lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. április 25., 18:56

Vendéglátósok a nyitás előtt

Hétfőtől bizonyos feltételekkel megnyithatnak a vendéglátóhelyek kültéri teraszai. Vajon mekkora veszteségek érték a vendéglátósokat, ki tudnak-e nyitni egyáltalán és maradt -e a vendéglátóiparban potenciál? Erről kérdeztük az illetékeseket.

Az Esterházy kávézó terasza Galántán
Az Esterházy kávézó terasza Galántán
Fotó: Esterházy Galanta - wine&coffee
Pincérhiány a galántai Esterházy kávézóban

A galántai Esterházy kastély északi tornyában nemes szépségében vár vendégeire a történelmi Esterházy hagyatékra építő, tematikus kávézó terasza hétfőtől. Takáč Zsolt, az Esterházy kávézó tulajdonosa, és a Galántai Neogótikus Kastély Polgári Társulás elnöke számára nem teltek tétlenül a karanténidőszak hosszú hónapjai sem, hiszen a kastély körül mindig volt munka, ottjártunkkor éppen a vízelvezető-rendszer körüli munkálatokat felügyelte. Mint mondta, azon vannak, hogy ezeket az építkezési munkálatokat a kastély udvarában minél gyorsabban be tudják fejezni, hiszen a lehetséges késő tavaszi, nyári vendéglátásnál, esetlegesen megtartható kisebb rendezvényeknél már szeretnék, ha rendben lenne minden. A kávézó tulajdonos kiszámolta, hogy a bezárás ideje alatt, mindent összevetve havonta közel 2300 eurós veszteséget szenvedett el a vendéglátóipari egység. A munkaügyi hivataltól viszonylag gyorsan tudtak támogatást igényelni, a közlekedésügyi minisztériumtól még csak most lehet igényelni az október-novemberi hónapokért támogatást. Az alkalmazottakat tovább fizették, senkit nem akartak elbocsájtani. Hozzáteszi, csak most áprilisban négy esküvőt vesztettek el, amelyek az egyik fő bevételi forrásnak számítanak a születésnapok, bulik mellett.

Takáč Zsolt hozzáteszi, valójában azok kerültek igazán nehéz helyzetbe, ahol a fenntartó, vagy a tulajdonos nem engedte el az épületek, termek bérleti díját. Galántán egy városi határozat alapján ezeknek az egységeknek nem kellett bért fizetniük a város tulajdonában lévő ingatlanok esetében.

Azok sincsenek irigylésre méltó helyzetben, akik kölcsönt vettek fel a berendezésekre, gépekre, ők most egy hatalmas terhet nyomnak maguk előtt ebben az ingatag helyzetben. A legnagyobb gondot azonban az újraindításban látom. Ha valakinek erre az egészre nem volt a háttérben anyagi kerete, azok szerintem biztosan a csőd szélén vannak, vagy már rég be is zártak“

– magyarázza Takáč, aki elmondja, annak ellenére, hogy igyekeztek adekvát fizetést adni, és megtartani az alkalmazottaikat, a családfenntartó férfia pincéreknek nem jelentett biztonságot a gasztro-szektor, így gyárakba, raktárakba mentek inkább dolgozni, beadván a felmondásukat a vendéglátóiparban. A kávézóba már időben elkezdtek új pincérek után kutatni, de a tulajdonos tart attól, hogy az igazán jó munkaerőt vagy elszívja majd a külföldi vendéglátás, vagy nem fognak merni visszatérni ide, mert félni fognak a bizonytalanságtól, attól, hogy egy esetleges újabb koronavírus hullám miatt megint hoppon marad a vendéglátóipar.

Takáč Zsolt elmondja azt is, ők azért nincsenek nagyon rossz helyzetben, hiszen a kávézó vonzó a maga történelmi tematikájával, a régiós turizmus is ide centralizálódik. Mint mondja, a 2020-as nyár a maga nemében nem volt rossz számukra, mivel azok is ide jártak kávézni, borozgatni, akik egyébként luxuskirándulásokon, tengerpartokon töltik szívesebben a nyarat. Az Esterházy márkát képviselő Takáč még tud optimistán nézni a jövőbe, mint mondja, ha nem sikerül megoldani a munkaerőhiányt, akkor majd ő fog a pult mögött kávét főzni, majd felszolgálni.

