2022. május 28., 19:02

A gazdasági tárca szerint Szlovákia képes pótolni az orosz gáz 70 %-át

Szlovákia gázfogyasztása évente 5-5,6 milliárd köbméter. Karol Galek a Hospodárske noviny számára adott interjúban azt állította, az ország hamarosan az orosz gáz 70 százalékát pótolni tudja.

földgáz
Képünk illusztráció.
Fotó: TASR/AP

Az államtitkár szerint Szlovákia nem fog megvétózni semmilyen európai szankciót, ami az orosz szállításokat illeti, de Európa megértését kéri, mivel a szankciók nemcsak Oroszországot, hanem az EU országait is hátrányosan érintik. Szlovákia számára a szinte teljes orosz gázfüggőség miatt még nehezebb volna az embargó. 

Ezért egy átmeneti időszakkal számolnak, amely csak a csővezetéken szállított olajra vonatkozna, ami az Oroszországból behozott mennyiség 10-20 %-át teszi ki évente. A többi tartályos szállítás, ami könnyebben és gyorsabban helyettesíthető.
Karol Galek
Karol Galek, a gazdasági minisztérium államtitkára
Fotó:  TASR
A pozsonyi Slovnaft kőolajfinomító az orosz nehézolajra van beállítva, amelyből mintegy 50 százalékban gázolajat és 23 százalékban benzint állítanak elő. Az orosz kőolaj-embargó esetén kevesebb gázolajat gyártanának, és ezért hiány alakulhatna ki a piacon és emelkednének az árak.

Magyarország hosszabb távú mentességet igényelt a szankciók alól. Körülbelül három évre volna szükség arra, hogy műszakilag fel lehessen készülni az orosz nyersanyag pótlására, beleértve a vezetékrendszereket is: a keleti Barátság-kőolajvezeték helyettesítésére a déli Adria rendszerrel, ami a szűk keresztmeteszete miatt korlátozza a horvát kikötőkből történő szállítást.

A változtatások nélkül a Slovnaft körülbelül 400 ezer tonna olajat tudna fogadni havonta, ami a jelenlegi termelés mintegy 70 százalékát fedezné. Mivel a jelenlegi termelés egy részét Szlovákia a szomszédos országokba exportálja, ez azt jelentené, hogy le kellene állítania a kőolajtermékek külföldre szállítását, és csak a hazai piacra termelne.

Szlovákiának 108 napra elegendő tartalékai vannak. A tárolók egy része viszont az ország keleti részén található, s ha ezek kiürülnek, nem lehet őket utánatölteni."

- mondta az államtitkár, aki szerint az orosz energiahordozók teljes leállításáról, az embargóról még folynak az uniós tárgyalások, ahogy az orosz ingatlanok kérdéséről is.

Arra a kérdésre, hogy hajlandó-e Brüsszel elfogadni a kivételeket, az államtitkár helyesbített, hogy nem kivételekről van szó, hanem átmeneti időszakról, mivel Szlovákia nem akarja finanszírozni az ukrajnai háborút, amit az orosz agresszor indított. A szankcióknak többet kell ártaniuk Oroszországnak, mint az EU-nak.

Az átmeneti időszakot Szlovákia 2025 végéig kérte. Az EU ígéretet tett, hogy hozzájárul az átálláshoz szükséges beruházásokhoz. A háború leginkább Ukrajnát sújtja, de Ukrajna után Európa látja annak leginkább kárát.

Szlovákia GDP-arányosan, a hazai termékéhez mérten a negyedik Ukrajnát leginkább segítő ország az Oroszország elleni háborújában

- tette hozzá az államtitkár.

Arra a kérdésre, hogy Európa gázembargót is bevezethet-e, az államtitkár azt válaszolta, hogy Szlovákiától nagyobb országok is függenek az orosz gáztól. Míg az olaj esetében megvan lehetőség az átállásra, a gáznál ez bonyolultabb, mivel a kiesés nagy mértékű lenne, és érintené az ipart és a fűtést is.

A Szlovák Gázművek (SPP) vezetője, Richard Prokypčák egy korábbi interjúban elmondta, hogy délről is áramlik hozzánk a gáz, amit Karol Galek is megerősített:

Már megérkezett Szlovákiába két tartályhajónyi LNG néven ismert cseppfolyósított földgáz. (...) Ha az SPP fel tudja használni az összes leszerződött LNG cseppfolyósított gázt és az északi-tengeri gázmezőkről lekötött mennyiséget is, akkor az orosz gáz 70 százalékát pótolni lehet. Jelenleg Szlovákia 65-85 %-ban függ az orosz gáztól. Ez annak is köszönhető, hogy az SPP már tavaly októberben LNG megrendeléseket kezdeményezett. Hamarosan befejeződik egy európai gázvezeték is Lengyelország felé. Júliusban kell próbaüzembe helyezni, és még abban a hónapban beindulhat a kereskedelmi üzemeltetés is. A vezeték beindítása után az összes környező országgal biztosított az összeköttetés. Lengyelországba évente akár ötmilliárd köbméter gázt is tud majd Szlovákia szállítani. Ez annyi, mint az egész éves szlovákiai fogyasztás. Kisebb műszaki átalakítások után a szállított gáz mennyiségét közel a duplájára lehet növelni. A csatlakozást követően a lengyel LNG-terminálok, valamint a norvég vezetékes gáz is Szlovákia rendelkezésére áll. Ez az évi mintegy négymilliárd köbméter orosz gáz 70 %-a. Szlovákia fogyasztása 5 és 5,6 milliárd között mozog.

- fűzte még hozzá az államtitkár.

Az orosz gáz még mindig folyik. Ezt a tárolókba töltik, amelyeknek a telítettsége jelenleg 33 százaléknyi. Így mintegy 1,2 milliárd köbméter gáz van a szlovák tárolókban. Ez a gáz azonban nemcsak Szlovákiáé, hanem más országoké is. A szlovákiai piacon 55 %-os részesedéssel bíró SPP-nek a tavalyi év azonos időszakához képest így is többszörös mennyiségű gáz áll rendelkezésére. Ha pedig továbbra is elérhető lesz a leszerződött orosz gázmennyiség, a nyár közepére a tárolókba töltött gázzal, a megrendelt cseppfolyósítottal és az északi-tengeri gázmezőkről származóval az orosz gáz nélkül is jelentős korlátozások nélkül átvészelheti Szlovákia a következő telet."

- véli az államtitkár.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.