2022. október 9., 13:06

Érdekes, bár nem mindig közérthető adatok

Két nemzetközi innovációs rangsor szeptember végén megjelent idei kiadása a világ és Európa legjobbjai között értékeli a magyar teljesítményt a high-tech gyártásban és kivitelben. A 2022-es Globális Innovációs Index szerint Magyarország tavalyhoz képest három helyet javítva az ötödik a csúcstechnológiás termékek előállításában - emelte ki Palkovics László technológiai és ipari miniszter, akit a tárca az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében idézett.

Ez mennyire jó?
Palkovics László miniszter
Fotó: MTI

A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) évente teszi közzé az idén 132 gazdaság innovációs teljesítményét összemérő Globális Innovációs Indexet. Az összesített nemzetközi rangsorban 34. Magyarország a hét vizsgált tématerület közül a tudományos és technológiai eredményekben áll a legmagasabb, 23. helyen.

A high-tech gyártás összes termeléshez viszonyított részaránya ötödik helyezést ér a világméretű összevetésben. Magyarország top 10-es a többi között a termelés és kivitel komplexitását, a csúcstechnológiás exporthányadot értékelő kategóriákban is.

A Technológiai és Ipari Minisztérium tájékoztatása szerint szintén a közelmúltban jelent meg az Európai Bizottság gondozásában készülő Európai Innovációs Eredménytábla 2022-es kiadása. Az idei összegzés már "a feltörekvő innovátorok" csoportjának élére rangsorolja Magyarországot.

Erősségei közül a high-tech termékek kivitele éri a legelőkelőbb helyezést, Svájc és Szlovákia után a harmadikat.

Az üzleti kutatás-fejlesztés állami támogatásában Magyarország a hetedik az uniós tagállamok közül.

Palkovics László a közlemény szerint kifejtette: a magyar kormány a gazdaság fenntartható növekedéséért, javuló versenyképességéért az elmúlt években iparpolitikai, technológiai fordulatba kezdett. Amellett kötelezte el magát, hogy a tudásalapú, jövőorientált szektorokban erősíti az ipari teljesítményt, lehetőség szerint minél több hazai hozzáadott értékkel - tette hozzá.

A miniszter azt mondta: Technológiai és Ipari Minisztérium víziója szerint 2030-ra Magyarország az akkumulátorok gyártásában Németország mellett, az autonóm járművek fejlesztésében pedig egyedül európai központtá válik. Széles körű szakmai összefogásokkal keresik a kitörési pontokat például az 5G, a mesterséges intelligenciánál, a dróntechnológiában és a hidrogéngazdaságban.

Azon dolgoznak, hogy egyre több magyar ötlet hasznosuljon a legfejlettebb technológiákat alkalmazó, exportképes termékekben és szolgáltatásokban, a jelek szerint sikerrel - közölte Palkovics László.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.