Mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha ingatlant szeretnénk vásárolni
Továbbra is emelkedik Szlovákiában az ingatlanok ára. Ennek egyik legfőbb oka a kínálat hiánya. Elsősorban a fővárosban mutatkozik jelentős hiány az eladó lakásokban, a kereslet itt többszörösen felülmúlja a kínálatot.

– figyelmeztetett a helyzetre Pavol Kožík, a Proxenta társaság igazgatója. A szakember szerint a megoldás a bérlakások építése lenne, ehhez azonban hiányoznak a megfelelő jogszabályok, no meg a politikusok gyakorlati lépései is.
A lakhatás megfizethetőségének fokozatos romlását Pozsony megyében az elmúlt két évben a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) szerint a lakásár-megfizethetőségi index adatai is megerősítik. De ez még mindig jobb, mint a hosszú távú átlag, amihez az alacsony kamatok jelentős mértékben hozzájárulnak.
A jegybank szerint az ideális módszer az ingatlanárak folyamatos emelkedésének lassítására a piac kínálati oldalának megerősítése lenne, például a bürokrácia csökkentésével vagy az építési feltételek egyszerűsítésével.
„Különösen a bérlakások támogatása bírna nagy hozzáadott értékkel. A több bérlakás enyhíthetné a kereslet nyomását” – véli Peter Majer, az NBS szóvivője.
Kožík szerint még biztosan nem értük el az árplafont.
– jelentette ki a szakember hozzáfűzve, több a jóváhagyott lakás, mint az újonnan engedélyezett.
„A főváros önkormányzat tavaly kevesebb mint 2000 kötelező érvényű állásfoglalást adott ki új ingatlanokra. Ez a kereslethez képest rettenetesen kevés, ami 10 ezres szinten van. És a helyzet még rosszabb lesz. Két-három év múlva kritikus állapotba kerülünk az ingatlanpiacon” – mondta Kožík.
Peter Ondrovič, a Lexxus ingatlancég kockázatkezelője és ingatlanár-értékbecslője nem számít arra, hogy a pozsonyi lakásárak jelenleg csökkennének.
– jegyezte meg hozzátéve, hogy a saját tulajdonban lévő lakás jelenleg már többek számára nem elérhető.
„Személy szerint én nem látom olyan drámaian a pozsonyi helyzetet, hogy kritikus ingatlanhiányról kellene beszélnünk. A jelenlegi probléma nagyrészt a folyamatok körében érintett több fél összeférhetetlenségének az eredménye” – tette hozzá azzal, hogy a megoldás olyan új típusú ingatlanok lehetnének, amelyek Pozsonyban hiányoznak, mint pl. a tetőtéri vagy az egyedi irodahelyiség.
A 365.ban elemzője, Jana Glasová szerint
Pozsonyban és a környékén a legdrágábbak az ingatlanok, ahol az áruk eléri a 2787 eurós négyzetméterenkénti árat.
A pozsonyi régió ingatlanárainak jelentős negyedéves és éves növekedése csak a főváros ingatlanpiacának problémáját tükrözi. A gond az, hogy az ingatlankínálat tekintettel a meglévő keresletre itt nagyon alacsony” – jelentette ki a SITA hírügynökségnek a szakember. Véleménye szerint az alacsony kamatok és az építőanyagok egyre emelkedő ára is felfelé nyomja az ingatlanárakat.
„Tekintettel ezekre a tényezőkre, arra számítunk, hogy a pozsonyi régió ingatlanárai tovább emelkednek, de növekedési ütemük idővel fokozatosan lelassulhat. Természetesen ezzel összefüggésben az átlagbért kereső polgárok számára a lakások elérhetősége csökkenni fog a fővárosban, mivel a lakásvásárlás – különösen egy új építésű lakásé – anyagilag viszonylag megterhelő lesz” – fogalmazott az elemző.
Véleménye szerint ebből a helyzetből a kiindulópontot a megfizethető ingatlanok nagyobb ütemű építése jelenthetné – mindenekelőtt a fővárosban és a környékén.
– zárta Glasová.
A Szlovák Nemzeti Bank szerint a lakóingatlanok árai idén szinte minden fejlett gazdaságban emelkednek, Szlovákiában ezt a növekedést más tényezők is befolyásolják, az építőanyagok jelentős növekedése mellett például a gyenge kínálat is. „A fő ok az alacsony kamatok és a megtakarítások jelentős növekedése a lezárások idején” – mondta Peter Majer, az NBS szóvivője. Mint mondta, a jelenlegi helyzet nem szokványos abban az értelemben is, hogy a járvány második hulláma utáni gazdaságnyitás után az ingatlanpiac keresleti oldalán jelentősebb a fellendülés, mint a kínálati oldalon. Véleménye szerint az árnövekedésre nehezedő nyomás még a tavalyinál is nagyobb.