2021. május 27., 05:52

Büntetők után a Villareal nyerte az Európa-ligát

A Villarreal nyerte a labdarúgó Európa-ligát, miután a szerdai gdanski döntőben 1-1-es döntetlen és hosszabbítás után tizenegyesekkel 11-10-re legyőzte a Manchester Unitedet.

villareal
A spanyol öröm
Fotó: TASR/AP

A spanyol együttes története során először diadalmaskodott európai kupasorozatban, vezetőedzője, Unai Emery viszont immár negyedik alkalommal emelhette a magasba a trófeát, melyet a Sevillával 2014 és 2016 között sorozatban háromszor nyert meg.
A finálé első félidejében Gerard Moreno góljával a Villarreal szerezte meg a vezetést, a szünet után azonban Edinson Cavani egyenlített. Mivel a folytatásban és a hosszabbításban több gól már nem esett, tizenegyespárbajra került sor, amelyben csak a 22. rúgó, az MU kapusa, David de Gea hibázott.

Európa-liga, döntő:
Villarreal (spanyol)-Manchester United (angol) 1-1 (1-0, 1-1, 1-1) - tizenegyesekkel: 11-10
Gdansk, 9500 néző, v.: Clément Turpin (francia)
gólszerzők: Moreno (29.), illetve Cavani (55.)
sárga lap: Capoue (54.), Foyth (84.), illetve Bailly (82.), Cavani (113.)
Villarreal: Rulli - Foyth (Gaspar, 88.), Albiol, Pau Torres, Pedraza (Alberto Moreno, 88.) - Parejo, Capoue (Raba, 123.), Trigueros (Moi Gomez, 77.) - Gerard Moreno, Bacca (Coquelin, 60.), Pino (Paco Alcacer, 77.)
Manchester United:De Gea - Wan-Bissaka (Juan Mata, 123.), Lindelöf, Bailly (Tuanzebe, 116.), Shaw - Pogba (James, 116.), McTominay (Alex Telles, 123.)- Greenwood (Fred, 100.), Bruno Fernandes, Rashford - Cavani

Az első félidő első fele jobbára mezőnyjátékkal, illetve a pálya közepén folyó csatákkal telt, olykor kifejezetten keményen csaptak össze egymással a játékosok. A Manchester United valamivel veszélyesebben futballozott, de vagy a távoli lövések nem voltak eléggé pontosak, vagy az utolsó passzba csúszott hiba.

A Villarreal a félidő derekán kezdett "ébredezni", ekkor azonban kis túlzással a kapuja elé szegezte a riválist, és a 30. perchez közeledve egy szabadrúgást követően Gerard Moreno révén megszerezte a vezetést. Az MU a szünetig próbált reagálni, ritmust váltott, és igyekezett egyenlíteni, a spanyolok hátsó alakzata azonban jól végezte a feladatát, így a pihenőre 1-0-s Villarreal-vezetéssel vonultak a felek.

Fordulás után a spanyol csapat kezdett jobban, de az angolok kisvártatva magukhoz ragadták a kezdeményezést, és hamar, 10 percnyi játék után kiegyenlítettek. A United lendületben is maradt, míg a Villarreal csak nehezen és ritkán tudott kiszabadulni saját kapuja előteréből. A 70. percben Rashford előnyhöz juttathatta volna a manchesteri csapatot, ám ziccerben a bal kapufa mellé gurított. A folytatásban is az MU volt kezdeményezőbb, a hajrá kezdetén nagy helyzetben Cavani és Greenwood zavarta egymást, a lefújás előtti másodpercekben pedig a Villarreal előtt adódott gólszerzési lehetőség, de Pau Torres ígéretesnek tűnő helyzetben a kapu fölé bombázott.

Miután 90 perc alatt nem született döntés, következett a hosszabbítás, melynek első felében a spanyol együttes futballozott veszélyesebben, de gólt nem sikerült szereznie. A második 15 percben egyre feszültebbé váltak a játékosok, sok volt a kisebb-nagyobb technikai hiba, miközben néhányszor a francia játékvezetőnek is rendet kellett tennie a háborgó futballisták között.

A döntés végül a tizenegyespárbajra maradt, ami kifejezetten hosszúra nyúlt, és csak 22 rúgás után ért véget, amikor David de Gea, az MU kapusa hibázott.