A férfiasságtól az apaságig, az égszakadástól Gvadányi és Juhász Gyula Szakolcájáig

Hiába támadott a Dortmund, a Real Madrid nyerte a Bajnokok Ligáját

A Real Madrid 2:0-ra verte a Borussia Dortmundot a Wembley-ben rendezett fináléban, ezzel a királyi gárda megszerezte 15. BL-címét.

Real Madrid BL
Fotó: TASR

Ahogy az várható volt, a londoni döntőre minden jegy elkelt, a Real Madrid és a Dortmund szurkolói 25-25 ezer jegyet kaptak, a fennmaradó 40 ezer belépőt pedig semleges lézők között sorsolták ki. Annak ellenére, hogy a német csapat szurkolói "csupán" 25 ezren lehettek , az egyes hírek szerint az angol fővárosba több mint 100 ezer sárga-fekete drukker érkezett. Ők valószínűleg abban reménykedtek, hogy többszörös áron ugyan, de sikerül jegyet szerezniük a találkozóra. Szerencsére azonban nem ismétlődött meg a 2021-es Európa-bajnoság döntőjét megelőző szituáció, mikor az angol szurkolók belépő nélkül próbáltak bejutni a Wembley-be, majd összetűzésbe kerültek a rendőrökkel.

Az idei BL-döntő nyitó show-ján Lenny Kravitz, amerikai énekes-dalszerző lépett fel, aki produkciójával megalapozta a jó hangulatot. A kamerák több ismert személyt is lencsevégre kaptak, mint a korábbi aranylabdás Ronaldinhót, az Arsenal korábbi legendás edzőjét, Arséne Wengert, vagy a Borussia Dortmundot legutóbb BL-döntőbe vezető Jürgen Kloppot.

A Bajnokok Ligája trófeát az 1997-es BL-döntő hőse Karl-Heinz Riedle, és a Real Madrid legendája, Zinédine Zidane helyezte el a pálya szélén felállított állványon.

Zinédine Zidane
Karl-Heinz Riedle és Zinédine Zidane a BL-trófeával
Fotó:  TASR

A kezdőrúgás időpontjában Londonban 16 Celsius-fokot mértek, emellett pedig jobbára napos, szélcsendes idő volt, ami igazi futballidőnek számít.

A találkozó mindössze fél perce tartott, mikor négy szurkoló a pályára rohant, így pár percig állt a játék.

Szurkoló
Fotó:  TASR

Óvatosan kezdték a csapatok a mérkőzést, a 12. percben Valverde próbálkozott a tizenhatos széléről, lövése azonban jócskán elkerülte a dortmundi kaput. Két perccel később a Dortmund is veszélyeztetett, Brandt kapta meg a tizenhatoson belül a labdát, azonban pontatlanul célzott, lövése több méterrel elkerülte Courtois kapuját.

A 21. percben nagyon közel állt a gólhoz a Dortmund, Hummels adott kiváló labdát Adeyeminek, a német játékos egy az egyben állt Courtoissel szemben, elhúzta a labdát a kapus mellett, azonban túlságosan kisodródott, a Real védői pedig tisztázni tudtak.

Két perc sem telt el, mikor a sárga-feketék ismét ziccert hibáztak, ezúttal Füllkrug ugrott ki, lövése azonban a kapufán csattant. Amennyiben a labda utat talált volna a kapuba, valószínűleg akkor sem lett volna érvényes gól, mivel a német csatár a kiugratás pillanatában lesen állt. A Dortmund továbbra is fenntartotta a nyomást, ismét Adeyemi került helyzetbe, éles szögből ellőtt labdáját a madridiak belga kapusa szépen védte.

A 41. percben ismét a Borussia veszélyeztetett, Sabitzer lőtt távolról, próbálkozását Courtois szögletre ütötte. Az első játékrészben a németek több nagy lehetőséget is kialakítottak, gólt azonban nem sikerült szerezniük, így a csapatok gól nélküli döntetlennel vonultak szünetre.

Arulkodó adat, hogy míg a Dortmund várható góljainak száma az első félidőben 1.68, addig a királyi gárdánál 0.09.

A fordulást követően mindössze három perc telt el, mikor az utolsó mérkőzésén pályára lépő Kroos ált a labda mögé egy megítélt szabadrúgást követően, lővése a bal felső sarokba tartott, Kobel azonban bravúrral hárította azt.

A következő helyzet a Dortmund előtt adódott, a 63. percben Füllkrug érkezett Adeyemi beadásra, fejesét a Real halóérő magabiztosan védte. Hat perccel később kishíján megszerezték a madridiak a vezetést, pár centin múlott, hogy Bellingham Vinícius beadását kapuba fejelje, Kobel ugyanis rosszul mozdult ki a kapujából, az angol középpályás azonban nem érte el fejjel a labdát.

A 74. percben megszerezte a vezetést a Madrid. Kroos szögletet végezhetett el balról, a röviden Carvajal érkezett, aki megelőzve emberét a kapuba fejelt, Kobelnek esélye sem volt védeni. A spanyol védő legutóbb a 2015/16-os BL-idényben volt eredményes.

Pár perccel később megduplázhatta volna előnyét a Real, Bellingham lővése azonban centikkel elkerülte a dortmundi kaput. Ahogy a második félidő elején, úgy a 80. percben ismét Kroos veszélyeztetett szabadrúgásból, viszont ezúttal sem járt túl Kobel eszén. Mindössze egy perc múlva ismét a svájci kapus került főszerepbe, ekkor Camavinga távoli lővését védte bravúrral.

A 83. percben aztán Vinícius végleg leldöntötte a döntőt, Maatsen hibázott nagyot saját térfelén, melyből Bellingham ugratta ki a brazilt, aki közelről nem hibázott.

A 87. percben ugyan Füllkrug fejjel betalált, a gólt azonban les miatt érvénytelenítették, így maradt a kétgólos Real előny.

A folytatásban már nem adódott helyzet egyik csapat előtt sem, a Real Madrid sikerével így 15. BL-címét ünnepelhette, amivel toronymagasan vezetik az erre vonatkozó rangsort.