Az ukrán kikötőkből kifutott 90 hajóból mindössze 2 irányult Afrikába. A kétmillió tonnából összesen 67 ezer tonnát szállítottak oda, ahol égetően szükség lenne rá!
Az Ukrajnában idén betakarított gabona mennyisége jócskán elmarad majd a tavalyitól az ország elleni orosz invázió miatt.
Három ukrán tengeri kikötőben megkezdték az élelmiszerek berakodását hét hajóra, amelyek 66 500 tonna búzát, kukoricát és napraforgóolajat szállítanak majd.
Sikerült megállapodásra jutni az ukrán gabonaexport fekete-tengeri újraindításához szükséges biztonságos útvonalakat illetően.
"Már világszerte megfigyelhető, hogy a nagy kereskedők spekulatív módon nagy mennyiségben vásárolnak búzát. Svájc már hozott ilyen intézkedést, mi követjük" - mondta a szlovén kormányfő.
A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripar Kamara tájékoztatása szerint az óriási aszály miatt idén rekordalacsony átlaghozamokra számítanak a termelők.
A háború felforgatta a gabonaexportot Ukrajnából és Oroszországból, ahonnan a világ gabonaellátásának egyharmada származik.
Ukrajna tavaly 80 millió tonna gabonát takarított be.
A fekete-tengeri kikötőket érintő útvonal kiváltása miatt ukrán részről akár évi ötmillió tonna gabona magyarországi továbbítására is lenne kereslet.
Az oroszok továbbra is "exportálják" az Ukrajnából ellopott élelmiszereket az Orosz Föderáció területére és a megszállt Krím-félszigetre.
A háborútól függetlenül is azt tapasztaljuk az elmúlt években, hogy folyamatosan emelkedik a különböző élelmiszerek ára.
Több mint harminc tűzoltó küzd a lángokkal.
A kissé késve érkezett május végi és júniusi esők sokat javítottak a hozamokon.
Aszály, vadkár, jégverés, fagy, rovarok, csak néhány tényező, amellyel a mezőgazdászoknak számolniuk kell, ha meg akarják becsülni, milyen hozamokra számíthatnak a nyári gabonaaratáskor.
Oroszország a világ vezető búzaexportálója.
Az időjárás alakulása miatt a betakarított termés mennyisége csekélyebb lehet, mint amekkorát az optimista előrejelzések jósoltak.