2020. április 24., 13:08

Koronaválsággal az új ipari forradalom felé? – II.

Egy sima válság is komoly kihívásokat teremt, e mostani pedig annyiban különleges, hogy a járvány rámutatott az eddigi globális gazdaságszervezés számos hibájára. Most mindenki állítja, hogy a válság után másképp lesz, az elképzelések különbözőek, de valahogy arról keveset beszélünk, hogy pár éve benne vagyunk az új ipari forradalomban. Azaz új világgazdasági folyamatok indultak el, amelyek gyorsulására számítani lehet.

A jövő technológiájának, ami már nem is annyira a jövő, csupán a képzeletünk szab határt. Ez azt az érzést kelti bennünk, hogy az új világ szebb lesz, mint a mai, és nem kell aggódnunk. Viszont mégis sokan félnek az ipari robotok elterjedése miatt, hogy elvesztik a munkájukat, és érdekes módon főleg a fejlett országokban érzik a veszélyt, pedig a fejlődő országok munkavégzői vannak nagyobb veszélyben.

Mi várható?
  • A fejlődő országokból a termelést visszavihetik a fejlett országokba.
  • A jövő termelésében csak a megfelelően képzettek fognak részt venni.
  • A képzetlenek munkavégzése, a betanított munka eltűnik.
  • A szolgáltatások területe is automatizálódhat.

Tehát a fejlett országokban is tömeges lehet a képzetlenek munkanélkülisége.

Látni kell azt is, hogy a fejlődő országok épp elkezdték a felzárkózást, és ennek a folyamatnak a lassulása várható, mert a jövő termelésében csak kevesen fognak részt venni, méghozzá azok, akik megfelelően képzettek.

A szolgáltatások területe is automatizálódhat. Az az ágazat, ami eddig felszívta a fejlett országok innovatív termeléséből kiszorult képzetlenebb munkástömeget, ezért a fejlett országokban is tömeges lehet a képzetlenek munkanélkülisége.

Mindent automatizálnak, amit automatizálni lehet, de az ember nélkülözhetetlen lesz bizonyos területeken, ahol szükség van a

  • Váratlan kihívások észlelésére, a gyors alkalmazkodásra
  • Kreatív intelligenciát igénylő feladatok megoldására
  • Társadalmi intelligenciát igénylő feladatok elvégzésére

Különböző becslések vannak, de általában a munkahelyek 50%-át automatizálhatónak tartják. Fejlettebb országokban kisebb az arány, Szlovákiában 55-60%-ra becsülik. De attól, hogy bizonyos munkafeladatokat automatizálhatunk (50-70%), a szakma nem szűnik meg – szakács vagy titkárnő, könyvelő, csak átalakul.

Mi várható:

  • A teljesen automatizálható foglalkozások aránya az összmunkahelyek  5%-a alá csökken
  • Foglalkozások kétharmada átalakul, ahol a munkafolyamatok harmadát automatizálják
  • Térségünkben, tíz év alatt a munkahelyek 40-50%-a átalakul

Érdemes utalni arra, hogy a termékek előállításának folyamatában, nálunk csak az összeszerelést végzik, és pont ez az a munka az, ami nagyon jól automatizálható.

Érdemes megjegyezni, míg Németországban 175 ezer ipari robot volt 2014-ben, Franciaországban 32 ezer, mégis a munkanélküliség Franciaországban kétszer akkora volt, a 25 év alattiaknál pedig 3-szorosa a németnek.

Tehát itt is  komoly szerepe van a gazdaság megszervezésének.

Az automatizálási kényszer viszont jelen van. Kínában 2010-ben egy autó-gyártósor ponthegesztő robotjának a megtérülési ideje 5,3 év volt. 2017-re ez lecsökken 1,3 évre.

Egy 80 ezer dolláros hegesztő robot, amely 3 ember munkáját helyettesíti, azaz két műszakban dolgozik, megtérülési ideje USA-ban, vagy Németországban fél év, de Kínában is már csak kettő és Thaiföldön öt.

Ez nem csak a termelésre igaz, a McDonalds főnöke mondta, hogy nem fog kifizetni 15 dolláros órabért, ha vehet egy 35 ezer dolláros robotot, aki majd a sült krumplit a zacskóba rakja.

Technológia, könnyíti az életet, de egyben társadalmi kihívást is jelent. Viszont a többség nem rendelkezik a megfelelő kreatív és társadalmi intelligenciával.

Ha a gyártást átveszik a robotok, megtermelik a szükséges dolgokat az emberiségnek, ezzel kizárják az emberek többségét a munkapiacról. Egyetlen kérdés van –

Kinek fognak gyártani a robotok?

Másképp fogalmazva –

Ki fogja megvásárolni az előállított terméket?  

Mi lehet a politikai vagy társadalmi megoldás?

- Alapjövedelem a polgároknak – forrás a robotok megadóztatása?
- A társadalom legyen a robotok kollektív tulajdonosa?
- Vagy a képzéssel, készségfejlesztéssel versenyzünk? Önálló folyamatos képzés.

Folytatjuk.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.