2020. március 18., 15:45

Komáromi vállalat gyártaná a szájmaszkokat – az állami intézkedések viszont gátakat szabnak

Az Aktuality.sk portál arról számolt be, hogy a Jobtex nevű dél-szlovákiai vállalat, amely a speciális munkaruhák varrásával foglalkozik, szívesen átállna a szájmaszkok gyártására, csak ezt lehetetlenné teszi a sok ellentmondásos intézkedése az államnak.  

Dél-Szlovákiában többen, akik Magyarországon vállaltak munkát, tulajdonképp házi karanténba kerültek, annak ellenére, hogy teljesen egészségesek. Ezzel a magyar vállalatok könnyítettek a helyzetükön az Aktuality szerint, és bonyolították a szlovák vállalkozók életét.

A Jobtex igazgatója, Peter Lukáč szerint a minisztériumok és a közhivatalok rendelkezései annyira kaotikusak, hogy a minőségi szájmaszkoknak a szlovák piacra dobását végül nem fogják tudni megvalósítani.

A svájci megrendelés

A társaság jelenleg egy svájci ügyfélnek jelentős megrendelését teljesíti. Ha minden a tervek szerint megy, a következő kedden befejezhetik, és átállhatnának az annyira szükséges szájmaszkok készítésére.

Eddig csak exportra termeltünk. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ezt a megrendelést ne teljesítsük. Ez esetben nagy büntetést kapnánk. Ezért akarjuk a lehető leghamarabb befejezni, hogy azután enyhíthessük a hazai piacunkon meglévő hiányt

- folytatja Lukáč.

Áruk szállítása a határon túlra

Az áruk határokon keresztüli szállítása most nagy gondot okoz. A szomszédos Magyarországra kellene küldeniük félkész termékeket további feldolgozásra. A legközelebbi cég, amely képes lenne szöveteket több rétegekbe varrni, pedig a nyugati szomszédainknál található.

De a határon a vámtisztviselők megmondják sofőröknek, hogy mehetnek, majd egy kicsit tovább már a rendőrség fenyegeti őket, hogy amint hazatérnek Magyarországról, karanténba kell vonulniuk.

 - mondta Lukáč.

Ezen felül egyéb intézkedések is nehezítik a jelenlegi termelését. A magyar cégek, ahol sok dél-szlovákiai dolgozik, határok lezárása után azt ajánlották az alkalmazottaknak, hogy jelentkezzenek orvosuknál, és vonuljanak karanténba. Így nem csak ők, de családtagjaik otthon maradnak, annak ellenére, hogy egészségesek.

Például a közeli Naszvad városából, ahonnan több dolgozónk is van, 61-en maradtak vesztegzár alatt. Közülük nem kevés a varrónő.

- folytatja Lukáč.

Kamionosok családjai

A másik intézkedés, amely sújtja a vállalkozását, a nemzetközi tehergépjármű-vezetők karanténja.

Vállalatunknál  5 női munkavállaló van, akiknek férjük kamionos. Egy cseh cégnek dolgoznak, amely Közép-Európa egész területén szállít. Pénteken elküldtem őket, hogy menjenek orvoshoz, kérdezzék meg mi a teendő az ilyencsaládtagok esetében. Automatikusan karanténba helyezték őket

- mondta Lukáč.

Elmondása szerint

ez elég paradox helyzet, mivel férjeik hétfőn újra felvették a munkát Csehországban, és hazatérésükkor feleségeknek újból 14 napos karanténban kell vonulniuk.

Ilyen módon a vállalat 15 alkalmazottat veszített el, és további öt emberről semmit sem tud, mert egyáltalán nem léptek kapcsolatba az igazgatóval.

Nincs válasz

Lukáčnak egyáltalán nem tetszenek az állam által hozott intézkedések, mivel ezek gyakran ellentmondásosak és zavarosak.

Többször megpróbálta elérni a minisztériumokat és a különféle állami hivatalokat. Hosszú órányi kapcsolgatás után végül azt tanácsolták, hogy vegye fel a kapcsolatot a kormányhivatallal és a sajtóosztályával e-mailben.

Onnan azonban választ nem kapott. Amikor az Aktuality.sk szerkesztősége megpróbált többet megtudni Lukáč elektronikus leveleiről, a kormányhivatalból azt válaszolták, hogy nem regisztráltak ilyen e-mailt.

Nem rögzítettünk e-mailt erről a címről. A tény az, hogy az iránymutatásokat az egyes minisztériumok és a higiéniai osztályok adják ki, nem pedig a Kormányhivatal

- utalt Patrícia Medveď Macíková sajtócsoport vezetője.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.