2020. október 5., 12:17

Így lesz modern és sikeres Szlovákia? Elkészült a kormány reformcsomagja

Vasárnap este végre megjelent a Pénzügyminisztérium oldalán az a reformprogram, amit október 15-én kellene benyújtania a tárcának az Európai Bizottsághoz. Fontos dokumentumról van szó, hiszen Szlovákia ez alapján meríthetne az EU nagy gazdaságmentő csomagjából. Bár széleskörű konzultációt ígértek a reformcsomag összeállítása során, láthatóan erre nem nagyon lesz idő, mindenesetre a Modern és sikeres Szlovákia című programot mintegy 100 szakértő íróasztala mögött készült.

Heger
Fotó: TASR

Fő célként azt határozza meg a program, hogy az ország 2030-ig kiszabaduljon a közepes fejlődési csapdából, azaz átlépje azt a küszöböt, amikor a fejlődést már nem csak a viszonylag olcsó munkaerő határozza meg.

A Modern és sikeres Szlovákia c. dokumentum nyolc területen javasol intézkedéseket.

Pénzügyi reformok

A pénzügyek területén az előző kormányok idején 12 éve nem történt komoly változás, ezt a területet négyfelé bontották.

Fenntartható és tisztességes pénz – címszó alatt a nyugdíjreformmal foglalkoznak. Jelenleg egy nyugdíjasra 4 dolgozó jut, és tíz év múlva ez lecsökkenhet 3-ra. Foglalkoznak a járulékfizetés körüli spekulációkkal, illetve a II. pillér alacsony hozamaival is. 2024-re szeretnék, ha a nyugdíjrendszer fenntarthatósági kockázata a magasról a közepesre csökkenne.

Növekedést ösztönző adórendszer – címszó alatt még az idén megoldanák az adóparadicsomba mentett pénzek adóztatását. Jövőre bevezetnék a magasabb emissziójú autók adóztatását, 2022-ben a beruházások és az innováció szuperleírását, illetve a munka utáni adó csökkentését. 2023-ban az ingatlanok érték szerinti adózását.

Az adóelkerülés elleni harc – címszó alatt erősítenék a pénzügyi hivatal digitális képességeit, és erősítenék az ellenőrzési folyamatokat. 2024-ig szeretnék elérni, hogy az ÁFA befizetések aránya elérje az EU átlagot.

Költségvetési fegyelem – Alkotmánytörvényben rögzítik a kiadási plafont. Valós középtávú költségvetési tervezést ígérnek, programok szerinti tervezést. Ígérik, hogy ezentúl a jó időkben tartalékolnak a válságra, magasabb lesz az átláthatóság a költségvetés teljesítésénél, és magasabb arányban épül be az Értéket a Pénzért elv a közszférába.

Zöld gazdaság

Energetikai hatékonyság – 80 ezer modern és hatékony szilárdtüzelésű kazánt cserélnének a háztartásokban, ezer középületet ás 24 ezer lakást modernizálnának (szigetelés), 2019-hez képest 70%-kal csökkenne a széntüzelés a hőtermelésben. (1,85 milliárd eurót költenének erre.)

Átmenet a körforgásos gazdaságra – Eltüntetnék a illegális szemétlerakatokat, és 2026-ra az újrahasznosított hulladék aránya a mai 39%-ról 55%-ra nőne (216 millió euró).

A természetvédelem erősítése, a régiók és a turizmus segítése – A fokozottabban védett területeken a telkek felügyelete áttevődne a természetvédelmi szervekhez, és zónáznák a területeket a természetvédelmi parkokban. 4,1%-ra növelnék a beavatkozás mentes területek arányát az országban, a nemzeti parkokban leállítanák az intenzív fakitermelést. (581 millió euró)

Hatékony beruházások a közlekedésben – új tervek készülnének a tömegközlekedés fejlesztésére, új szabályok szerint építenék és modernizálnák a közlekedési infrastruktúrát. 2026-re egy harmadával, 941 km-re növekedne az egy személy által a vasúton megtett út hossza. (9,094 milliárd euró)

Munkaerőpiac és társadalmi fenntarthatóság

A marginalizált roma közösségek integrációja – 2024-re gyermekszegénység kockázatát csökkentenék az alacsony iskolai végzettségű szülőknél, a jelenlegi 84%-ról 67%-ra. Az integrációt elősegítő beavatkozások a marginalizált roma közösségek mind a 629 telepére kiterjed (1,027 milliárd euró).

