lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. október 2., 14:17

Magyarországnak kell megoldania a szlovákiai közlekedés kihívásait?

A szlovák sajtó is egyre gyakrabban ír arról, hogy amíg Szlovákia az útépítések terén az európai átlag alatt kullog, Magyarországon az M30-as szakasz átadásával még gyorsabban válik a közlekedés a szlovák határ irányába, vagyis többek közt Pozsonyból Kassa felé is.

201803121726500.m30-.jpg

Azt ugyanis már hosszú évek óta tudjuk, a két legnagyobb szlovák várost előbb kötötték össze Magyarországon keresztül, mint szlovák részről. Míg a hatóságok nálunk folyamatosan kifogásokat keresnek, addig a magyar oldalon dolgoznak.

Az átadás előtt álló M30-as autópálya új, 60 km-es szakasza a magyarországi Miskolc regionális központot fogja összekötni a szlovák határon lévő Tornyosnémetivel. A cél a régió gazdasági növekedésének ösztönzése és egyúttal az utazási idő, valamint a meglévő közutak forgalmának a csökkentése.

Az M30-as autópálya bővítése annak a „Via Carpathia” néven ismert európai közlekedési hálózati tervnek a része, amely hét országot fog át, és összeköti a Balti-, a Fekete- és az Égei-tengereket.

A kibővített autópálya a transzeurópai közlekedési hálózatot (TEN-T) és a földközi-tengeri folyosót köti össze az ukrán határral. Az M30-as autópálya közvetlen összeköttetést biztosít Magyarország, Szlovákia és Lengyelország keleti részei, valamint délebbre Románia és Bulgária között. Egy korábban hiányzó, észak-déli irányú összeköttetéssel erősíti a kohéziót a közép-kelet-európai országok között. 

Az EU által támogatott projekt kapcsán többször elhangzott, a jobb összeköttetés pozitív hatásai Magyarország és Szlovákia számára is érezhetőek lesznek, például a foglalkoztatás, a gazdasági növekedés, a turizmus és a kereskedelem terén.

A balkáni régió és a lengyel tengerpart összeköttetése is európai cél lenne, az már más kérdés, hogy Szlovákia ebben nem tud jelentősen segíteni, mert nálunk ezen a szakaszon nagyon lassan várható változások. Korábban már a szlovák közlekedési államtitkár is elismerte, Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter is viccelt vele azzal, hogy a magyar oldal elkészíti a mindkét ország számára fontos autópályákat, így a szlovák félnek nem kell azokat megépítenie.

A viccben pedig sok igazság is van, mert úgy tűnik, a túlárazás ellenére vagy éppen ezért nehezen épül a D1-es autópálya, amelyen még több szakasz hiányzik a Pozsony-Kassa vonal összekötése érdekében. A Nemzeti Autópálya-kezelő Társaság ettől függetlenül túl sok információt nem közöl arról, mikor kerülhet erre sor, mert ahogy minden esetben, az építkezés itt is sok tényezőtől függ. Tegyük hozzá, múlt héten azt is bejelentették, az építkezések ára tovább növekedik az építőanyagok drágulása miatt.

Az ország másik oldalán, a pozsonyi közlekedést megkönnyítő útszakaszok átadása a múlt héten vasárnap majdnem elmaradt, vagyis csak részben valósult meg, leginkább az Ártéri híd átadásának örülhettek az autósok,

a közlekedési miniszter távol is maradt a hivatalos pillanatoktól. Tegnap a D4R7 Construction, vagyis az építtető úgy tájékoztatott, hogy továbbra is együttműködik az illetékes hatóságokkal és a rendőrséggel, hogy fokozatosan megnyithassák a pozsonyi körgyűrű elkészült szakaszait. A tervek szerint a hétvégén már megnyitják az R7-es gyorsforgalmi út Pozsony, Nivy–Pozsony-Dél, és a D4-es Pozsony-Járfalu – Pozsony-Ligetfalu, Oroszvár szakasza közötti részét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.