Uniós kisokos: Európai pártcsaládok, képviselőcsoportok és az Európai Néppárt
Arról még nem beszéltünk, hogy az Európai Parlamentben a képviselőcsoportokat az egyes európai pártcsaládok alkotják. Fontos azonban tisztázni, hogy az európai pártcsaládok nem teljesen azonosak az Európai Parlament képviselőcsoportjaival, bár a tagságuk kétségkívül átfedést mutat. A felépítésük és a politikai szerepük is más.
A képviselőcsoportok feladata, hasonlóképpen, mint a nemzeti parlamentekben, elsősorban a törvényalkotás. A képviselőcsoportok tagjai az Európai Parlament képviselői, akiknek anyapártja többnyire valamelyik európai pátcsaládnak a tagja. Az európai pártcsaládok ettől eltérően elsősorban a kampányokért és az egyes nemzeti pártok vagy személyi tagok politikai összehangolásáért felelnek.
A pártcsaládok finanszírozása elsődlegesen az Európai Unió költségvetéséből történik, illetve adományokból származik, amit egyébként csak európai politikai tevékenységre költhetnek, például arra, hogy európai közéleti témákat tagállami szinten megvitassanak.
Az egyes pártcsaládokhoz tartozás elsősorban presztízskérdés, emellett azonban egyenes út is az európai parlamenti képviselőcsoporti tagsághoz. Egy olyan párt listáján képviselői mandátumot szerezni, amelyik valamelyik pártcsaládnak a tagja, automatikus felvételt jelent egy EP-képviselőcsoportba, a külsős felvételéről azonban szavaz a frakció.
A képviselőcsoportba tartozás tehát nem nemzeti alapon történik, hanem politikai hovatartozás szerint. Az Európai Parlamentben jelenleg hét képviselőcsoport van: Európai Néppárt (Kereszténydemokraták) képviselőcsoport, Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége képviselőcsoport, Renew Europe Group, Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoport, Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoport, Identitás és Demokrácia képviselőcsoport, Baloldal az Európai Parlamentben képviselőcsoport - GUE/NGL.
Egy képviselőcsoport létrehozásához legalább 23 képviselő kell, akiknek a tagállamok legalább negyedét képviselniük kell.
Minden képviselőcsoportnak van egy elnöke (vagy két társelnöke), egy elnöksége és egy titkársága. Minden képviselő csak egy képviselőcsoporthoz tartozhat. Azok a képviselők, akik egyetlen képviselőcsoporthoz sem tartoznak a független képviselők. A képviselők az ülésteremben is politikai hovatartozás szerint ülnek, balról jobbra haladva, a képviselőcsoportok elnökeivel való megegyezés alapján,
A mi szempontunkból a legjelentősebb pártcsalád az Európai Néppárt, amelynek a Magyar Szövetség is a tagja. Egy jobbközép politikai párt, amelyet kereszténydemokrata pártok alapítottak 1976-ban, majd konzervatív pártok és más jobbközép pártok is csatlakoztak hozzá. Első elnöke Leo Tindemans belga miniszterelnök volt. Az EPP rendszeresen tart miniszteri találkozókat, amelyeken miniszterek, miniszter-helyettesek, államtitkárok és európai parlamenti képviselők vesznek részt a tárgyalt témakör függvényében.
Az EPP képviselőcsoportja, amely az Európai Parlament legnagyobb és legbefolyásosabb képviselőcsoportja, a jobbközép politika előmozdításán dolgozik az Európai Parlamentben.
Olyan reformok megvalósítását sürgetik, amelyek lehetővé tennék az Unió számára a gazdasági válság leküzdését, amelyek révén javulna Európa versenyképessége, növekedne a foglalkoztatottság és visszanyerhető lenne az európai polgárok bizalma. Ezeknek a céloknak a megvalósulását az egységes piacban látják.
