2021. április 2., 14:41

Már az amerikai liberális sajtó is bírálja az Európai Uniót az elhibázott vakcinastratégia miatt

Ha az ember átverekszi magát a New York Times internetes kiadásának identitáspolitikától, Trump-gyűlölettől és Biden-imádattól harsogó főoldalán, időként egész érdekes cikkekre bukkanhat a nyugati sajtó zászlóshajójaként számontartott médiumban. 

 

Fotó: unsplash.com

Igen szokatlan, s talán az egyik első példája a Steven Erlanger által jegyzett írás annak, hogy a nyugati mainstream sajtó egy képviselője, mégha az az óceán túlfelén is található, nyíltan és keményen kritizálni merje az Unió vakcinapolitikáját. A lap európai ügyekért felelős tudósítóinak vezetője egyértelműen kijelenti, az, hogy az Unió átoltottsága (legalább egy adagról beszélünk) messze lemaradt az Egyesült Államok (29%) és Nagy-Britannia (46%) mögött, bizony Brüsszel hibája, amely tény nem csak az Európai Bizottságot, de tulajdonképpen az egész Európai Uniót sodorja igen kellemetlen helyzetbe és fenyegeti példátlan hitelvesztéssel.

Évtizedekig az EU nemcsak az európai háborúk leghatékonyabb ellenszereként, (...) hanem egy jobb, hosszabb és termékenyebb élet letéteményeseként adta el magát. Ez az ígéret ma üresnek tűnik, és azzal fenyeget, hogy aláássa a tömörülés hitelét az olyan nagyformátumú kihívások esetén, mint a klímaváltozás, a migráció vagy Kína.

- fogalmaz igen keményen Erlanger rögtön a cikke elején, aki arra a lokalista táborban már sokat bírált, sokat vitatott, a nyugati, liberális mainstreamben mégis gyakran elsikkasztott tényre is felhívja a figyelmet, hogy minden egyes Európát ért válság és csapás után (a szerző Koszovó ügyét és az euróválságot említi) a megoldást a "még több Európa"-elvében találták meg. A vakcinabonyodalmak miatt azonban egyre több  tagállam mondhatja majd azt (tegyük hozzá, amit a szerző nem akar, vagy nem mer: jogosan), hogy nem kérnek az  Európai Bizottság egyre erősebb központosítási szándékából.

A szerző egy uniós ügyekkel foglalkozó szakembert idézve azt írja, az Unió "minden szakértelem és kompetencia nélkül vágott bele a vakcinabeszerzés koordinálásába".

Később Erlanger Timothy Garton Ash-t, az Oxfordi Egyetem ismert történészprofesszorát idézi, aki azt mondja, 

az Unió sohasem az egyébként gyenge demokratikus intézményeiből nyerte legitimációját, hanem a teljesítményéből. Most is ez alapján fogják megítélni. (...) A valódi legitimációt az adja, mit tud nyújtani az európaiaknak.

A professzor később arról beszél, az egész eseménysor tulajdonképpen a brüsszeli túlbürokratizált gondolkodás kudarca, amely, teszi hozzá, "rettentően fél attól, hogy valami olyat tegyen, amellyel megsért egy tagállamot".

Garton Ash ezen kijelentését az EU-s politikát figyelemmel kísérő olvasóink azért joggal kezelhetik erős szkepszissel, hiszen Vera Jourová biztos asszony Magyarországot beteg demokráciának tituláló kijelentései vagy Guy Verhofstadt kirohanásai éppen ennek ellenkezőjét mutatják.

A szokatlanul kemény kritikának még nincs vége. Erlanger egyenesen kimondja, a vakcinabeszerzést a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen tulajdonképpen arra használta, hogy saját státuszát erősítse és erejét növelje, az a döntése viszont, hogy a beszerzés feladatát kiveszi a tagállamok kezéből 

katasztrofálisnak bizonyult. 

A New York Times tudósítója szerint az EU legnagyobb problémája és a lassú vakcináció oka egyértelműen a várakozásokon aluli vakcinabeszerzés, amelyen nem segít, sőt, egyenesen az EU hitelét ássa alá, hogy Brüsszel "vakcinaháborút" indított Nagy-Britannia ellen (néhány nappal ezelőtt komolyan felmerült, hogy az Unió blokád alá vonja a szigetországba tartó vakcinaszállítmányokat. A tervről végül letettek).

Von der Leyent és a Bizottságot még annak korábbi elnöke, a "szép emlékű" Jean-Claude Juncker is kritizálta egy korábbi interjújában, bár kiemelte, a kialakult helyzet nem a Bizottság hibája.

Juncker szerint az események kommunikációjába csúszott hiba, hiszen hiába exportált az Unió már 40 millió vakcinát a rászoruló országoknak, mégis "vakcinanacionalizmussal" vádolták meg őket.

Erlanger cikkéből érezhető, hogy a szerző és valószínűleg a mögötte álló hatalmi kör számára az egész vakcinahistóriának tulajdonképpen egyetlen végkicsengése van. Attól tartanak ugyanis, ha az Unió nem tudja eredményesen kezelni ezt a kihívást, akkor az előtte álló összes többit sem tudja majd a most elszenvedett reputációvesztés miatt, ezzel pedig elveszítheti állampolgárai bizalmát. Így természetesen megerősödhetnének a szuverenista, euroszkeptikus hangok, amely megint nem jön jól az USA-nak. Az Egyesült Államoknak ugyanis, különösen az ajtón kopogtató kínai konfliktus miatt, ha nem is egy erős, de mindenképpen egységes Európai Unióra van szüksége. Olyanra, amely megengedheti magának azt, hogy beszálljon a Kínával, esetleg Oroszországgal vívott gazdasági és diplomáciai csatározásokba. Nem lennék hát meglepve, ha a közeljövőben több hasonló, akár a német kormány emberének tekinthető von der Leyen lemondását követelő cikk jelenne meg az amerikai demokrata sajtóban. 

A végére egy érdekes apróság. A cikkben egyetlen szó sem esik azokról az Uniós tagállamokról vagy európai országokról, amelyek alternatív útját választották a vakcinabeszerzésnek. A szerző nagyvonalúan elhallgatja azt a tényt, hogy Magyarország az egész kontinens legjobb átoltottsági mutatójával rendelkezik, éppen a keletről érkezett, nem EU által letárgyalt vakcinák miatt. Minek foglalkozna egy ekkora lap egy ilyen kis országgal - tehetjük fel joggal a kérdést, amelyre választ ugyan nem kapunk, de egy rövid keresés után azért árnyalható a kép. A lap internetes oldalán ugyanis alig két nappal ezelőtt foglalkoztak legutóbb Magyarországgal, ezzel a címmel: "Orbán Magyarországán vannak migránsok, akiket mély tisztelettel kezelnek". Az elsőre furcsa cím egy meglepően alapos tudósítást takar arról a sajtóperről, amely Tóta W. Árpád a HVG újságírója ellen indult, miután az újságíró "büdös, magyar migránsokról" írt a honfoglaló magyarok kapcsán. Sikeres vakcinapolitikáról nem, liberális újságírót elmarasztaló bírósági ítéletről viszont lehet olvasni a NYT hasábjain. Hát nem fura?!
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.