Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. május 28., 10:16

Valter az élvonalban, Pogačar legyőzhetetlen

Tadej Pogačart megszorongatni sem sikerült, óriási előnnyel nyerte meg élete első Giro d’Italiáját. Hat szakaszgyőzelmet aratott a szlovén bringás, ami önmagában is elképesztő, az idei olasz kerékpáros körverseny egyértelműen róla szólt. A Giro egyetlen magyar indulója Valter Attila volt, aki a huszonkettedik helyen fejezte be a háromhetes Grand Tourt.

Valter Attila
Fotó: Valter Attila FB-oldala

Huszonegy szakasz, mindössze két pihenőnap a huszonhárom napos körversenyen, őrült tekerés a végtelen országutakon, hegynek fel, hegynek le, eső, hó, napsütés, ja, és persze szél, sprint a célban, aztán vidám arcot vágni a nagyérdeműnek.

A három Grand Tour közül a második számúnak tartott Giro d’Italia volt terítéken május 4. és 26. között, a piemonti Venaria Realéból a fővárosba, Rómába.

Több mint 3300 kilométer, több mint 44 ezer méter szintkülönbség, 22 csapat a rajtnál, ami 176 versenyzőt jelent, és a nagy kérdés, vajon legyőzhető-e Tadej Pogačar, ki tudja őt megelőzni, egyáltalán megszorongatni. A címvédő, mellesleg szintén szlovén Primož Roglič hiányzott, de a 2023-as második helyezett Geraint Thomas ott volt idén is, és mindenki benne látta Pogačar lehetséges legyőzőjét.

A május 25-én harmincnyolcadik évét betöltő walesi ugyan felfért a dobogó legalsó fokára, de a 25 éves szlovén úgy hagyta állva a mezőnyt, mint hosszú évek óta senki. Az UAE Team Emirates versenyzője 9 perc 56 másodperccel előzte meg a kolumbiai Daniel Martínezt (Bora-Hansgrohe), és 10 perc 24 másodperccel Thomast (Ineos Grenadiers).

Valter Attilának ez volt az ötödik háromhetes versenye. 2020-ban állt rajthoz először a Girón, akkor a 27. helyen fejezte be, egy év múlva már 14. lett összetettben, és ekkor hívta fel magára a figyelmet igazán. Három napon át ő állt a viadal élén, ő viselhette az elsőnek járó rózsaszín trikót. 2022-ben a 35. helyen végzett, a francia Groupama-FDJ csapattól átszerződött a holland Visma-Lease a Bike-hoz (akkor még Team Jumbo-Visma), a világ egyik legerősebb alakulatához.

2023-ban már az új színekben a Vueltán kapott lehetőséget, és 22. lett a spanyol körversenyen.

Csapata negyedik legjobbja volt, viszont a dobogóra kizárólag a társai állhattak fel, Sepp Kuss, Jonas Vingegaard és Roglič. A 25 éves magyar bringás szerepe a gárdában: amíg lehet, segítse a társait a hegyekben, diktálja az iramot, és Valter jól teljesített a rá kiosztott szerepben. Közben elindult egynaposokon, klasszikusokon, egyhetes körversenyeken, és szállította a jó eredményeket. A Strade Bianchét mintha rá szabták volna, 2022-ben a 4., tavaly az 5., idén a 19. helyet szerezte meg.

A 2024-es Giro d’Italiát is pazar módon kezdte, az első szakaszon kilencedikként ért célba, majd az igazi arcát a legkeményebb hegyi etapokon mutatta meg. A tizenötödik (18. hely), tizenhatodik (21.) és tizenhetedik (26.) szakaszokon a legjobb harmincban ért célba, majd a huszadikon, amikor kétszer is megmászták a legendás Monte Grappát, ismét a 18. helyen zárt, az összetettben pedig feljött a 22. pozícióba

– igaz, az utolsó négy napon már a legjobb huszonnégyben pedálozott. A 107. Giro d’Italia befejeződött, Pogačar a két Tour-győzelméhez (2020, 2021) hozzátett egy Giro-elsőséget is, és az országúti kerékpározás szerelmesei már most azt látják lelki szemeik előtt, hogyan küzd egymással a két szlovén, a kétszeres Tour-címvédő dán Vingegaard, az amerikai Kuss, Thomas, Pidcock, Bernal,  Evenepoel, Hindley, Martínez, Mas, Carapaz és a többiek. Mert a felsoroltak mind az első tízbe, pontosabban a dobogóra vágynak, de a győzelemről álmodnak.