orosz biztonsági igények és a NATO álláspontja messze van egymástól. A távolság nem áthidalhatatlan − mondta Orbán. Putyin hozzátette, szerinte Oroszország ellen irányulnak a különböző, nyugati katonai jelenlétet növelő lépések Kelet-Európában, az ukrajnai helyzet csak eszköz erre. Szerinte a helyzet negatív kifejletét csak úgy lehet elkerülni, ha minden résztvevő érdekeit figyelembe veszik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.