Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. június 6., 18:37

Hatszoros BL-győztes a Győri Audi ETO KC

Öt évet kellett várni az újabb Bajnokok Ligája-győzelemre, a Győri Audi ETO KC ismét Európa legjobb női kézilabdacsapata. A budapesti final fourban, a június 1-jei elődöntőben az Esbjerget verte meg a Rába-parti alakulat, a másnapi döntőben pedig a Bietigheimet 30–24-re. A bronzérmet az Esbjerg szerezte meg, miután legyőzte a Metzet.

Bajnokok Ligája
A Győri Audi ETO KC 2013, 2014, 2017, 2018 és 2019 után ismét Bajnokok Ligája-győztes
Fotó: MTI/Purger Tamás

Öt év telt el a Győr ötödik BL-diadala óta, de a négy idényben csupán egyetlen győztese akadt a legrangosabb európai kupasorozatnak, a Vipers Kristiansand. A norvég klub háromszor bizonyult legyőzhetetlennek (2020-ban nem avattak győztest a járvány miatt), miközben mindegyik szezonban szerepelt legalább egy magyar csapat a legjobb négyben.

2021-ben a Győr bronzérmes lett, 2022-ben elbukta a döntőt, tavaly ismét a harmadik helyen zárt és a Ferencváros kapott ki a fináléban, idén viszont a győriek már a negyeddöntőben búcsúztatták a kristiansandiakat, és egyesek a Győr és az Esbjerg párharcában az előrehozott döntőt látták.

Kétségtelen, hogy a június 1-jei elődöntő szoros meccset hozott, és Per Johansson csapata csak egy góllal, 24–23-ra nyert. A másik elődöntő ennél jóval simább volt, legalábbis az eredmény alapján. A Bietigheim 36–29-re elverte a Metzet, miközben a szünetben egy góllal vezettek a franciák.

A Metz Handball hiába végzett a B csoport élén, harmadszorra sem sikerült berúgni a döntő kapuját, negyedik (2019) és harmadik (2022) hely után ismét érem nélkül utazhattak haza a lányok, az Esbjerg 37–33-ra nyert, a dánok lettek a bronzérmesek. A francia női kézilabda-válogatott ugyan a világ egyik legjobbja, de klubszinten csak egyszer jutott be francia klub a BL-döntőbe (korábban BEK), 2021-ben a Brest Bretagne Handball. A dánok szebb múlttal rendelkeznek, 7 trófea és 5 vesztes döntő, de a Viborg 2010-es győzelme is kellően régi.

A június 2-i döntőben két olyan gárda csapott össze a budapesti MVM Dome-ban, amely találkozott egymással a csoportkörben.

A két tavaly novemberi mérkőzést a Győr nyerte meg, Németországban nyolc, idehaza két góllal. A három magyart is soraiban tudó SG BBM Bietigheim a hatodik helyen jutott tovább, 7 győzelemmel és 7 vereséggel, míg az ETO 11–1–2-es mérleggel. Két dán klubot ejtettek ki ezután a németek, az Ikastot és az Odensét, igazi meglepetéscsapatként jutottak be a négyes döntőbe.

A két csapat harmadik találkozóját ismét a Győr nyerte meg.

A németek megközelíteni sem tudták a magyarokat, 17–12 volt az állás harminc perc játék után, a végeredmény 30–24 lett, a Győri Audi ETO KC 2013, 2014, 2017, 2018 és 2019 után ismét Bajnokok Ligája-győztes.

Nem szakadt meg a sorozat, 2005 óta minden szezonban bezsebelt legkevesebb egy trófeát a klub, idén elúszott a magyar kupa és a bajnoki cím, de a nemzetközi siker összejött; olyan edzővel, akit márciusban neveztek ki, és a holland válogatott szövetségi kapitánya egyben. Szöllősi-Schatzl Nadine, Silje Solberg-Østhassel, Ana Gros, Stine Bredal Oftedal, Line Haugsted, Yvette Broch és Rinka Duijndam ezzel a meccsel köszöntek el a klubtól, Oftedal számára az utolsó klubmérkőzés volt a pályafutása során, és az olimpia után visszavonul a norvég válogatott csapatkapitánya.

Ez volt a nyolcadik magyar BEK/BL-diadal, ennél többször csak a szovjet csapatok nyertek (16-szor, plusz egy orosz), míg a klubok közül csak a Hypo Niederösterreich (8 győzelem) és a Szpartak Kijev (13 győzelem) sikeresebb.

Megjelent a Magyar7 hetilap 23. számában.