Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 27., 08:20

Másfél éve veretlen a válogatottunk, maradjon így a nyáron is!

Teljes a labdarúgó-Európa-bajnokság mezőnye, a magyar válogatott Törökország és Koszovó legyőzése után továbbra is veretlen, a szlovákok egyszer sem nyertek, Ázsiában világbajnoki selejtezőket játszottak, Kolumbia pedig végigveri a világot. Ennél többet kínált a világ futballja az elmúlt napokban, de egy mondatban ez sem kevés.

magyar válogatott
Fotó: MTI/Illyés Tibor

Ki emlékszik az olaszok elleni 0-2-re? 2022. szeptember 26-án a magyar labdarúgó-válogatott kikapott a budapesti Puskás Arénában az Európa-bajnok olasz csapattól, amely lemaradt a 2022-es katari világbajnokságról. Azon a mérkőzésen dőlt el, hogy Olaszország szerepel majd a Nemzetek Ligája négyes döntőjében, és nem Magyarország. Azóta veretlen Marco Rossi alakulata, pedig az olaszok elleni találkozót november 17-én egy 2-2-es döntetlen követte Luxemburgban. Tizennégy meccs, 9 győzelem és 5 döntetlen. Görögországot 2-1-re, Észtországot 1-0-ra, Bulgáriát 3-0-ra verte meg a válogatott, Montenegróban 0-0 született, Litvániát 2-0-ra, Szerbiát 1-2-re múlta felül a csapat, Csehországgal 1-1-gyet játszottunk, Szerbiát ismét legyőztük 2-1-re, aztán két 2-2-es döntetlen következett Litvániában és Bulgáriában – mindkét összecsapáson kevés hiányzott a sorozat megszakadásához –, majd újabb három siker, Montenegró ellen 3-1, és a két 2024-es mérkőzés, Törökország 1-0-val, Koszovó 2-0-val kipipálva.

A válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik az utolsó három meccsen négy gólt szerzett, ezen a tizennégy veretlen találkozón 25:11-es gólkülönbséggel rendelkezik a csapat, és jelenleg a második leghosszabb veretlenségi sorozattal Magyarország bír a világon. A jövő? Mit hoz a jövő? Június 4-én újabb felkészülési meccset Dublinban az írek ellen, négy nappal később Debrecenben az izraeliek ellen, 15-én pedig a németországi kontinenstornán lépnek pályára Szoboszlai és társai. Kölnben Svájc lesz az ellenfél, 19-én Németország Stuttgartban, 23-án ismét Stuttgartban Skócia.

Öt mérkőzés veretlenül? A károgók eddig is károgtak, mondván, ezen a tizennégy meccsen gyenge ellenfelekkel találkozott Rossi csapata. Ezek szerint Rossi csapata erős? Ha győznek, az a baj, ha veszítenek, az a baj, ha döntetlent játszanak, az is baj. Ha legyőzik ezt az öt válogatottat, esetleg egyikkel-másikkal remiznek, azt illik majd emlegetni? Ha az Eb-n továbbjutnak a csoportkörből, az jó eredménynek számít majd?

Jelenleg Kolumbia húzza maga után a leghosszabb veretlenségi szériát a világon. 2022. február 1-jén kapott ki utoljára a dél-amerikai válogatott, akkor 1-0-ra Argentínától, Córdobában. Azóta huszonegy meccset veretlenül vívott meg a csapat, olyan gárdákat győzött le az argentin Néstor Lorenzo alakulata, mint Japán, Németország, Brazília és Mexikó. Március 22-én, Londonban 0-1-re diadalmaskodtak Spanyolország felett, 26-án pedig 3-2-re legyőzték Romániát, Madridban. A 2026-os világbajnoki selejtezőkben is veretlenek, három győzelem és három döntetlen a mérlegük, hat forduló után a harmadik, továbbjutást érő helyen állnak. A gárda a Copa Américára készül, amelynek az Egyesült Államok ad otthont. Szlovákia Pozsonyban szenvedett 0-2-es vereséget Ausztriától. Az első gólhoz hat másodpercre volt szükségük az osztrákoknak. Christoph Baumgartner találata a leggyorsabban szerzett gól a világon válogatott mérkőzésen. Az Európa-bajnokságra készülő szlovákok tegnap Oslóban 1-1-es döntetlent játszottak Norvégiával. Ondrej Duda a 87. percben egyenlített ki.

A 2024-es Eb huszonnégy csapatos mezőnye szintén tegnap lett teljes. A pótselejtezőkből három kelet-európai válogatott jutott ki a kontinensviadalra.

Az A ágon Wales és Lengyelország csapott össze a cardiffi döntőben, és 120 perc után is gól nélküli döntetlen volt az állás. A tizenegyespárbajt a lengyelek bírták jobban, mind az öten berúgták, a walesiek részéről azonban Daniel James kihagyta, 4-5-tel a lengyelek készülhetnek a tornára. A B ág nem hozott meglepetést, a wrocławi döntőben Ukrajna 2-1-re legyőzte Izlandot, Szlovákia Belgium és Románia mellett Ukrajnával csap össze az E csoportban. A C ágon azonban a favorizált görögök elbukták a tbiliszi finálét, 0-0 után következett egy újabb büntetőpárbaj, Georgia egyszer hibázott, Görögország kétszer, 4-2-vel Georgia az első Európa-bajnokságára utazhat.

Ázsiában világbajnoki selejtezőket játszottak. A második körben 36 válogatott érdekelt, a kilenc csoportból az első és a második helyezettek jutnak tovább a harmadik körbe, ahonnan hat csapat számára egyenes út vezet a 2026-os vb-re. A negyedik forduló után az első továbbjutók is megvannak: Katar, Irán, Üzbegisztán, Irak, az Egyesült Arab Emírségek és Ausztrália biztosan ott lesznek a harmadik kör 18 alakulata közt, vagyis jó eséllyel pályáznak a vb-részvételre. A tegnapi meccsek során a favoritok közül senki sem botlott, csak a Tádzsikisztán-Szaúd-Arábia mérkőzés végződött 1-1-re, ennek ellenére Roberto Mancini csapata jó eséllyel csoportelsőként fog továbbjutni. Ázsiából nyolc válogatott vehet részt a világbajnokságon, egy csapat pedig a pótselejtezőn vívhatja ki a szereplést.