Nem várnak nagy rohamot

Nem voltak könnyűek az elmúlt hónapok Márton Igor számára sem. A vállalkozó három mátyusföldi étterem társtulajdonosa,vezetésük alá tartozik a diószegi Tevel hotel és étterem, a nagy közkedveltségnek örvendő pozsonyvezekényi Vén Diófa panzió és étterem, valamint a nagyfödémesi Enelin, amely már harminc éve működik.

A három vendéglátóipari egység közül április 26- án, hétfőn kettőnél nyílnak meg a teraszok, az Enelin egyenlőre zárva marad. Márton Igor elárulta, az alkalmazottak közül nem küldtek el senkit,az utóbbi hónapokban az éttermek átálltak az étel-kiszállításra. A diószegi és a nagyfödémesi egységet a diószegi konyhán centralizálták, könnyebb és költségkímélőbb volt megoldani a kiszállítást a környező falvakba, mint két konyhát üzemeltetni. Márton Igor is nagy veszteségekről tud beszámolni, szintén úgy véli, csak azok a vendéglátósok nem mentek tönkre, akiknek voltak tartalékaik, és esetleg más vállalkozásokból tudtak tőkét átforgatni a gasztro-szektorba. Ők is igényeltek támogatást a munkaügyi hivataltól az alkalmazottakra, a közlekedésügyi minisztériumtól idén azonban nem kaptak akkora összeget, amekkorára relevánsan számítani lehetett volna. Nagyfödémes községtől kérték az első negyedéves bérleti díj átgondolását, a másik két étterem saját tulajdonukban van.

Márton Igor elmondja, szerencsére az alkalmazottai között van néhány utolsó mohikán, akik szinte már a kezdetektől, vagy egy évtizede is velük vannak, ilyen szempontból nem lesz gondjuk az újrakezdéssel. Márton Igor vállalkozásai ráadásul a duális képzésben is partnerek, és több mint két évtizede foglalkoznak az inasok betanításával, képzésével is.

Mint mondja,

meg tudja nyitni a két étterem teraszát, a távolságok betartásával sem lesz gond, hiszen már eleve a kevesebb néha több elve alapján rendezték be a teraszokat. A problémákat inkább abban látja, hogy az emberek apatikussá váltak, hiányzik a lelkesedés.

Márton Igor szerint idén a lagzis-születésnapos foglalásokra se nagyon lehet majd számítani, hiszen a bizonytalanság és az egyenlőre nem világos rendeletek fényében nehéz bárkinek is érdemben szervezni. A vendéglátós nem tart attól, hogy a nyitás után megrohamoznák őket az emberek.

A szabályok

Hétfőtől bizonyos feltételekkel megnyithatnak a vendéglátóhelyek kültéri teraszai. Kültérnek minősül a terasz, ha legalább két oldalról nyitott. A belépéshez negatív tesztet kell felmutatni, amely nem lehet hét napnál régebbi, és a maszkot csakis arra az időre lehet levenni, ami elengedhetetlenül szükséges a felszolgált étel vagy ital elfogyasztásához.

A fogyasztás csakis ülve engedélyezett, az asztalok között legalább két méter távolságot kell hagyni. Nem engedélyezett az önkiszolgálás, az ételt csakis a személyzet szolgálhatja fel. Az evőeszközöket szalvétában kell hoznia a pincérnek, a teríték nem fogadhatja a vendéget az asztalon. A vizesblokkot óránként kell fertőtleníteni, és biztosítani kell a folyékony szappant és a papírtörlőt. Minden vendég után fertőtleníteni kell az asztalokat, a székeket és az étlapot is. Továbbra is tilos az étel- és italfogyasztás a belső térben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.