2024. augusztus 24., 08:40

Gazdálkodj okosan fiatalkorban is

Rengetegen vannak, akik a nagybetűs életbe való belépésüket követően döbbennek rá, milyen nehéz a spórolás. Talán erre éreztek rá a bankok, vagy más okból, de tény, egyre több platform és pénzintézet ösztönzi a fiatalokat a havi rendszeres megtakarításra, hogy már időben stabil tőkével rendelkezzenek, ami anyagi biztonságot nyújthat nekik.

spórolás
Fotó: pexels

Sokan azt hangoztatják, hogy a pénz mellékes, és eltörpül az olyan dolgok mellett, mint a szeretet és a család. Valóban kell mindkettő a boldogsághoz, de az anyagiakról sem szabad megfeledkezni. A pénz mindig is a társadalom működésének az egyik legfontosabb mozgatórugója volt, amely viszályokat szított és konfliktusokat oldott meg.

Érthető módon a fiatalok nem így gondolkodnak a pénzről, a szórakozást, a lehetőségeket látják benne és a felszabadultság érzetét adja nekik. Bizonyára sokaknak ismerős a „Carpe diem” kifejezés, amely magyarul azt jelenti, élj a mának.

Nos, mélyebb jelentése ellenére sokan ezt az anyagi lehetőségekkel kapcsolják össze, mondván, miért vagy mire spóroljak? Meg lehet érteni ezt az álláspontot is, de tény, az anyagi biztonság az életünk egyik meghatározó eleme. 

Most kell élni

A fiatalok többségének gondolkodásmódját ez a jelmondat határozza meg, ezért nem képesek rendszeresen félretenni a keresetükből. Olyan esetek ugyan előfordulnak, hogy pár hónapig szorgosan gyűjtögetik a pénzt, ezt azonban többségében azért teszik, mert valami drágább dologra, telefonra, számítógépre, motorkerékpárra gyűjtenek.

Egy felmérésből kiderült, hogy a Z generáció 42 százaléka extra kiadásokat is megenged magának, mi több, gyakrabban a keretükön felül költenek. Míg az idősebb generáció azt tanulta, hogy a pénzért keményen meg kell dolgozni, addig a 18-29 éves korosztálynak mindössze az egyötöde adná tovább a gyerekeinek ezt a gondolkodásmódot.

A fiatalok felelőtlen költekezése sokszor odáig vezet, hogy a szüleiknek is füllentenek a kiadásaikról. Egy kutatásból kiderült, hogy a 18-69 éves magyar lakosság 58 százaléka már hazudott a költekezéseivel kapcsolatban, ebből 18 százaléknál ez rendszeresen előfordul. 

Nincs motiváció a spórolásra?

Az egész problémakör mögött az is állhat, hogy a fiataloknak egyszerűen nincs motivációjuk a spórolásra. Nézzük meg a lakásprobléma megoldásának a lehetőségeit. Amennyiben a fiatal felnőtt szerencsés helyzetben van és megörököl egy házat vagy lakást, van motivációja a spórolásra, hogy felújíthassa és berendezze. A lakásvásárlás azonban már kérdés. Az elmúlt években az ingatlanárak elképesztő emelkedésnek indultak, amelyek nincsenek összhangban a fizetésekkel. Gondoljunk csak bele, milyen nehéz helyzetben találja magát egy friss diplomás fiatal, aki a nagybetűs élet „ajtaján” kopogtat, de az oda vezető első lépcsőfokot egy saját lakás jelentené. A pályakezdőket finoman fogalmazva sem fizetik túl, ezért is fordulhat elő, hogy évekig, évtizedekig szorgalmasan gyűjtögetnek lakásra. Sokan azonban kilátástalannak látják a helyzetüket, elvesztik a motivációt és csak a jelenre összpontosítanak.

Pár tipp a spóroláshoz

Vannak persze olyan fiatalok, akik már középiskolás koruk óta céltudatosan építik jövőjüket, és ebbe az anyagi tervezés is beletartozik. Az alábbiakban pár módszert ismertetünk, amelyekkel hatékonyan lehet megtakarítani.

1. Költségvetés készítése

Érdemes táblázatot vezetni, hogy átlássuk, mennyiből gazdálkodhatunk az adott hónapban, és mire, mennyit költhetünk. Ez azért is fontos, mivel a hónap végi összegzésnél könnyebben átláthatjuk a hibákat, és fényt deríthetünk a felesleges kiadásokra. 

2. Túlárazott, felesleges dolgok

Sokan csak azért vásárolnak meg egy drága ruhadarabot, vagy technikai eszközt, hogy megfeleljenek a társadalmi elvárásoknak, illetve, hogy felhívják magukra a figyelmet. Ilyenkor aztán olyan dolgokat is megvásárolnak, amelyekre valójában nincs is szükségük, ami a pazarlás egyik legjellemzőbb formája. Tartózkodjunk az ilyen felesleges kiadásoktól, ezzel akár jelentősebb összegeket is meg tudunk spórolni, ami a későbbiekben még jól jöhet. 

3. Alkalmazás használata 

Manapság már számtalan telefonos applikáció létezik, amely spórolásra ösztönzi a felhasználókat. Ilyen például Chip és a Plum elnevezésű alkalmazások, amelyek automatikus megtakarítás funkciót kínálnak. Ennek lényege, hogy ezek az appok naponta egy kisebb összeget átutalnak az egyik számláról a másikra, ami idővel felhalmozódik. Léteznek továbbá olyan funkciók is, melyek kategorizálják a kiadásokat, külön csoportba sorolják a létfontosságúa-kat, mint például a számlák befizetése, az élelmiszer-vásárlás, így tisztább rálátásunk lehet arra, hogy mennyit költöttünk felesleges dolgokra. 

Tudatosabbá válhatnak a fiatalok?

Nemrégiben a Kereskedelmi és Hitelbank felméréséből kiderült, hogy 2022 óta a fiatalok több mint 22 százaléka nem volt képes takarékoskodni. Vagyis lényegében minden ötödik fiatal, ami rossz  arány, de az reménykeltő, hogy az emelkedő infláció hatására nem növekedett a spórolásról lemondó fiatalok aránya.

Az is tisztán kitűnik az elemzésből, hogy egyre több fiatal tervezi tudatosan a jövőjét, többségüknek a lakásvásárlás jelenti a fő motivációt, de többen gyűjtenek például személygépkocsira vagy utazásra. 

Sokan közülük nem restek segítséget kérni, a banki kapcsolatokkal rendelkező fiatalok 14 százaléka használ valamilyen megtakarítási szolgáltatást az adott pénzintézetnél. Az előrejelzések szerint a jövőben egyre több fiatal esetében lesz majd megfigyelhető az anyagi tudatosság, ami a társadalomra nézve pozitív.

Megjelent a Magyar7 2024/33.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.