2022. június 28., 18:18

Eddig ismeretlen fényképek kerültek elő az '56-os forradalomról - KÉPGALÉRIÁVAL

Egy skóciai fészerből kerültek elő az eddig publikálatlan sajtófotók az 1956-os magyar forradalomról. A fekete-fehér képeket a The Manchester Guardian brit napilap Magyarországra küldött fotósa, Peter Isaac készítette 1956 novemberének első napjaiban Budapesten és az osztrák–magyar határon, de azokat feltehetően soha nem publikálták. A képek Nagy Imre és mártírtársai kivégzésének 64. és újratemetésük 33. évfordulója alkalmából jelennek meg. 

1956
Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Fortepan / Peter Isaac

Peter Isaac, a The Guardian (1959 előtt még The Manchester Guardian) 24 éves fotósa több képet is készített a helyszínen. Pénzt adó asszonyok, szemerkélő eső, a láda mellett két bőrkabátos őr – a visszaemlékezésekből tudjuk, hogy őket az írók külön kérésére néhány órán belül eltávolították, miután a járókelők kissé felháborodtak az ottlétükön:

Ez a forradalom meggyalázása, semmi szükség fegyveres őrizetre, illetéktelenül nem nyúl ahhoz a pénzhez senki.” 

Az angol Peter Isaac az útlevele szerint november elsején lépett be Hegyeshalomnál - az elkenődött pecséten még a Rákosi-címer sejlik. A fiatal angol kalandos gyerek- és kamaszkor után, apja nyomdokaiba lépve választotta a riporterkedést. A háborús években a náci veszély miatt a zsidó származású család Amerikába küldte az iskolás fiút, ahol  Hollywoodba került - a családi anekdota szerint a fiatal Ronald Reagannel is itt találkozhatott.1944-ben jött vissza Európába, majd a háború után, alig 15 évesen beállt a brit hadseregbe, ahol öt évet töltött. Szolgált Németországban, Egyiptomban, Szudánban, majd leszerelt és fotózni tanult. Így került a nagy presztízsű manchesteri laphoz, ahonnan ’56-ban Budapestre jött tudósítani.

Október 30-án, azon a napon, amikor Nagy Imre bejelentette, hogy a forradalom követelései mellé áll és koalíciós kormány alakult, amely tárgyalásokat kezdett a szovjet csapatok azonnali kivonásáról, Peter Isaac felszállt egy Bécs felé tartó vonatra. Magyarországra november elején egy néhány napra győztesnek tűnő forradalomba érkezett meg.

Hogy mi történt vele és merre járt a következő napokban, csak részlegesen tudjuk rekonstruálni a megmaradt képeiből. Ezeket – feltehetően az újságban meg nem jelent felvételekről van szó – a brit fotós élete végéig megőrizte egy vidéki otthonában tartott dossziéban, a budapesti képeket azonban csak évekkel a halála után találta meg a családja egy fészerben. A felvételek a fotós fia jóvoltából jutottak el a Fortepanhoz.

fortepan_256740-1-1920x2018
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.