Minőség és elérhető gondozása a 3 év alatti gyermekeknek – 2024-ig ötször nagyobb arányban kapcsolnák be a 3 évesnél fiatalabb gyermekeket a formális gondoskodásba.  A legkiszolgáltatottabb csoportoknál a 3 év alatti gyermekek arányát 50%-ra emelnék. Növelnék a női foglalkoztatást a V3-as átlag szintjére (248 millió euró).

A foglalkoztatás szolgáltatásainak hatékonyabbá tétele – 2024-ig tízezer személynek ígérnek munkát a legnehezebben foglalkoztathatók közül. A hosszú távú munkanélküliséget a mai 3,4%-ról az EU átlagra 2,5%-ra csökkentik. (1,097 milliárd euró)

Lakhatás támogatása – új lakáspolitikai koncepciót ígérnek 2030-ra. 2024-ig a lakhatási gondokkal küzdők aránya 14,3%-ról 10,5%-ra csökkenne, illetve növekedne a bérlakások aránya. (23 millió euró)

Az egészségügyileg hátrányos helyzetűek foglalkoztatásának segítése – 2024-ig az összes középületbe akadálymentes belépést ígérnek, illetve a jelenlegi 40%-ról 50%-ra növelnék a foglalkoztatottságot a részlegesen leszázalékoltak esetében. (2 millió euró)

Oktatás

Elérhető óvodák – béremelés az óvodák kisegítő személyzeténél, új kapacitások kiépítése. 2024-re növelnék a 4-6 évesek arányát az iskola előtti képzésben a jelenlegi 82%-ról 95%-ra, 30 ezer új óvodai férőhely, csökken az idő előtt kikerülő gyermekek száma az oktatásból. (388 millió euró)

Modern iskolák, motivált tanárok – megnyitják a tankönyvek piacát, 2022-ben ígérik az ugrást a pedagógusok bérfejlesztésében, 2023-ban optimalizálnák az iskolahálózatot, 2026-ig pedig megtörténne a komplex modernizációja az iskolaépületeknek és a felszereltség javítása. 2024-ig az összes pedagógust notebookkal látják el. 2030-ra javulnak a PISA teszt eredmények. (3,702 milliárd euró)

A felnőttképzés erősítése – személyi képzési számlákat vezetnének be.  2024-ig a felnőttképzésben részt vevők arányát 3,6%-ról 5%-ra emelnék. Kevesebb munkahelyet veszélyeztetne ezzel az automatizáció, és növekedne a termelékenység. (88 millió euró)

Főiskolai reform – új struktúra a főiskolák irányításában, a főiskolák nemzetköziesítése, összevonása. Az egyetemi képzés külföldi szakmai felelőseinek aránya 2024-re 6%-ról 15%-ra nőne. A tanulmányi programok száma ötödével csökkenne, legalább egy szlovákiai egyetem bekerül a világ TOP500-as rangsorába. (172 millió euró)

Tudomány, kutatás, innováció

A kutatás és fejlesztés (K+F) hatékony irányítása – Költségelemzést ígérnek, illetve egy a K+F ágazatot irányító tetőszervezet létrehozását a szingapúri modell alapján. 2024-re a tudományra és a K+F-re fordított közkiadások növekednének GDP-arányosan 0,4%-ról 0,6%-ra. (20 millió euró)

Az agyelszívás stratégiája – könnyítik a magasan képzett külföldiek munkavállalását, támogatási keretek a külföldi kutatók és diákok idecsábítására, ösztöndíjrendszer a legtehetségesebb érettségizőknek. 2024-ig 1000 külföldi szakértőt és 3000 külföldi diákot szeretnének idecsábítani. (400 millió euró)

