Törölték a járatát a járvány miatt? Van megoldás!
A járvány terjedésének megfékezésének érdekében százával törlik a repülőjáratokat szerte a világon. Az Egyesült Államok például teljesen megtiltotta az Európából érkező utasoknak a belépést, de a közkedvelt európai fapadosok, mint a Wizz Air vagy a Ryanair is leállította Olaszországba induló járatait.
Ezen kívül bizonyára rengeteg utas van, akinek a gépét ugyan nem törölték (még), de érthető okokból ilyen körülmények között nem kívánnak utazni. Az Index egy rövidke cikkben gyűjtötte össze mindazokat az információkat, amelyekkel egy-egy járattörlés, utazás-lemondás vagy átfoglalás esetében jó, ha tisztában vagyunk.
Az Index egy légügyi szakportál főszerkesztője, Samu Ádám segítségével vette végig a különböző forgatókönyveket.
Samu elmondta, hogy a járattörlés esetén a légitársaságnak kötelező visszaadni a jegy árát, vagy, ha arra van igény, átfoglalni az utas jegyét.
Az olcsóbb jegyeket kínáló társaságok jellemzően saját, más időpontban közlekedő gépeikre biztosítanak jegyeket, a komolyabb, nemzeti légitársaságok partnereik gépeire is. A francia Air France például a holland KLM-mel és az amerikai United Airlines-szal is kapcsolatban áll. Az érvényben lévő uniós jogszabályok alapján az sem mindegy, hogy mikor értesítik az utast. Ha a légitársaság az utazás időpontját megelőző 14 napban szól, akkor, igény szerint, köteles visszatéríteni a jegy árát, illetve kártérítést is kell fizetnie. Ha viszont 14 napnál korábban, akkor nem jár kártérítés, az utasnak ehhez nincs joga, elég, ha a cég átfoglalja vagy kifizeti a jegyét.
A koronavírus-járvány ugyanakkor különleges esetnek számít!
A biztosításokból ismerős vis maior, azaz (nagyon pongyolán leegyszerűsítve) egy előre nem látható szituáció jogi kategóriája vonatkozik a járvány idejére. Azaz, ha egy járvány miatt lezárt reptér, vagy egy határait lezárt ország miatt nem tudunk elrepülni, a légitársaságnak jogilag semmi indoka nincs, hogy kártérítést fizessen. Akkor sem, ha 14 napon belül szólt csak a járat törléséről. Samu azt mondja, ha hatékonyság-növelés miatt törölnek járatot a járvány idején, akkor a helyzet korántsem ennyire egyértelmű. Ilyen esetben a bíróságnak kell eldönteni, jár-e kártérítés.
Ha egyszerűen nem akarunk utazni, nincs könnyű dolgunk!
A fapados légitársaságok ugyanis általában fix jegyeket kínálnak, azaz az utazás időpontja nem módosítható. Léteznek ugyan ún, flexibilis jegyek, melyeket bizonyos időszakban ide-oda módosíthatunk, de ezek erősen felárasak, ráadásul a régi és az átfoglalt jegy árának különbözetét is fizetni kell. Több fapados és hagyományos légitársaság is jelezte, átfoglalási díj nélkül engedik utasaiknak, hogy módosítsanak utazásuk időpontján. A Ryanair ezek közé tartozik, de a Közép-Európában szintén óriási forgalmat bonyolító Wizz Air például még nem.