A gazdasági tárca szerint Szlovákia képes pótolni az orosz gáz 70 %-át
Szlovákia gázfogyasztása évente 5-5,6 milliárd köbméter. Karol Galek a Hospodárske noviny számára adott interjúban azt állította, az ország hamarosan az orosz gáz 70 százalékát pótolni tudja.
Az államtitkár szerint Szlovákia nem fog megvétózni semmilyen európai szankciót, ami az orosz szállításokat illeti, de Európa megértését kéri, mivel a szankciók nemcsak Oroszországot, hanem az EU országait is hátrányosan érintik. Szlovákia számára a szinte teljes orosz gázfüggőség miatt még nehezebb volna az embargó.
Magyarország hosszabb távú mentességet igényelt a szankciók alól. Körülbelül három évre volna szükség arra, hogy műszakilag fel lehessen készülni az orosz nyersanyag pótlására, beleértve a vezetékrendszereket is: a keleti Barátság-kőolajvezeték helyettesítésére a déli Adria rendszerrel, ami a szűk keresztmeteszete miatt korlátozza a horvát kikötőkből történő szállítást.
A változtatások nélkül a Slovnaft körülbelül 400 ezer tonna olajat tudna fogadni havonta, ami a jelenlegi termelés mintegy 70 százalékát fedezné. Mivel a jelenlegi termelés egy részét Szlovákia a szomszédos országokba exportálja, ez azt jelentené, hogy le kellene állítania a kőolajtermékek külföldre szállítását, és csak a hazai piacra termelne.
- mondta az államtitkár, aki szerint az orosz energiahordozók teljes leállításáról, az embargóról még folynak az uniós tárgyalások, ahogy az orosz ingatlanok kérdéséről is.
Arra a kérdésre, hogy hajlandó-e Brüsszel elfogadni a kivételeket, az államtitkár helyesbített, hogy nem kivételekről van szó, hanem átmeneti időszakról, mivel Szlovákia nem akarja finanszírozni az ukrajnai háborút, amit az orosz agresszor indított. A szankcióknak többet kell ártaniuk Oroszországnak, mint az EU-nak.
Az átmeneti időszakot Szlovákia 2025 végéig kérte. Az EU ígéretet tett, hogy hozzájárul az átálláshoz szükséges beruházásokhoz. A háború leginkább Ukrajnát sújtja, de Ukrajna után Európa látja annak leginkább kárát.
- tette hozzá az államtitkár.
Arra a kérdésre, hogy Európa gázembargót is bevezethet-e, az államtitkár azt válaszolta, hogy Szlovákiától nagyobb országok is függenek az orosz gáztól. Míg az olaj esetében megvan lehetőség az átállásra, a gáznál ez bonyolultabb, mivel a kiesés nagy mértékű lenne, és érintené az ipart és a fűtést is.
A Szlovák Gázművek (SPP) vezetője, Richard Prokypčák egy korábbi interjúban elmondta, hogy délről is áramlik hozzánk a gáz, amit Karol Galek is megerősített:
- fűzte még hozzá az államtitkár.
- véli az államtitkár.