A K+F támogatásának új eszközei – új projektalapú támogatási rendszert ígérnek a K+F-nek. 2024-ig öt innovációs klaszter kialakítását ígérik, a tudományra és a K+F-re fordított kiadások (állami+magán) növekednének GDP-arányosan 0,8%-ról 1,2%-ra. 2025-re az elfogadott szabadalmak számát megdupláznák, és a K+F-re fordított állami kiadások GDP-arányosan 0,05%-kal növekednének évente. (2 milliárd euró)

Jobb hozzáférés a nemzetközi kutatási infrastruktúrához – 25%-kal növelnék a publikációk számát 2024-re, illetve megdupláznál a Horizont Europe forrásaiból megszerzett összegeket. (100 millió euró)

Egészségügy

Ambuláns betegápolás – új rendelők megnyitását támogatnák, illetve új integrált központok létrehozását. 2026-ig remélik, hogy a körzeti orvos a betegek 85%-át nem küldi szakorvoshoz az eddigi 72% helyett. Szeretnék, ha az általános orvosok száma 600-al nőne, és csökkenne az átlagéletkoruk. (590 millió euró)

Egészségügyi nővérek, kompetenciáik reformja – a rendszerből hiányzó 3 600 egészségügyi nővért szeretnék 2026-ig pótolni. (450 millió euró)

Kórházak – hálózatát optimalizálnák. Csökkenteni szeretnék a kórházi ellátások hosszát. Legalább 3 új kórház épülne és 3 megújulna. (950 millió euró)

Hosszú távú gondoskodás – a lakosság öregszik, és kevés a kapacitás az idősek gondozására. Ennek orvoslására 2 milliárd eurót költenének.

Közintézmények és szabályozások

Korrupció elleni harc és a bíróságok reformja – hat új törvénymódosítást vezetnének be a korrupció ellen, hatékonyabbá tennék a bíróságok és a specializált bíróságok hálózatát, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) tevékenységét erősítenék. Ezzel 2024-re a bírósági rendszerrel szembeni bizalmatlanság 62%-ról 52%-ra csökkenne. Csökkenne a bírósági eljárások ideje, digitalizálnák a bírósági beadványok rendszerét. Minden járási székhelyen működne jogsegély szolgálat a jelenlegi 43 helyett.

A vállalkozói szféra szabályozása – új cégregiszter, csődjelző rendszer kialakítása, bürokráciaellenes csomag. 2024-re digitalizálva volna az önkormányzatok 20%-nak a területrendezési terve, felére csökkenne az építkezési engedélyek kiadásának ideje (150 nap), a vállalkozás bejegyzése egyetlen nap alatt, a Doing Business versenyképességi rangsorban pedig felzárkózunk az EU átlaghoz.

A közszféra reformja – a közbeszerzési törvény módosítása, 2022-ben a közszféra fizetéseinek átértékelése. 2024-re javítani szeretnének Szlovákia besorolásán a korrupciós rangsorban, csökken a szabad közigazgatási munkahelyek betöltésének ideje, növekszik az új politikák érvényesítése a közszférában, növekszik a „zöld beszerzések” aránya.

Digitalizáció

Központi irányítás – hiányzik a központi szerv, amely irányítaná a közszféra digitalizációját, ezt 2021-ig szeretnék kiépíteni (57 millió euró).

Jobb digitális szolgáltatások a polgárok és a vállalkozók számára – átlátható használati utasítások a digitális szolgáltatásokhoz, illetve új szolgáltatások a digitális térben. Már 2023-ban nő a polgárok elégedettsége, és 24-ben elérjük, hogy a polgárok 72%-a (EU átlag) használni fogja a digitális szolgáltatásokat. Ezzel csökken a bürokrácia (181 millió euró).

Az ultragyors internet kihasználása – Nemzeti tervet készítenek az ultragyors internet kihasználásáról, beletartozik az infrastruktúra kiépítése, illetve a felhasználói kör bővítése (172 millió euró).

A kiberbiztonság szintjének emelése – A program is kiemeli, hogy az államnak hiányoznak a kibervédelmi szakemberei, csökken a lakosság bizalma az internetes rendszerekben, és sok esetben nem használják a kibervédelmi eszközöket. Erre 90 millió eurót költenének.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.