2020. április 9., 08:05

Lépések egymás felé - a roma kultúrát ünnepelték

A csatai Romane Jíle – Cigány Szívek polgári társulás az április 8-i Nemzetközi Roma Nap alkalmából ezúttal virtuálisan ünnepelte a roma kultúrát.

Fotó: Kaszmán Zoltán
A koronavírus-járvány elleni védekezés egyik formája, hogy nem csoportosulhatunk, de az internet segítségével eljuthat hozzátok április 8-a felkiáltása: Opre Roma!, vagyis Fel, cigányok!”

– fogalmazta meg a közösség vezetője, Babindák István. Az idén már húszéves Romane Jíle – Cigány Szívek polgári társulás egy több mint egyórás videós összeállításban tisztelgett a cigányság kultúrája előtt, felidézve a közösség elmúlt években megvalósított sikeres rendezvényeit. A Babindák Ernő által megálmodott videóban felelevenítették a nyári táboraik számos emléke és élménye között Farkas Mátyás cigányzenész hangszerbemutatóját, az Érezzük át a költők szavát elnevezésű szavalóverseny néhány momentumát, de részleteket mutattak be a Gazsi hazatér című bohózatból is a társulás gyermekszínjátszó csoportjának előadásában.

Igazi különlegességként belepillanthatunk a Romano Jílo – Cigány szív című zenés ballada 1998-as előadásába is. Boglárka és Ricsi szerelmi történetét Babindák István írta meg, majd formálta drámává. A mű színpadi megelevenítése egy 26 főből álló csatai színtársulatnak volt köszönhető, melyet egy négytagú zenekar kísért.

A videóban egy-egy üzenet erejéig feltűnik többek között a csallóközi származású költő, Rigó Tibor és a Szlovákiai Református Egyház Cigánymissziójának referense, Tóth Zsuzska. Éppen Zsuzska az, aki Pál apostol gondolatait továbbszőve talán a legfontosabb üzenetet fogalmazta meg:

Ha valakihez közel akarsz kerülni, akkor muszáj, hogy próbáld őt megismerni. Keresd, hogy milyen belül, s hogy értsd, lásd a dolgait, a gondolatait, a fájdalmait! Merjünk lépéseket tenni egymás felé, s vetkőzzünk le minden negatív tapasztalatot, valamint minden olyan dolgot, ami gátolja azt, hogy valódi közösségben élhessünk egymással.”

Az összeállításban számos roma fiatal is megszólalt. Valaki a cigánysághoz fűződő viszonyáról, más a Nemzetközi Roma Nap történetéről beszélt, de elhangzott Kovács József Hontalan Cigány vagyok című költeménye is.

Sokan azt hiszik, hogy a kultúra zenéből vagy más különböző művészeti tevékenységekből áll. A nagybetűs kultúra mindaz, amit egy nép, egy nemzet összerak, s mindennapjaiban megél. Mondom ezt abban a reményben, hogy még vagyunk, és hiszünk a cigány kultúra sokszínűségében. A Jóisten minket cigánynak teremtett, egyenrangú minden néppel, s hatalmas szívvel. Ne szégyelljük hát cigányságunkat, mert akkor megtagadjuk Istenünket, apánkat, anyánkat! Inkább keressük egymást szeretettel, tisztelettel, segítőkészséggel! Keressük a minőségi cigányzenét, a nemzetébresztő költőinket, íróinkat, a lelkünket megfestő festőinket, a múltat idéző táncosainkat, a színművészeink ragyogó alakításait, s mindazt, ami mi vagyunk, s amit úgy nevezhetünk: édes kultúránk”

– üzente a Nemzetközi Roma Nap alkalmából Babindák István.

Az összeállítás hamarosan a Romane Jíle polgári társulás nyilvános közösségi oldalán is elérhető lesz.

Az ENSZ az I. Roma Világkongresszus 1971. április 8-án megtartott ülése kapcsán nyilvánította ezt a napot a Roma Kultúra Világnapjává. Ekkor, 49 éve született meg a döntés a cigányság nemzeti jelképeiről; elfogadták a zászlót, a himnuszt és az Opre Roma! (Fel, cigányok!) jelmondatot.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.