Az EPP képviselőcsoportjának jelenlegi elnöke a német Manfred Weber. A szlovákiai pártok közül az EPP képviselőcsoportjának tagja a KDH és 2022 novemberétől az OĽANO is.
Az EPP Nőszervezetének több mint 40 tagszervezete van az Európai Unióból és azon túlról is. Jellemzően elkötelezettek a nők politikában való részvétele mellett Európa-szerte, kampányrendezvényeket tartanak minden nőkkel kapcsolatos társadalmi kérdésben.
Az EPP Nőszervezetének 2022-től Biró Rozália, az RMDSZ parlamenti képviselője az elnöke, aki az 1981-ben alakult szervezet élén a német Doris Packet váltotta. Az EPP Nősszervezete több mint 50 női egyesületet tömörít a Magyar Szövetséget Gergely Papp Adrianna képviseli az EPP Nőszervezetének rendszeres ülésein. Biró Rozália elnökké választásakor úgy fogalmazott, a legfontosabb feladatai közé tartozik, hogy a nőszervezeteket a közösségépítő, családcentrikus tevékenységekre buzdítsák.
Emellett céljuk, hogy a döntéshozatalban egyre több nő legyen jelen, ennek érdekében készek segíteni és támogatni a különböző tagországok női politikusainak kampányait.
De miért is fontos, hogy a döntéshozatalban nagyobb súlyt kapjon a létszámukhoz mérten rendkívül alulprezentált nők hangja? „A politika az élet legtöbb területére hatással van, ezért is fontos, hogy ebből se maradjanak ki a nők, akik nyilván másképp közelítenek meg problémáka, és köztudott az is, hogy sokszor empatikusabbak” – fogalmazott portálunknak Herbácskó Anita bényi polgármester asszony, a Magyar Szövetség EP-képviselőjelöltje. Mint mondta, azt sem szabad elfelejteni, hogy a társadalom egy részét a nők teszik ki, és ezzel egyidejűleg a kreativitásnak, a tudásnak, az intelligencának is egy része náluk van.
– mondta a képviselőjelölt. Ma már a társadalomban elfogadott, hogy a nő is kiléphet a családban megtartott „csak anya vagyok” szerepből, és részt vehet a politikai életben. Ezt mutatja az is, hogy az önkormányzati szintektől kezdve a magasabb politikai vonalon is egyre több intelligens, okos nő érvényesül, és ér el célokat a társadalom érdekében, tette még hozzá.
Köztudott, hogy a nők érzékenyebbek a szociális témák iránt a férfi társaiknál, melyek lehetnek tehát azok a témák, amelyekkel nőként a női politikusoknak, képviselőknek kiemelten foglalkozniuk kellene? „Én kiindulásként párhuzamot vonnék az egészséges család és a társadalom működése és fentarthatósága között, ahol a nőkben meglévő empatikus készség nagy segítséget nyújthat bizonyos élethelyzetekben, témakörökben.
– fogalmazott Herbácskó Anita, aki szerint a nők érzelmi intelligencája más skálán mozog, amely a férfiak racionális meglátásai mellett nagyon fontos tud lenni. „Nemünknél fogva eltérő élettapasztalatokkal rendelkezünk és ennek meg kellene jelennie az egyes szakpolitikákról való döntéshozatalban is” – tette hozzá a képviselőjelölt.
Az EPP Nőszervezetének egyik állandó témája a női esélyegyenlőség, vajon hozzájárulhatnak-e ahhoz a nőtagozatok, nőszervezetek, hogy a téma nagyobb figyelmet kapjon európai szinten, születhet-e e téren megoldás kvóták nélkül?
– mondta a képviselőjelölt, aki szerint az adott rendszernek kell egészségesen egyensúlyba kerülnie. „Sosem az alapján születnek jó vagy rossz döntések, hogy azokat nő vagy férfi hozta-e meg. Mindig az egymást kiegészítő szempontok figyelembevételével születnek meg a jó javaslatok és döntések” – zárta Herbácskó Anita.